İyi forumlar arkadaşlar.
Kıdem tazminatı alacağım için işverene ihtar çekmeyi düşünüyorum. Ancak sizden yardım isteyeceğim birkaç husus var.

Öncelikle esas amacım dava açmakla uğraşmadan ihtarname çekerek alacağa resmi ve zorlayıcı bir nitelik kazandırıp işvereni bu tazminatı bir an önce ödemek zorunda bırakmak istiyorum. Çünkü işveren ödemiycem demiyor ancak bu ay öteki ay diyerek sürekli erteliyor. O yüzden bu işi derhal çözmek adına ihtarnameyi düzenlerken gösterilecek incelikler konusunda sizden yardım istiyorum

Merak ettiğim konular ise,
1. Fesih sonucu iş yerinden ayrıldığım andan itibaren kıdem tazminatına hak kazandım. Ancak ibranameyi imzalarken işverenin kıdeme ilişkin alacağımı derhal ödememesi üzerine bu alacağı saklı tuttum ve 1 ay sonra ödenmesi hususunda anlaşıldığını da belirttim. Ancak bu ibranamede işverenin herhangi bir kaşesi bulunmamakta. Sadece benim imzam var. Öncelikle bu ibranamenin geçerliliğini merak ediyorum.

2. Noterden çekilecek ihtarnamede alacakların miktarını tam olarak belirtmem gerekir mi? Yoksa bir aylık maaşım oranında diye belirtmem yeterli mi?

3. Çekilecek ihtarda işverene verilecek süreyi en az kaç gün olarak belirleyebilirim? 3 iş günü olabilir mi mesela?

4. Son olarak, daha önce hiç ihtarname çekmediğim için bilmiyorum. Ortaya çıkabilecek masraf konusunda sizden ortalama şu kadara malolur diye bir tahmin alabilir miyim?

Cevabınız, ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.