Merhaba,

Aslında ev ve ev sahibi ile ilgili bir çok sorunum var. Sadece hukuki olarak ne yapabileceğim hakkında bilgi almak istiyorum sizlerden.
15 Temmuz'da kiracı olarak yerleştiğim evin kirasını, ev sahibinin oğluna her ayın 15'inde kapımda elden veriyorum ve oğlu, sözleşmenin arkasında yer alan "Kiraya Verene Yapılan Ödemeler" kısmına tarih, tutar, isim, soyad şeklinde imza atıyor. Ev 3+1 ve odalardan birinin çatısı aktığı için kullanamıyorum, kiralamadan önce de mutfak dolapları aşırı kirli ve eski olduğu için dolapların değişimi sağlanacak şartıyla kiracı olarak bu eve yerleştim. Kiracı olduğum günden beri gerçek ev sahibi ile hiç görüşemedim, sadece oğlu ile muhatap olabiliyorum. Bundan sonra ev sahibi olarak bahsedeceğim kişi oğludur.

3 ay önce görüşüp artık dolapların yapılması gerektiğini söyledim. Ev sahibi dolap için usta çağırdı ve dolapları yaptırdı. Fakat yapılan dolap mutfak tesisatına aykırı olduğu için musluk ve lavabo farklı açılarda kaldı ve ben bu yenileme sonrası mutfağı kullanamadım. Ev sahibi onu yaptırmak için tanıdığı bir tesisatçı olduğunu söyledi ve beklememi istedi. 2 Ay bekledikten sonra artık mutfağı kullanamadığım için kendisine defalarca iletmeme rağmen bir sonuca o süreçte ulaşamadık. En son yine bir telefon görüşmemizde artık çok mağdur durumda olduğumu, evimde 2 aydır yemek yapamadığımı söyledim ve kendisi tesisatı benim yaptırmamı, kendi ustasının yoğun olduğunu ve gelemeyeceğini, masrafı kiradan düşeceğini söyledi. Ertesi gün mahalleden bir usta çağırıp mutfak tesisatını yaptırdım. Dolaplar sonradan yerleşik olduğu için, yani bu işlem çok zor olduğu için tesisatçı bu şekilde ancak 600TL'ye yapabileceğini söyledi ve pazarlıkla 500TL'ye çekebildim. Ev sahibini aradığımda bu parayı kesinlikle kiradan düşmeyeceğini söyledi ve telefondaki tartışmamızdan sonra evden derhal çıkmamı istedi ve bir çok hakarette bulundu. Daha sonrasında asıl ev sahibi arayarak "evi hemen boşalt bugün" diyerek beni mağdur ettiler.

Aynı günün akşamı evi kiraladığım emlakçı beni arayarak ev sahibinin bu durumu kabul ettiğini, evden çıkmamamı ve sözleşmenin bitimine kadar kalan aylara bölüştürülerek kiradan aylık 55TL olarak tadilat bedelinin düşülebileceğini belirtti. Ben de yalnızca elden vermeden, bankadan hesap numarası üzerinden ödeme yapılmasını kabul ederlerse bu durumu kabul edeceğimi söyledim ve anlaştık.

Bu ay kira günü geldi ve emlakçıyı arayıp ev sahibinin hesap numarasını istedim fakat telefonu açmayınca mesaj olarak ilettim. Her şeye rağmen bir kaç saat sonra ev sahibi yine kapıma geldi ve kapıyı açmak istemedim. Daha sonrasında beni telefonumdan arayarak kirayı almak için eve geldiğini ama kapıyı açmadığımı söyledi. Ben de akşam yatıracağımı ama elden vermeyeceğimi, banka üzerinden yatıracağımı, bu yüzden hesap numarasını iletmesini istediğimi söyledim. Kabul etmedi ve sürekli aramızdaki mesafeyi korumadan birinci tekil şahıs şeklinde konuşarak "ya 20 dakika içinde kirayı ödersin ya da evimi derhal boşaltıp çıkıp gidersin" şeklinde tehtid etti.

Ben 2 aydır sürekli evden çıkarılma tehtidi içerisinde, kirayı her ay düzenli olarak ödememe rağmen sürekli bu huzursuzluk içerisinde yaşıyorum. Bunların haricinde de her ay ev sahibi kira gününden 10 gün öncesinde paraya sıkıştığını ve benden kirayı 10 gün önce ödememi istiyor. Artık çok rahatsız olduğum için telefonumu değiştirdim ve emlakçı ile iletişime geçip, bundan sonra evle ilgili konularda onun benimle muhatap olmasını ve ev sahibinin sürekli gelip kapımı çalmasından rahatsız olduğumu söyledim. O da bu şekilde olacağını ve kira günü kendisiyle görüşebileceğimi söyledi. Buna rağmen ev sahibi emlakçıdan yeni numaramı da almış, sürekli beni arıyor ve kapıma gelip benden sürekli para istiyor. Hukuki olarak buna hakkı olmadığını ve gerekirse onu şikayet edeceğimi söyledim fakat "umurumda değil" diyor.

Şuan bu ev sahibinden kurtulacak ve yeni bir eve taşınacak kadar iyi bir maddi durum içerisinde değilim ve uzun süre olamayacağım fakat sürekli rahatsız edilmekten aşırı bir huzursuzluk duyuyorum. Zaten evin bir odasını kullanamıyorum. Mutfağın çatısı halen akıyor ve çatının akması sebebiyle daha önce bir çok eşyam maddi açıdan da zarar gördü. Evde yaşadığım günden beri ben de ev için bir çok masrafta bulundum, mutfak için tadilat parası da içerisinde. Bu ay ev sahibinin kardeşinin hesabına 55TL eksik olarak kirayı yatırdım. Şuan bir problem görünmüyor fakat bir daha ki aya kadar yine taciz edileceğime eminim. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bu arada şahıslar pek tekin insanlar değiller, apartman yıkılacak kadar eski, ne bir yöneticisi ne de burada konut olarak yaşayanlar var. Semt nezih olmasına rağmen apartman için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu yüzden burada ev sahibinden dolayı başıma bir şey gelmesinden de korkuyorum.

Bir kaç sorum haricinde sizlerden hem hukuki haklarımı hem de tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum.
1- Kira kontratının arkasında, ev sahibinin oğlunun imzaladığı alanın bir geçerliliği var mı?
2- Ev sahibi beni kirayı kendi istediği saatte kirayı ödemediğim için evden çıkarma hakkına sahip mi?
3- Sürekli beni rahatsız ettiği için ve kira gününden önce ödeme yapmamı istediği için hukuki olarak ne yapabilirim?
4- Bu ay kirayı kardeşinin hesabına gönderdim. Soy isimleri aynı fakat gün gelir de ben ödeme almadım diye bir işlem yapabilir mi?
5- Tadilat parasını kendisiyle de anlaşarak 55TL kiradan düşerek havaleyle ödeme yaptım. Gün gelir kira bedelini eksik yatırıyor diye işlem yapabilir mi? Bunun için anlaşmamıza dair bir belge bulunmalı mı?
6- Şu an "evimden çık" dediği için evi boşaltsam kendisine hukuki olarak ne işlem yapabilirim?

Şimdiden teşekkür ediyorum.