+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: İşletme Sahibi Çektiğim Krediyi Ödemiyor

İşletme Sahibi Çektiğim Krediyi Ödemiyor Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşletme Sahibi Çektiğim Krediyi Ödemiyor

Merhabalar sitenizi sürekli takip etmekte ve faydalı bilgiler edinmekteyim.Bu bağlamda bazı sorunlarım hakkında bilgi almak ve hukuki olarak değerli avukat arkadaşlarımın da yardımı ile haklarım nelerdir ne gibi önlemler alabilirim izninizle öğrenmek,bilgilenmek istiyorum.

Sorunum ; yaklaşık 3 ay önce Byisot (çiğköfte,kokoreç,tost büfesi) bayisi olan bir tanıdığıma kredi notu düşük olduğu kredi çekemediği ve işletmesine ait vergi levhasının bir yıllık olmadığını söylemesi ve kendisine yardımcı olmam ricası ve 3 ay içerisinde tamamını kapatacağı sözüne güvenerek bulduğu bir aracı şahıs vasıtasıyla toplam 5 ayrı bankadan 3-4 gün içerisinde 36 ay vade ile toplam 70000 TL kredi çektim ve nakden teslim ettim.Keşke böyle bir saçmalık yapmasaydım fakat iş işten geçti artık.Kredi çektiğim işletme sahibi şahıs 1. taksidi ödedi fakat 2. taksitten itibaren ödeyemedi..Şu an başka bir banka veya aracı kurum vasıtası ile kendi adına kredi çekip benim kredimin tamamını kapatmak istiyor lakin kefil bulmakta zorlanıyor.Ben kendim %60 engelli bir bireyim raporum ile vergi indiriminden yararlanarak günlerimi ve aylarımı doldurarak emekli oldum.Aldığım emekli maaşım 1000 TL civarında sorunum şu ki bankalar şu an beni sürekli arayıp duruyorlar fakat benim bu borcu ne ödeyebilecek maddi imkanım nede üzerime kayıtlı herhangi bir malım mülküm yok oturduğum ev ise kira...

1.kredi çektiğim şahıs son bir kaç yere daha başvuracak fakat olumsuz sonuçlanır ise ;hukuken ve tabiki bankalarında insafı ile kendi adıma düzenlenmiş bu kredileri bankalara gidip asıl borçlu olan fakat yazılı olarak borçlu olmayan bu şahısa üzerimdeki krediyi devir işlemi yapılabilir mi yapılırsa nasıl bir yol izlemem gerekir ?
    2.Bu şahıs bankalara da başvurdu fakat kredi notu düşük olduğu için bankalar kredi vermedi dolayısıyla benim kredimi de kapatamadı..Evime herhangi bir icra gelmesi durumunda gelen memurları bu şahısa yönlendirebilirmiyim sonuç olarak şahıs ben almadım demiyor her şeyi kabul ediyor
    3.Şahısın üzerine kayıtlı herhangi bir malı mülkü yok sadece kiracı olduğu ve işlettiği Cafe si var bu durumda kendisine senet düzenletip imzalatsam bu senedin bir hükümü olur mu ? veya senedi nasıl ve hangi şartlara göre düzenlersem kırdırabilir ve kredimi kapatabilirim
    4.bütün her şey olumsuz sonuçlanır ise banka emekli maaşıma el koyabilirmi ? ve gelip evimdeki eşyaları alıp götürebilirmi evimdeki eşyaların toplamı zaten üçbin tl yi geçmez..
    5.benim emekli maaşım 1000 tl yi bulmuyor lakin nasıl oluyorda bankalar bana toplamda 70bin tl kredi ve toplam 36 ay sonunda faizi ile birlikte 90bin tl lik ödeme tablosu çıkartabiliyorlar ? Benim çeşitli bankalardan kredi çekmemi sağlayan bu aracı şahıs ve bankalar hakkında suç duyurusunda bulunabilme gibi bir hakkım varmıdır ? yani kişiyi kandırarak organize bir şekilde çeşitli bankalardan kredi çekme imkanı sunulmuş banka memurlarıda göz yummuştur adı altında bu kişileri polise veya organize işler bürosuna şikayet etmemin herhangi bir faydası olur mu şahsım adına ? çünkü aracı olan şahıs çekilen kredinin yaklaşık 15000TL sini 70bin tl çektirme imkanı sağladığı gerekçesiile kendisine almış tabiri caizse cebine indirmiş bundan da sonradan haberim oldu...

Değerli Avukat arkadaşlarım şu an son derece kısılmış kalmış ve çaresizlik içindeyim ve hayatım boyunca bir arada dahi görmediğim harcamadığım büyük bir meblahın altında ezilmek üzereyim bu meblahı ömrüm boyunca ödesem yinede bitiremem 40 yaşındayim ve engelli bir bireyim çalışacak durumumda maalesef yok
    kısacası dost sandığım kişiler tarafından kandırıldım elimde ne bir senet nede başka bir belge yok sadece bankalardan gelen borç bildirgeleri var..Bir insanın hayatının bu kadar kolay bir şekilde mahfolmasına kanunların, emniyet teşkilatlarının izin vermeyeceğini ve daima haklının ve masumun yanında olacağına inanarak sizlerden değerli bilgileriniz nezdinde yönlenmek ve bu illet durumdan nasıl kurtulabileceğimi öğrenmek istiyorum..Şimdiden bilgilerini paylaşan ve yardımı dokunan herkese teşekkürü bir borç bilirim..

Hukuki NET Güncel Haber

İşletme Sahibi Çektiğim Krediyi Ödemiyor konulu yargıtay kararı ara
    İşletme Sahibi Çektiğim Krediyi Ödemiyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşletme Sahibi Çektiğim Krediyi Ödemiyor

1)Böyle bir şey söz konusu değil.Öyle olsa zaten banka bu şahsa kredi verirdi, kaldı ki resmi borçlu zaten sizsiniz.
    2)Böyle bir şey de elbette söz konusu değil.İcra evrakı kimin üzerineyse resmi olarak işlemler onun için yapılır.Şu adresi gidin ondan yapın derseniz üzgünüm ama size muhtemelen güleceklerdir.
    3)Senet hiç yoktan iyidir ama şahsın hiç bir şeyi yoksa senet kağıt parçasıdır.Ama dediğim gibi hiç olmamasındansa ilerde para kazanabileceği, üzerine mal mülk geçebileceği ihtimali olduğu için senet hiç yoktan iyidir.
    4)Eve gelirler ama ev eşyası haczi kısıtlı, çok bir şey çıkmaz.Maaşın 1/4 üne el koyabilirler en fazla o da.
    5)Organize işler diye bir büro yok.Organize suçlar var.Bu da elbette alakasız bir durum.Organize işler filmini yapanlara başvurmanız kadar alakasız.

Yazınızı üzülerek okudum.Başkasına kredi çekmek diye bir kavram yok.Siz kredi çekip parayı elinize almışsınız.O dakikadan sonra borç sizin.İster birine verin, ister gaz döküp yakın, ister gidip bir haftada yiyin kimseyi ilgilendirmez.Sizden biri gaspla, yağma ile, silah zoru ile almadıysa kanunen yapacaklar yok denecek kadar az.Bana ödeyecem dediydi lafı zaten suç değil.Senet verirse o senetle sizde ona icra yaparsınız.Bir şeyini bulursanız bulduğunuz kadarıyla alırsınız.Ancak dediğim gibi emekli maaşınız konusunda ciddi endişe yaşamayın banka muhtemelen sizden de alamayacak ve ayda 250 TL(bu borcunun faizinin faizi eder) kesse bile bir şekilde en büyük ihale bu kredileri veren bankalara kalacaktır.

Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ilginiz için çok teşekkür ederim peki bu durumda ne yapabilirim hiç mi hukuken herhangi bir hakkım yok parayı harcayan ben değilim ben parayı çekip eline verdim lakin alan kişi zaten ka bul ediyor inkar etmiyor bu durum lehime bir sonuç çıkartmaz mı ? sen çekmişsin bizi bağlamaz diyor kanun iyide şahıs tamam diyor ben harcadım diyor BANA NE OLACAKSA OLSUN YETERKİ SEN KURTUL diyor bana fakat bu şahısa kredi vermiyorlar.....Bu bağlamda bu şahısın beni kurtarması için ne yapması gerekiyor benim sorunum budur lütfen yanlış anlamayın kanunen benim yapabileceğim bir şey yok fakat ortada kabullenilmiş bir durum söz konusudur benim üstüme geçir bütün borçları diyor gereken ne ise yap diyor yeterki sen kurtul diyor.....Bu bağlamda ne yapabilirim göz göre göre kanun suçluyu suçsuz suçsuzuda suçlu olarak mı kabul edecek hiç mi olayda adı geçen gerçek kişinin sözü geçerli olmaz olay sadece yazılan ve çizilenlerle sınırlı ise bence bu kanuna ve insaniyet namına aykırı bir durumdur...O zaman mahkemelerde hakim,savcıların,avukatların da olmasına da gerek yok onların sözü ve lafları da demek oluyor ki geçerli değil kanun ne emrediyorsa o.....fakat geçerli oluyor bu nasıl bir çelişkidir..bir avukat veya hakimin kararı sözü ağzından çıkan kelime pek çok şeyi değiştirebiliyor....Bir insanın hayatı bir kalemde bitirilemez bu kadar kolay olmamalı hayat sadece kanunlardan ibaret değildir kanımca..... işin içinde insiyatifte mutlaka vardır ve olmak zorundadır...benim öğrenmek istediğim kredi çekemeyen bu şahıs kabul ediyor ise benim üstüme alın diye bas bas bağırıyor ise zaten borç onun değil midir başına çullanılması gerekende bu şahıs değil midir?

benim tek sorunum bu şahısa bu borcu nasıl aktarabilirim ?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ortada suçlu suçsuz yok.Borçlu borçsuz var.Karşıdaki adamın alınacak bir şeyi yok ise ve kredilibilitesi yok ise hiç bir şeyini alamayacak olan banka resmi olarak sizin olan borcunuzu neden ona geçirsin.Kanun sadece sizin hakkınızı korumuyor.Bankanın ve diğer insanların da hakkını koruyor.

Şöyle düşünün.Sizden bir kişi borç istedi, siz de geri ödeyemeyeceği gerekçesiyle vermediniz.Daha sonra başka bir kişi istedi ve siz de mal varlığı veya gelirine/güvenilirliğine istinaden borcu verdiniz(siz bu örnekte bankasınız).Borcu geri almak istediğinizde borcu verdiğiniz kişi; ben borcu senin güvenilmez bulup vermediğin kişiye senden aldım elden ona verdim git ondan al dese ve kanunlar sizi buna mecbur etse siz borç vermek istemediğiniz ve alamayacağınız bir alacakla baş başa kalsanız ''bu nasıl kanun benim borç verdiğim kişi bu değil ki'' demez misiniz, elbette dersiniz.Kanunlar sadece sizi değil herkesi eşit mesafede korur.Şu an için banka(alacaklı) kabul etmediği sürece zorla başkasını borçlu yapma durumu hukuken yok.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    459
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

oncelikle cok gecmis olsun.. ayni hatayi bende yaptigim icin elimden geldiginde aciklamaya calisayim. Benim inancim su akar yolunu bulur. Eger anlattiklariniz dogruysa eninde sonunda bu parayi alirsiniz... ancak buna hem zamaniniz hemde bir avuata verecek paranizin olmasi lazim..

Birinci bu borc yasal olarak size aittir, bankalardan krediyi siz cektiniz ve odemekle siz yukumlusunuz. Ancak dediginiz gibi bankalar size bu kadar parayi sadece emekli maasiniza istinaden nasil verdi hayret. BU ARADA BANKALAR EMEKLI MAASINIZA HACIZ KOYAMAZ. Bu kanunen yasaktir.Uzerinize baska da bir mal mulk yoksa, zaten esyalara da haciz konulamiyor. Yani bu krediyi veren bankalar dusunsun nasil tahsil edeceklerini. Bu arada borc verdiginiz sahsin ne gibi bir etkisi oldu bankalarin kredi vermesi icin.

gelelim konuya, siz bu parayi bankalardan cekip, ilgili kisiye verdiginizde herhangi bir yazili kagit borc alacak iliskisini gosteren bir imzali kagit ve bir iki sahit var mi?
    o kisinin bu parayi nasil kullandigini biliyor musunuz? Bankaya mi yatirdi birine borcunu mu odedi, o kisilerle irtibata gecerek tarih uyumlulugu gostererek kanit gosterebilirsiniz.

bunlar varsa iyi yoksada sorun degil.. bu kisiye ilamsiz odeme emri gonderin noterden... noterden alacagi bu emre bakalim nasil cevap verecek.. borcum var odeyecegim, borcum yoktur falan derse o zaman itirazin iptali davasi acmaniz lazim. Mahkemede gorulecek bu davada basinizdan gecenleri bir avukat yardimiyla hakime anlatirsaniz eminim dogru karari verecektir hakim.. ancak cok uzun ve musakkatli bir surec..

simdiden kolay gelsin... bu arada ben parami tahsil ettim..

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şahsın kafesi var ise ve iyi işliyor ise borcuna karşılık bu kafeyi size size devretsin siz işletirsiniz yada satarsınız. İşlemiyorsa tekrar sizi zarara sokacak bir işe girmeyin.

Emekli maaşlarına sgk ve nafaka alacakları haricinde haciz konulamaz.

Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ilginize çok teşekkür ederim arkadaşlar..Eşşeklik ettim cezasınıda banka telefonlarının sürekli zırlayıp durmasıyla kapıma gelen memurlara laf anlatmakla geçireceğim gibi gözüküyor..Fakat şuna inanıyorum ki eninde sonunda hak hukuk yerini bulacaktır.Lakin anlattıklarınızdan bu sürecin uzun sancılı ve zor geçeceğini anlamış bulunmaktayım umarım bankalar 3 kuruşluk maaşıma ve evdeki kırık kopuk eşyalarıma el koymaz tek değerli varlıklarım 2 elektro gitarım,nuhu nebiden kalma gitar amfim ve 5 yıllık notebookum... Maaşımı X bankasından alıyorum ve bu bankadanda 20bin tl ye yakın kredi kullanıldı...diğer Y,Z,V,B bankaları zannedersem X bankasındaki maaşıma tedbir konduramaz buna X bankası sanırsam izin vermez ve umarım X bankasıda maaşımı tırpanlamaz tek tesellim budur..
    Gün içerisinde krediyi çekip nakten eline verdiğim işletme sahibi şahıs başka bir kuruma başvurup kredi almaya çalışacak 1 kefil bulmuş umarım 2. bir kefil istemezler....

- - - Updated - - -

Alıntı muhsint72 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    oncelikle cok gecmis olsun.. ayni hatayi bende yaptigim icin elimden geldiginde aciklamaya calisayim. Benim inancim su akar yolunu bulur. Eger anlattiklariniz dogruysa eninde sonunda bu parayi alirsiniz... ancak buna hem zamaniniz hemde bir avuata verecek paranizin olmasi lazim..

Birinci bu borc yasal olarak size aittir, bankalardan krediyi siz cektiniz ve odemekle siz yukumlusunuz. Ancak dediginiz gibi bankalar size bu kadar parayi sadece emekli maasiniza istinaden nasil verdi hayret. BU ARADA BANKALAR EMEKLI MAASINIZA HACIZ KOYAMAZ. Bu kanunen yasaktir.Uzerinize baska da bir mal mulk yoksa, zaten esyalara da haciz konulamiyor. Yani bu krediyi veren bankalar dusunsun nasil tahsil edeceklerini. Bu arada borc verdiginiz sahsin ne gibi bir etkisi oldu bankalarin kredi vermesi icin.

gelelim konuya, siz bu parayi bankalardan cekip, ilgili kisiye verdiginizde herhangi bir yazili kagit borc alacak iliskisini gosteren bir imzali kagit ve bir iki sahit var mi?
    o kisinin bu parayi nasil kullandigini biliyor musunuz? Bankaya mi yatirdi birine borcunu mu odedi, o kisilerle irtibata gecerek tarih uyumlulugu gostererek kanit gosterebilirsiniz.

bunlar varsa iyi yoksada sorun degil.. bu kisiye ilamsiz odeme emri gonderin noterden... noterden alacagi bu emre bakalim nasil cevap verecek.. borcum var odeyecegim, borcum yoktur falan derse o zaman itirazin iptali davasi acmaniz lazim. Mahkemede gorulecek bu davada basinizdan gecenleri bir avukat yardimiyla hakime anlatirsaniz eminim dogru karari verecektir hakim.. ancak cok uzun ve musakkatli bir surec..

simdiden kolay gelsin... bu arada ben parami tahsil ettim..
    hocam şahitlerim var fakat imzalı kağıt falan yok ama şahısa senet düzenlettirebilirim belki bir ihtimal annesi adına düzenletebilirsem annesinin üzerine tarla olarak gözüken evi var...

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu şahsın kredi aldıktan sonra size vereceği kesinmi?

Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şahsın kafesi var ise ve iyi işliyor ise borcuna karşılık bu kafeyi size size devretsin siz işletirsiniz yada satarsınız. İşlemiyorsa tekrar sizi zarara sokacak bir işe girmeyin.

Emekli maaşlarına sgk ve nafaka alacakları haricinde haciz konulamaz.
    şahısın kafesi iyi işliyor iki ortaklar en kötü ühtimalle bu dükkana borçlarına karşılık el koyabilme gibi bir durumum olabilir mi ? ortaklardan biri sıkıntılı bir tip yok ben ortaklığımı fesh etmem diyebilirmi ? sonuç olarak borcun yarısı bu şahısa ait...

- - - Updated - - -

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu şahsın kredi aldıktan sonra size vereceği kesinmi?
    Evet hocam zaten bunun için uğraşıyor önceliği benim kredilerimi ve hesaplarımı kapatıp beni bu işten kurtarmak

Nerede
    izmir
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaşlar bugün kredi çektiğim şahıs esnaf kefalet odasına başvuruda bulundu 75000 tl kredi için tapu istiyorlarmış fakat daha düşük miktar olursa istenmiyormuş s bu şahısa tapu olmadan maksimum ne kadar kredi verebilirler ? gerisini artık bir şekilde tamamlama yoluna gideceğiz yeniden yapılandırma vs..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kredi cekip baskasina verdim odemedi

başkasına kredi çektim ödemiyor

Başkası adına kredi çektim ödemiyor şahitlerim var

krediyi odemiyor

kredinotudusukalankredisiniodemezse

kredi cektim baskasi icin

kendi adina kiredi cekip veren kurumlar

Forum