+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Program ismi kullanma

Program ismi kullanma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Program ismi kullanma

Günde en fazla 100 kişinin girdiği bir bloğum var. Ticari amaç gütmeyen. Ve günde reklamlardan sadece 2 TL kazanıyorum. Yanılarak yaptığım bir programa "XX" ismini verdim. 3 sitede yayınladım. 2 gün sonra mail atıp bizim patentimizi kullanıyorsun demişler. Asla art niyetim yok. Hemen yazılım adını YY olarak değiştirdim. Eklediğim 3 sitede bunu yaptım. "XX" ingilizce kelime testi anlamına geldiği için denk gelmiş tesadüfen. Şu an program ismi "YY". Yaptığıma yapacağıma pişman oldum. Aradım kendilerini sorunu çözmek için iki sefer, neredeyse dövmedikleri kaldı. İyi niyetli olduğumu asla isimlerini kullanma gibi niyetim olmadığını söyledim.
    Şu an 3 sitede de program ismini değişti sadece içeriğinde programın ismini değil de işlevinin ifade etmek için "xx" kalmış. Neymiş efendim yüklediğim resimlerin adlarında hatta görüntülerinde dahi bir iz kalmayacakmış. Yüklediğim zip dosyası dahi farklı olacakmış. Sadece 1 sitede program tanıtımında "xx" geçiyordu ve de zip dosyasında". Bunu görüp son uyarı falan demişler. Maille atıp hapse attırmakla tehdit ediyorlar. Bu adamların adını kullanma gibi bir niyetim hiç olmadı. Şimdi 3 kişinin girdiği uyduruk bir sitede rastgele 1 kelime unutmuşsam ne yapacağım. Söyleyin ne varsa diyorum. Yok biz seni aramayız sadece savcıya anlatırsın derdini falan diyorlar. Şu an tek tek sildim herşeyi aslında aynı gün kaldırdım. Bunların yaptıkları adam ingilizce elmayı ifade eden "apple" yazdı diye Apple'ın bu adama dava açması gibi bir şey.
    Gözümden kaçan bir ayrıntı daha kaldıysa ne yapabilirim. Tek tek baktım ama 100 sayfalık blogda yine de insanız gözümüzden kaçabilir. Site hacklenip kendileri programı çekemedikleri için oraya xx yazabilirler.
    Yani kısacası bu adamlar biz elma satıyoruz başkasının satmasından rahatsızlar.
    Sizce artık bundan ne çıkar? Bir avukat arkadaş cevap verirse sevinirim. Yarın bir bahaneyle benimle uğraşmak isteyebilirler yıpratmak için. Şirket olmuşlar ama bundan para kazanıyorlar. 1 milyon üyeleri varmış Benim günde 20 kişinin kullandığı ismi değişmiş programdan rahatsız oluyorlar.
    Bir avukat arkadaş veya konuyu çok iyi bilen biri beni bilgilendirirse çok sevinirim. Sizce mahkemeye verseler ne çıkar?

Hukuki NET Güncel Haber

Program ismi kullanma konulu yargıtay kararı ara
    Program ismi kullanma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Program ismi kullanma

xx değişkeni nedir? Bu xx hukuki anlamda önem arzediyor.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kelime testi anlamında "W... T..." di söylemek istemedim. Google'dan bakıyoruz dediler hatta eski indeksleri dahi problem yapmışlar,içerik kalktığı halde. Ben bir hafta önce bunu mytest yaptım . Program ismi WT kelime testi idi. Asla da kullanmadım ve kaldırmayacağımı söylemedim. Bakın burada WT yazdım ya yarın bana mail atıp sen bizim adımızı yazmışsın buraya derler. Bu yüzden xx yazdım.

Bana attıkları mail. Programı çekemeyip beni sıkıştırmaya devam ederlerse ben de haklarımı aramak istiyorum yasal yollarla. Başkasının ürününü yıprtama ve engelleme suçundan

"İyi niyetimizi istismar etmeye devam ettiğinizi üzülerek görüyorum. Sayfalarınızdan kaldırdığınız markamız WT'i yine kullanmaya başladığınız tespit edilmiştir. Sanırım ya henüz işin ciddiyetini idrak edemediniz, ya da Türk Hukuk sistemini fazla ciddiye almıyorsunuz.

Yazılım dünyasında yer alan bir kişi olarak, siteniz http://ulasocal.com/ altında yer alan bütün sayfalarda, dosya isimlerinde, yazılım başlığında, yazılım içinde, görsellerde vb. geçen "W... T..." kombinasyonlarını aratmayı, bulmayı ve değiştirmeyi rahatlıkla yapabilecek kapasitede olduğunuzu düşünüyorum. Bu nedenle markamızın geçtiği sayfaların ve dosyaların isimlerini verme gereği görmüyorum.

İhlal etmekte olduğunuz marka ismimizi 2 iş günü içinde kullanmakta olduğunuz her yerden kaldırmanız gerekmektedir. Bu süre zarfında talep yerine getirilmediği takdirde, reddedilmiş sayılacaktır.

Not: Bu size gönderilen son ihtardır. Gerekli düzenlemeleri yapmadığınız, ya da ilerleyen zamanda tekrar marka ihlali yapmaya devam ettiğinizin tespiti durumunda herhangi bir uyarı yapılmadan doğrudan yasal işlemlere başlanacağını ve ilgil makamlarla muhatap olacağınızı bilmenizde yarar var.

İyi çalışmalar diliyorum."

- - - Updated - - -

Bakın ismi değiştirmişim sadece içinde kelime testini ifade etmek için W T kalmış açıklamada. Armut testi olsaydı ArmutTest yazacaktım.

http://webcache.googleusercontent.co...g_en%7Clang_tr

Birde bu iki sitede yayınlanmıştı o da kaldırıldı. Ben aradığımda 10 site demişlerdi. Baktım sadece koyduğum 3 sitede var. Üçünde de değişti isim.
    http://yazilimindirtr.blogspot.com.tr

Geçen pazartesi buradan zaten kaldırıldı ve adı Mytest yapıldı.
    http://www.gezginler.net/indir/wordt...e-testi-2.html

Tekrar kullanmaya başlamışsın diyor bana mailde oysa konu bir hafta öncesine ait. Programı ücretsiz yayınlamamdan rahatızlar. Hatırlatıyorum sorun program değil adının tesadüfi benzerlik taşıması idi. Yani taklit vs değil.
    Konu idealist80 tarafından (29-01-2015 Saat 02:42:42 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu an zip dosyasının isimi dahi değişti. Marka Patent avukatına sordum adamcağız olur mu öyle şey dedi. Program ismi 1 hafta önce değişti dedim. Kelime testini ingilizce'ye çevirdiğinizde "WT" olduğunu söyledim. Bunu yapan kişilerin davranışlarını kınadılar, hatta güldüler.
    Gitsin etsin şikayet ne çıkacak bakalım dediler. Kendilerini komik duruma düşürecekler sadece. Çünkü Program ismi bana mail atıkları ilk gün değişti.

" Sayfalarınızdan kaldırdığınız markamız WT'i yine kullanmaya başladığınız tespit edilmiştir". Yani ben uyumadım bir hafta bunların adını kullanmaya devam ettim. Konu ne zaman düzenlenmiş en son bir bakın.
    Dropbox'a attığım zip dosyasının ismini görüp onu şikayet ettiler. 1 hafta önce eklenmiş konu için yaptığı suçlamaya bak. Kullanmaya başlamışsın dediği de bu. Zip dosyası wt.zip kalmış. Buradaki wt programı değil programın işlevini ifade ediyor.
    Ben bu adamı 2 kere aradım dinlemeyip telefonu yüzüme kapattı.
    Program çok rahatsızlık yarattı eminim ticaretimize zarar gelecek diye düşündüler. Buraya adliye 10 dakika uzaklıkta. Onlarla ilgili bir iz kalmadı. Beni mail vs yolla taciz etmeye ve baskı altına almaya çalışırlarsa savcının karşına kimin çıkacağı belli olur o zaman. Allah doğrunun yanındadır. İsmi değişmiş ve günde 10 kişinin indirdiği program için bu kadar yaygara koparmak için insani değerlerden tamamen yoksun bir kişi olmak gerekiyor. Neredeyse test yapıyor diye Ösym'ye mail atacaklar.
    Konu idealist80 tarafından (29-01-2015 Saat 21:27:22 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

İlgili firma tarafımıza da ulaşmış olup, ileride sorun yaşamamanız amacı ile program adı WT olarak kısaltılmıştır.
    Anlayışla karşılayacağınızı umarız.
    Saygılar.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Ankara
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konunu tehdit almam sebebiyle silinmesini rica ediyorum. Kişilerin soru sorması ve düşüncelerini açıklaması bile suç kimilerine. Tüm davranışlar kayıt altına alınıyor. Böyle devam ederse en yakın zamanda bir hukuki süreçte tarafımdan başlatılacak. Çünkü ne bu adamlarla ne isimleriyle bir alakam kalmadı. Şikayetvar.com a da mail atsınlar o zaman. Yani bu ükede kimse kelime testi anlamında ingilizce Wt yazamayacak mı bu kadar komik yaptıkları.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Kelime Testi gibi genel bir kelime marka olarak addedilmez bile. Hiçbir jenerik değeri yok. Üstelik herkes o kelimeleri kullanır. Sizde test veya kelime sözcüğünü patentleyip herkesin kullanmasını engelleyebilirsiniz o zaman. Patentleri var mı o bile kesin değildir belki de.Siz elinizden geleni yapmışsınız. Haksız rekabet teşkil eden birşey de yok. Bu durumda sizi daha fazla tehdit etmeleri halinde savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Tüm uyarılara icabet ederek üstünüze düşeni fazlasıyla yapmışsınız. Daha fazlasını talep etmeye hukukta "bir hakkın kötüye kullanılması" denir.

- - - Updated - - -

Patent alma şartları 551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında düzenlenmiştir.
    Patent Verilebilirlik Şartları
    Patent Verilerek Korunacak Buluşlar
    Madde 5 - Yeni, tekniğin bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilir olan buluşlar, patent verilerek korunur.
    Patent Verilemeyecek Konular ve Buluşlar
    Madde 6 - Aşağıda sayılanlar buluş niteliğinde olmadıkları için bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamı dışında kalır:
    a - Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları;
    b - Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar;
    c - Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları;
    d - Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller.
    e - İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri.
    Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendindeki hüküm bu usullerin herhangi birinde kullanılan terkip ve maddeler ile bunların üretim usullerine uygulanmaz.
    Bu maddenin birinci fıkrasında sayılanlar için münhasıran koruma talep edilmesi halinde patent verilmez.
    Aşağıda belirtilen buluşlar patent verilerek korunmaz:
    a - Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar.
    b - Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri.
    Yenilik
    Madde 7 - Tekniğin bilinen durumuna dahil olmayan buluş yenidir.
    Tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur.
    Patent başvurusu tarihinde veya bu tarihten sonra yayınlanmış olan ve patent başvurusu tarihinden önceki tarihli Türk patent ve faydalı model belgesi başvurularının yayınlanan ilk metinleri tekniğin bilinen durumuna dahildir.
    Buluşa Patent Verilmesini Etkilemeyen Açıklamalar
    Madde 8 - Bir buluşa patent verilmesini etkileyecek nitelikte olmakla birlikte, başvuru tarihinden önceki oniki ay içinde veya rüçhan hakkı talep edilmiş ise rüçhan hakkı tarihinden önceki oniki ay içinde ve aşağıda sayılan durumlarda açıklama yapılmış olması buluşa patent verilmesini etkilemez:
    a - Açıklamanın buluş sahibi tarafından yapılmış olması;
    b - Açıklamanın bir merci tarafından yapılmış olması ve bu merci tarafından açıklanan bilginin:
    1 - Buluş sahibinin bir başka başvurusunda yer alması ve söz konusu başvurunun bir merci tarafından açıklanmaması gerektiği halde açıklanması;
    2 - Buluş sahibinden doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bilgiyi edinmiş olan bir üçüncü kişi tarafından, buluş
    sahibinin bilgisi veya izni olmadan yapılan bir başvuruda yer alması; veya
    c - Açıklamanın buluş sahibinden doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bilgi elde eden bir üçüncü kişi tarafından
    yapılmış olması.
    Bu maddenin birinci fıkrasına göre, başvurunun yapıldığı tarihte patent almaya hak kazanmış her kişi "buluş sahibi" sayılır.
    Bu maddenin birinci fıkrasının uygulanmasından doğan sonuçlar, bir süre ile sınırlı değildir ve her zaman ileri sürülebilir.
    Bu maddenin birinci fıkrasının uygulanmasında, bu fıkranın uygulanması gerektiğini ileri süren taraf, şartların gerçekleştiğini veya gerçekleşmesinin beklendiğini ispatla yükümlüdür.
    Tekniğin Bilinen Durumunun Aşılması
    Madde 9 - Buluş, ilgili olduğu teknik alandaki bir uzman tarafından, tekniğin bilinen durumundan aşikar bir şekilde çıkarılamayan bir faaliyet sonucu gerçekleşmiş ise, tekniğin bilinen durumunun aşıldığı kabul edilir.
    Sanayiye Uygulanabilir Olma
    Madde 10 - Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.
    Konu litigation tarafından (29-01-2015 Saat 21:52:55 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zaten bende öyle yapacağım. Bakın işleri güçleri yok sitelerimi ve konularımı inceliyorlar. Bir de meşgulüz biz sana hangi sayfalar olduğunu söylemeyeceğiz diyorlar. Herhalde tek meşguliyetleri hukuki bir konuda bir soru sorma hakkına dahi tecavüz etmek. Adımız kirlenecek diye korkuyorlar. Geçekten bu insanları yüce Allah'a ısmarlıyorum. google a hergün ulas ve wt yazıp hukuki nete beni şikayet ediyorlar. Admin bey tanıktır. Bu konuda tarafımdan saklanacak. Kim kimin soru sorma hakkını elinden alıyormuş. Burası hukuk devleti dağ başı mı ya. İnsanlar düşünce ve kanaatleri hakaret etmeden ifade edebilirler diyor yasada. Bu adamların hizmetinden memnun olmayıp müşteri olarak ta çıkabilirdim karşılarına.

- - - Updated - - -

Peki burada konu açmak suç mu ki beni admine şikayet ediyorlar. Bunların hepsi delildir bence.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Marka Olarak Tescil Edilemeyecek İşaretler:

a) Kapak , kutu , emtia üzerine basılamayan oyma , dokuma , ambalaj

- Sınai model ve dizaynlar

-Sadece renk , tek bir harf ve rakamlar (yanlarında başkaca tamamlayıcı unsur yoksa)

-Ahlaka ve yasaya aykırı , milli duyguları zedeleyici , halkı aldatıcı nitelikteki işaretler

-Yanlış menşe gösteren , yerli malını yabancı ve ithal imiş gibi gösteren ad ve işaretler

-Eşyanın adını , menşeini , kullanılışı gösteren işaretler

-Kamu kuruluşlarına ait rumuz ve işaretler

-İzin alınmadıkça yabancı devletlerin bayrak , rumuz ve işaretleri

-Zaten tescilli olan marka ve benzerleri

-Ülke veya dünya çapında tanınmış markalar (başka mallar için dahi izin alınmadıkça)

b) Şekil itibariyle marka olarak tescili mümkün olmayan işaretler:

-Etiket , kapak , kap , zarf , ambalaj ve emtia üzerine basılamayan oyma , dokuma , boyama suretiyle konamayan işaretler

-Beşten fazla kelime (ticari unvan dışında)

-Sadece renk , tek harf ve rakam veya rakamlar (Özel bir şekil özgün dizayn içinde ise mümkündür)

c) Kapsamı itibariyle mutlak olarak tescil edilemeyecek işaretler:

-Yasalara , ahlaka , kamu düzenine aykırı düşen işaretler

-Yanlış menşe gösteren , halkı aldatıcı işaretler

-Daha önce tescil edilmiş marka ve benzerleri

-Coğrafi isimler

-Tanınmış ve memleketimizde tescilli dünya ve memleket çapında tanınmış markalar

d) Esas unsuru itibariyle marka olamayacak işaretler: (başka bir esas unsurla birleşmedikçe)

-Eşyanın cinsini , nitelik ve niceliğini , menşeini gösteren işaret ve sözcükler

-Herkesin kullandığı veya meslek grubunu gösteren sözcükler

-Eşya adı haline gelen sözcükler

e) Sınai model ve dizayn , ambalaj ve kutu , şişe şekilleri

f) Tescili izne bağlı işaretler:

-Devletin arma , bayrak gibi hükümranlık işaretleri

-Milli işaretler

-Kamu kurumlarına , derneklere , partilere ait damga mühür , işaret ve benzerleri

-Fikir ve sanat eserleri

-Dünya ve ülke çapında tanınmış markalar başkası tarafından marka olarak tescil edilemez.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu en son 16 Ocakta güncellenmiş. "TEKRAR KULLANMAYA BAŞLAMIŞSIN". Bu bile bir haftadır wt yazmadığım halde bana yapılan haksız ithamı gösteriyor. Gerçekten artık ellerinden geleni ardlarına koymasınlar. Sadece adlarını lekeletip komik duruma düşecekler.
    http://webcache.googleusercontent.co...g_en%7Clang_tr

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

program indirme

Forum