+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Arızalı makinaya yapılan onarım için aşırı yüksek ücret isteniyor. Ne yapabiliriz?

İyi günler;

Danışmanı olduğumuz tesiste makinalardan birinde kullanım hatası nedeniyle hasar oluştu. Avrupa'dan ithal bu makina için temsilci firmayı çağırdık ve onarım yapıldı. Ancak bize yollanan fatura 200.00 TL olunca çok şaşırdık. Araştırmamıza göre aynı kalitede malzeme kullanılarak aynı onarım farklı firmalar tarafından yapılırsa maliyet ortalama 10.000 TL civarında oluyor. Bu 10.000 TL gerçek maliyeti kanıtlayabiliriz çünkü devlet elektrik santralleri için aynı malzeme ve hizmeti her yıl bir çok kez alıyor.

Bu durumda ne yapabiliriz? Temsilci firma fırsatçılık yapmaya çalışıyor. Ne gibi hukuki yöntem izlemeliyiz?

Saygılar ve teşekkürler..

Hukuki NET Güncel Haber

Arızalı makinaya yapılan onarım için aşırı yüksek ücret isteniyor. Ne yapabiliriz? konulu yargıtay kararı ara
    Arızalı makinaya yapılan onarım için aşırı yüksek ücret isteniyor. Ne yapabiliriz? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    498
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Arızalı makinaya yapılan onarım için aşırı yüksek ücret isteniyor. Ne yapabiliriz?

Eski nesil bazı dükkanlarda "Yaptıracağınız için ücretini önceden öğreniniz" yazan bir tabela bulunurdu. Yeni nesilde bu bakış açısı yok herhalde.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Arızalı makinaya yapılan onarım için aşırı yüksek ücret isteniyor. Ne yapabiliriz?

Alıntı levent_kuzey rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İyi günler;

Danışmanı olduğumuz tesiste makinalardan birinde kullanım hatası nedeniyle hasar oluştu. Avrupa'dan ithal bu makina için temsilci firmayı çağırdık ve onarım yapıldı. Ancak bize yollanan fatura 200.00 TL olunca çok şaşırdık. Araştırmamıza göre aynı kalitede malzeme kullanılarak aynı onarım farklı firmalar tarafından yapılırsa maliyet ortalama 10.000 TL civarında oluyor. Bu 10.000 TL gerçek maliyeti kanıtlayabiliriz çünkü devlet elektrik santralleri için aynı malzeme ve hizmeti her yıl bir çok kez alıyor.

Bu durumda ne yapabiliriz? Temsilci firma fırsatçılık yapmaya çalışıyor. Ne gibi hukuki yöntem izlemeliyiz?

Saygılar ve teşekkürler..
    O fiyat araştırmasını , başlangıçta yapıp , uygun olanı seçmeniz gerekmezmiydi?

Bence yapabileceğiniz herhangi bir şey yok,
    ben 10 TL ye hizmet veririm, siz 5TL ye,
    ben 50kişilik bir ekiple çalışıyorumdur, siz kendiniz ve bir yakınızla çalışıyorsunuzdur,
    benim için beni kurtaran rakam 10 TL dir, sizin için 5 TL dir.
    Şimdi, Aynı yerdeki aynı işi sizin yapabileceğiniz rakamlara yapma zorunluluğum varmıdır? YOK.
    Bunun adı fırsatçılık olamaz.
    Biri yetkili servis, diğeri o işi de yapan başka işler de yapan bir işletme.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yetkili servise bakım yaptırmak her zaman maliyetlidir. Yinede Sözleşmelerinizi kontrol edip itiraz edin. Bir daha makina alma ihtimaliniz var ise bunu dikkate alacaklardır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    O fiyat araştırmasını , başlangıçta yapıp , uygun olanı seçmeniz gerekmezmiydi?

Bence yapabileceğiniz herhangi bir şey yok,
    ben 10 TL ye hizmet veririm, siz 5TL ye,
    ben 50kişilik bir ekiple çalışıyorumdur, siz kendiniz ve bir yakınızla çalışıyorsunuzdur,
    benim için beni kurtaran rakam 10 TL dir, sizin için 5 TL dir.
    Şimdi, Aynı yerdeki aynı işi sizin yapabileceğiniz rakamlara yapma zorunluluğum varmıdır? YOK.
    Bunun adı fırsatçılık olamaz.
    Biri yetkili servis, diğeri o işi de yapan başka işler de yapan bir işletme.
    Fırsatçılık denmez ise ne denmelidir? Zaten makinanın o kısmının toplam değeri 300.000-400.000 TL ediyor. Adamın yaptığı 10 cm kaynak ve 2 tane civatayı yeniden sıkıp yağlamak. parça bile değiştirmiyor.

Makina garanti kapsamında olduğu için temsilcisini çağırdık. Arıza şöyle olmuş: İmalatçı hatasından hidrolik valfi bozulunca piston yerinde takılmış ama operatör makinayı durdurmak yerine çalışmaya devam edince başka kısmında ufak bir arızaya daha sebep olumuş. Hidrolik kısmı garantiden değiştirip tamir ettiler. Para istemiyoruz dediler. Ama bizden kaynaklanan arıza için 200.000 TL istediler. Yaptıkları ise sadece kırılan parçayı sökerek sanayi sitesinde bir kaynakçıya yollayıp tamir ettirdiler ve sonra yerine taktılar. Bunu ben kendi imkanlarımla bile yapabilirdim. Ama garanti içinde olduğu için doğal olarak dokunmadık.

Detaylı fatura istedik ama mızmız ediyorlar. Çünkü bırak 200.000'ni, yaptıkları iş bir kaç bin TL bile tutmuyor. Tek kalem 200.000 TL yazıp yollamışlar.

Bu durum aynen çizik otomobil kaportası tamirine benziyor. Piyasada 150 TL'lik çizik tamirinin serviste 200-250 TL olması normaldir. Ama servis 10.000 TL isterse herhalde hukuk devleti olan Türkiye'de yapacak birşeyler vardır diye düşünüyorum..

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Makina arızası Firmanın imalat hatası parçasından kaynaklanmış ve sizin makinanıza daha fazla zarar vermiş. Operatör geç yada erken durdurmuş ne farkeder? Arızaya sebep hatalı parça. Bana göre ücret bile ödemeniz gerekmiyor. 400,000 tl lik bir makina için 200,000 tl fahiş bir fiyat. Faturaya itiraz edin ve geri gönderin. Bunun önceden pazarlık etmek ile ilgili izah edilecek bir durumu dahi yok. İcraya verirlerse itiraz edin. dava açarlar ise bilirkişi tayin edilir ve rakam çok cüzzi bir rakam olur. Fakat firmanın hatalı parçasından dolayı makinanız daha fazla gördüğüne göre ömrü kısaldı ve değeri düştü. Ben olsam karşı dava bile açarım.

Bu resmen yersen taktiği.

- - - Updated - - -

Ayrıca temsilci firmayı üreticisine şikayet edin.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Makina arızası Firmanın imalat hatası parçasından kaynaklanmış ve sizin makinanıza daha fazla zarar vermiş. Operatör geç yada erken durdurmuş ne farkeder? Arızaya sebep hatalı parça. Bana göre ücret bile ödemeniz gerekmiyor. 400,000 tl lik bir makina için 200,000 tl fahiş bir fiyat. Faturaya itiraz edin ve geri gönderin. Bunun önceden pazarlık etmek ile ilgili izah edilecek bir durumu dahi yok. İcraya verirlerse itiraz edin. dava açarlar ise bilirkişi tayin edilir ve rakam çok cüzzi bir rakam olur. Fakat firmanın hatalı parçasından dolayı makinanız daha fazla gördüğüne göre ömrü kısaldı ve değeri düştü. Ben olsam karşı dava bile açarım.

Bu resmen yersen taktiği.

- - - Updated - - -

Ayrıca temsilci firmayı üreticisine şikayet edin.
    Cevabınıza teşekkür ederim. Operatörün geç durdurması maalesef bizim hatamız. Çünkü operatör acil durumlarda sistemi durdurmak için orada bulunuyor ama görevini düzgün yapmadığı için fazladan masraf çıkmış.

Bu fazladan arızayı Biz kabul ediyoruz. Hatta piyasa bedelinden makul seviyede fazla ödeme yapmayı da kabul ediyoruz çünkü makina hala garanti kapsamında ve garanti koşullarını çiğnemek istemiyoruz. Ama adamların makul seviye anlayışı 100 katı civarında fazla para istemek olmuş..

Servis yakaladım bir kere mantığı ile hareket ediyor. Ana firmaya şikayet işe yaramıyor çünkü zaten Almanya'dan ana firmanın adamı geliyor (tüm masrafları da bize ait olmak üzere). Bizden koparabildiklerini aralarında paylaşıyorlar.

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zaten imalatçı hatasından dolayı arıza oluşmuş.
    200 bin TL büyük para, mahkemeye gitseniz kaybetseniz bile
    mahkeme masrafı falan bu paranın yanında fazla birşey tutmaz gibime geliyor.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yurt dışından gelen personelin oteli,kalacak yeri, günlük harcırahı, ve firmanın servis bedeli bellidir. Bu servis garanti kapsamında bir arızayı gidermek için gelmiş ve parçayı garanti kapsamında ücretsiz olarak değiştirmiş ve bu hatalı parçadan dolayıda meydana gelen zarar var ortada bunun için kullandığı bir parçada yok. kaynak yapılmış sadece. Bunun için ekstra bir ücret ödemeniz gerektiğini düşünmüyorum.

Bir dönem bende görevim nedeni ile yurt dışından bu tür teknik elemanlar çağırdım. otel, yemek, personele günlük bir harçlık ödediklerimizde oldu. Ayrıca firmaya ödediğimiz servis bedelide oldu. Servis sırasında bizde bazı parçaları kaynak vs gibi işlemler yaptırdık. Bunlar için ekstra ücret falan ödemedik.

Eğer anlaşmanızda servis bedelleri ile ilgili hükümler var ise bunlar ayrıdır. Bunun için sözleşmelerinizi incelemenizi öneririm. Eğer yok ise makül olmayan ücretleri ret edebilirsiniz.

Ben burada asli kusurun firmada olduğunu düşünüyorum. O nedenle bir ücret ödemenize gerek yok dedim. Ama siz durumu kabülleniyorsanız diyecek bir sözüm yok. Hem aranız bozulmasın, hemde az para ödeyeyim diyorsunuz. Bu nasıl olacak? Daha azını ödeyeyim diyorsanız, İtiraz edip faturayı geri göndereceksiniz. firma ile anlaşma yoluna gideceksiniz. Anlaşamazsanız firma sizi icraya verecek, itiraz edeceksiniz, onlarda dava açmak zorunda kalacaklar. Dava sonunda bu ücreti ya hiç ödemezsiniz yada çok az bir ücret ödersiniz. Bu durumda firma ile aranız bozulmayacakmı?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı levent_kuzey rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Fırsatçılık denmez ise ne denmelidir? Zaten makinanın o kısmının toplam değeri 300.000-400.000 TL ediyor. Adamın yaptığı 10 cm kaynak ve 2 tane civatayı yeniden sıkıp yağlamak. parça bile değiştirmiyor.

Makina garanti kapsamında olduğu için temsilcisini çağırdık. Arıza şöyle olmuş: İmalatçı hatasından hidrolik valfi bozulunca piston yerinde takılmış ama operatör makinayı durdurmak yerine çalışmaya devam edince başka kısmında ufak bir arızaya daha sebep olumuş. Hidrolik kısmı garantiden değiştirip tamir ettiler. Para istemiyoruz dediler. Ama bizden kaynaklanan arıza için 200.000 TL istediler. Yaptıkları ise sadece kırılan parçayı sökerek sanayi sitesinde bir kaynakçıya yollayıp tamir ettirdiler ve sonra yerine taktılar. Bunu ben kendi imkanlarımla bile yapabilirdim. Ama garanti içinde olduğu için doğal olarak dokunmadık.

Detaylı fatura istedik ama mızmız ediyorlar. Çünkü bırak 200.000'ni, yaptıkları iş bir kaç bin TL bile tutmuyor. Tek kalem 200.000 TL yazıp yollamışlar.

Bu durum aynen çizik otomobil kaportası tamirine benziyor. Piyasada 150 TL'lik çizik tamirinin serviste 200-250 TL olması normaldir. Ama servis 10.000 TL isterse herhalde hukuk devleti olan Türkiye'de yapacak birşeyler vardır diye düşünüyorum..
    Sorunuzu en başta , şu yukarıdaki gibi açıklamayla sormuş olsaydınız , elbette alacağınız yanıt ta farklı olacaktı.
    Arabamın kaportası çizildi , yetkili servisine götürdük 150 tl fatura kesti, araştırdık aynı işi başka yerler 50TL ye yaptırdı, yetkili servis fırsatçılık yapıyor deseydiniz, cevabım aynı şekilde olurdu, o zaman onlara yaptırsaydınız.

İlk sorunuzda ne garantiden , ne de arızanın ana kaynağının garanti kapsamındaki bir parçanın arızalanması sonucu oluştuğundan bahsetmemiştiniz.

Bu yeni bilgilere göre, faturanın tamamına itiraz edip, garanti kapsamında arızalan parça nedeniyle oluşan bu hasarın, bedelini ödemeyi kabul etmediğinizi, makinenin kullanım dışı kaldığı süre içindeki üretim kaybından kaynaklanan zararı da kendilerine fatura edeceğinizi bildirerek pazarlığa başlayabilirsiniz.

Pazarlığın 2. aşamasına da makinenin üretim hatası nedeniyle kullanım dışı kalması nedeniyle oluşan üretim kaybı faturasını keserek gönderebilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: