Valla aynı durum da Azerbaycan vatandaşları için geçerli. Onlar da çifte vatandaşlık kabul etmiyor, türk vatandşlığı aldıktan sonra 1 ay içerisinde konsolosluğa bildirmem gerekiyor, bunu yapamazsam memleketime geldiğimde ve bu durum bir şekilde anlaşılırsa hapis cezası ya büyük mikdarda para cezası var,. Bu uygulama çoğunlukta eski Sovet ülkeleri için geçerli. Buna rağmen t.c vatandaşlığı için başvuru yaptım, çünkü orurma izni ile uğraşmaktan bıktık artık. Gittikçe zorlaşıyor, sürekli mevzuat değişiyor, işin içinde de masraflar var.

- - - Updated - - -

Alıntı bgulum rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
Merhabalar;
Benim sorum konu başlığı ile bağlantılı, ancak nispeten başka bir konuda.
Umarım doğru başlık altında sormuşumdur.
T.C. vatandaşıyım, Türkiye'de ikamet ediyoruz, Ukrayna uyruklu eşimin vatandaşlık başvurusu 1.5 yıllık bir sürecin ardından "karar aşamasına" yeni geldi, sonucu bekliyoruz.
Sorum aslında bundan sonrası ile ilgili.
Biliyorsunuz -aramızda muhtemelen Ukrayna asılllılar da var- Ukrayna yasaları çifte vatandaşlığı kabul etmiyor.
Eşimin T.C. vatandaşlığı almasının ardından, yurtdışına, özellikle Ukrayna'ya çıkışlarında, Ukrayna sınır kapılarında çifte vatandaşlık ile ilgili sorun yaşamasından endişe ediyorum.
Şöyle ki:
Artık T.C. vatandaşı olacağı ve T.C. pasaportu olacağı için, Türk gümrük/sınır kapılarından çıkışı Türk pasaport ile olacak.
Ukrayna'ya girişte ise Ukrayna vatandaşı da olduğu için, Ukrayna pasaportunu kullanması gerek.
Bu durumda, oradaki görevli Ukrayna pasaportundaki Türkiye çıkış damgasını soruyor ve gösteremez isen çifte vatandaşlığın yasal olmadığı hakkında yorum yapıyor.
En son doğuştan TC ve Ukrayna vatandaşı olan küçük çocuklarım için sormuşlar Ukrayna pasaportlarındaki TC çıkış damgasını ve yorum yapmışlar niye çifte vatandaşlar diye.

Aramızda muhakkak benzer durumda olanlar vardır, nasıl hallediyorlar bu sorunu?

Yardımlarınız için teşekkür...
Bu arada benim çocuklarım da çifte vatandaş şuan, çocuklara para cezası uygulanmıyor, istediğin pasaportla giriş çıkış yapılabilir, yalnız 18 yaşına geldiğinde onların karar vermesi gerekir.Bu arada nüfüs müdürlüğü yeni vatandaşlığa alınan kişilerin listesini konsolosluğa iletiyor, bu kesin bilgi. Bir sürü arkadaşlarım türk vatandaşlığı aldıktan sonra ve bu durumu kendi ülke makamlarına bildirmediği halde vatandaşlıktan çıkarıldığını sonradan öğrendi. Bir arkadaşım memlekete giriş yaptığında öğrendi, diğeri de konsolosluğa bir belge için gittiğinde öğrendi.