+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Ödenemeyen Kredi İçin Gerçekleşen İşlemler (Referans konusu olması amaçlanıyor)

Değerli forum üyeleri, ilk mesajımda internette aradığım, dağınık şekilde var olan bilgileri buraya toplamak, eksiklerimi ise size sormak için bu konuyu açmak istedim.
    İnce detayları belirtmeyeceğim, sonuç olarak bu gün itibariyle, eşimin maaşı ile beraber 5500 TL aylık gelirimiz var ve bu ay (safer ayı olması sebebiylemidir bilemiyorum) aylık ödememiz 5700 TL oldu.Bu ödemelerin %90-95 lik kısmını ise düzenli ödemeler (kredi, kira vb) oluşturuyor.

Bankaları kodlayarak söyleyeceğim;
    Benim adıma olan kredilerim;
    X bankasına 48 bin ve 5 bin
    Y bankasına 42 bin
    Z Bankasına 10 bin

Eşim adına olan kredilerimiz
    x bankasına 50 bin
    q bankasına 46 bin
    z bankasına 10 bin

Bu paraların 2 yıllık vadeleri ödendi ancak 3 yıllık vadeleri daha mevcut ve artık ödeyemiyoruz.

Şimdi bundan sonraki süreç hakkında sizlerden bilgi istiyorum. Devlet memuruyuz ikimizde. İnternetteki bilgilere göre maaşın 1/4 kısmı haczedilirse 4000 TL gibi bir para elimize kalacak.Biz her ikimizin Z bankasına olan kredisini ve X bankasına olan 5 bin TL krediyi ödemeye devam edelim diyoruz.
    Ancak listedeki büyük paraları ödememiz şu şartlarda mümkün görünmüyor Sadece bu dediğim şekilde ödemeler mümkün.

Sizden değerli vaktinizi isteyip soracağım sorularım şunlar;
    1- Haciz/icra işlemi kalan anapara üzerinden mi gerçekleşir, yoksa kalan faizli tutar üzerinden mi?
    2- Temerrüt faiz oranı ne kadardır?
    3- Maaşıma icra konulduktan sonra, ben bir şekilde para biriktirebilirsem yastık altında, bunu borç kapamada kullansam faizde indirim olurmu?
    4- Ev haczi olmaz diyorlar ama, uygulamada dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?
    5- Tüm bu süreçte dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? (Ödeyemeyeceğim taahhüdü imzalamamak gibi önemli hususları belirtirseniz sevinirim.)
    6- Banka bu parayı bana uzun yıllar vadelendirir mi? (Yasal olarak 36 ay olan tüketici kredilerini 10 yılda ödetirse karşılayabilirim ve haciz olmadan borcumu öderim)
    7- Takibe düşünce, aylık ödemesini yaptığım diğer bankalar, kredilerini geri çağırır mı?
    8- Her ikimizin maaşına da 2 adet haciz gelecek. Bu sıralama nasıl olur?
    9-Eşimin kredilerinden birine ben kefilim. Bu banka hem eşime hem bana mı haciz işlemi yürütecek?
    10- Bir sitede benzer durumda olan birine, borç miktarı yüksek olduğu için farklı haciz işlemleri uygulanacağı yazılmıştı. Bu haciz işlemleri nelerdir. Bize böyle bir şey uygulanır mı? (Kişi başı 60-70 bin tl Haciz olacak anapar borcumuz var)

Değerli forum üyelerine şunu özellikle belirtmek isterim. Bazı konularda olduğu gibi, yapılan bir yanlışı, hukuki boşluklarla kapatma derdinde olan biri değilim (kumar borcunu cashback ile almak gibi)
    Bu parayı ben aldım. Borç benim. Ancak maddi anlamda sıkıntım var ve çok utanıyorum. Ama öbür türlü de geçinmem mümkün değil.. Maaşımda ki azalma, tayin durumu, yüksek kira, alacaklıların ortadan kaybolması gibi durumlar beni ve eşimi hem maddi hem manevi mahvetti.
    Amacımız hır gür yapıp, banka avukatı ile kavga etmek değil. İcabında onun da görevine biz saygı duyuyoruz. Banka çalışanlarına da saygısızlık etmek istemiyoruz. Ama bu durumda çarkımız dönmüyor.

Sorularıma cevap verirseniz sizlere çok dua ederim.
    Herkese çalışmalarında başarılar, saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Ödenemeyen Kredi İçin Gerçekleşen İşlemler (Referans konusu olması amaçlanıyor) konulu yargıtay kararı ara
    Ödenemeyen Kredi İçin Gerçekleşen İşlemler (Referans konusu olması amaçlanıyor) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ödenemeyen Kredi İçin Gerçekleşen İşlemler (Referans konusu olması amaçlanıyor)

Ayrıca temerrüt faizi nasıl hesaplanır. Mesela 30 bin tl krediye yıllık yüzde 30 temerrüt faizi koysa aylık 750 tl faizi gelir sadece. E benden 700 tl kesecek. Bu durumda bu borcu Ömür boyu ödeyecekmiyim

Nerede
    ankara
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ödenemeyen Kredi İçin Gerçekleşen İşlemler (Referans konusu olması amaçlanıyor)

merhabalar sayın hbakl
    hukukcu degilim sizin gibi borcluyum bende.benimde açmış olduğum ''Bu borç bitermi'' diye bir konu varaz cok edindiğim bilgileri paylaşayım sizinle.
    1- Haciz/icra işlemi kalan anapara üzerinden mi gerçekleşir, yoksa kalan faizli tutar üzerinden mi?
    1) bu soru benmde kafamı çok karıştırıyor. fakat şöyle bir varsayımda bulunursak. banka senn borcunu kapatmak için kalan anaparayı ister.Kalan anapara kredinn kapanması için kafidir. sizden bunu normal olarak istediğine göre içra olarakda kalan anaparayı isteyecegini düşünüyorum. yani takip başlangıcı kalan anapara borcudur.(yalnışım varsa bilen birisi düzeltsin lütfen)
    2- Temerrüt faiz oranı ne kadardır?
    )temerrüt faizi %30 civarı olarak biliyorum ama hesaplama yöntemini bilmiyorum maalesef.
    3- Maaşıma icra konulduktan sonra, ben bir şekilde para biriktirebilirsem yastık altında, bunu borç kapamada kullansam faizde indirim olurmu?
    evet alacaklıların parayı tahsil etme umitleri azaldıkça faizde indirime gideceklerdir. yalnz bunun için süre gerekli fakat artık borçları elde tutmuyor bankalar tahsil edilemeyen alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satıyorlar maksimm 2 yıl içinde. varlık yönetim şirketine düşen alacaklarda çok daha fazla indirim yapabiliyorlar.anaparann yarı fiyatına bile kapanan dosyalar duydum.
    4- Ev haczi olmaz diyorlar ama, uygulamada dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?
    Ben açıkçası ev haczinin olmayacağını düşünmüyorum.Söylenen 2. eşya dışındakilerin haczedilemeyeceği ama bence gerçekçi bir durum değil. Bu konuda dikkat etmeniz gereken eşyalar size ait değilse bunları fatura ile ispat etmek o taktirde haczedilmiyor. Örn ailenize ait eşyalardır faturalarda onların adına aittir.
    5- Tüm bu süreçte dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? (Ödeyemeyeceğim taahhüdü imzalamamak gibi önemli hususları belirtirseniz sevinirim.)
    Alacaklı vekili sizden parayı tahsil etmek için çaba harcayacaktır. Taahhüt almaya bunu imzalamamanız tavsiyemdir şayet o taahhüdü imzalar iseniz ödeyemediğiniz taktirde hapis cezasi ile karşılaşırsınız.( Bu taahhüt icra memurunun huzurunda imzalandığı taktirde geçerli diye biliyorum avukat ile kendi aranızda imzaladığınız protokol bu kapsama girmiyor diye biliyorum ama sen genede onuda araştırmadan imzalama avukatla arandaki protokol olayı)
    6- Banka bu parayı bana uzun yıllar vadelendirir mi? (Yasal olarak 36 ay olan tüketici kredilerini 10 yılda ödetirse karşılayabilirim ve haciz olmadan borcumu öderim)
    Bu sorunuz tamamen bir hayal olduğunu üzülerek belirtmeliyim keşke öyle bir imkan sağlasalar. Maksimum 18-24 avukatla yapabileceğiniz taksitlendirme. Eğer avukata düşmeden bankalar ile yapılandırabilirseniz maximum 36 ay vade ile yapılandırabilirsiniz.
    7- Takibe düşünce, aylık ödemesini yaptığım diğer bankalar, kredilerini geri çağırır mı?
    Bu sorunuzun cevabı hayır. Fakat takibe düştüğünüz bankada birden fazla krediniz varsa ve biri takibe düşüp diğeri düşmemişse o banka sağlam olan krediyide geri ister. Fakat farklı bankalarda böyle bir sorun olmaz.
    8- Her ikimizin maaşına da 2 adet haciz gelecek. Bu sıralama nasıl olur?
    Takibi ilk önce başlatıp çalıştığınız kuruma haciz müzekkeresini ilk gönderen alacaklı 1. sıraya oturur.ardından gelenler yani sizin anlayacağınız hızlı olan taraf.
    9-Eşimin kredilerinden birine ben kefilim. Bu banka hem eşime hem bana mı haciz işlemi yürütecek?
    Evet sizin içinde haciz işlemi yürütecektir. Sizin maaşınızdaki hacizden sıra gelirse oda kesinti yapar.maaşınız zaten hacizli olmuş olacağından pek bir sorun çıkmaz tabiî ki o alacaklı taraf herkesden önce davranıp hem eşinizin hemde sizin maaşınıza haciz göndermezse. o durumda hem sizin maaşınızdan hemde eşinzin maaşından kesinti yapılabilir. En za ¼ kesinti yapılıyor maaşınızdan. Genelde uygulananda budur.
    Lakin eğer meb yada sağlık bakanlığında çalışıyorsanız durum biraz değişiyor.
    Meb için maaşın 1/4ü artı ek dersin tamamı kesiliyor
    Sağlık bakanlığı için için maaşın 1/4ü artı döner sermaye gelirin tamamı kesiliyor buna dikkat.

10- Bir sitede benzer durumda olan birine, borç miktarı yüksek olduğu için farklı haciz işlemleri uygulanacağı yazılmıştı. Bu haciz işlemleri nelerdir. Bize böyle bir şey uygulanır mı? (Kişi başı 60-70 bin tl Haciz olacak anapar borcumuz var)

Ne gibi yöntemlermiş bunlar orada okuduğunuzu yazarmısınız fakat farklı bir yöntem uygulanacagini sanmıyorum. Ev maaş araç tapu haczi dışında bir yöntem bilmiyorum ben

Kendi düşüncelerim
    Hocam öncelikle borç miktarınız yüksek benimde aynı sayılır ama ben tek kişiyim ve bekarım size tavsiyelerimi yazmak istedim benm kendi düşüncelerimdir.

1) aileden alabileceğiniz bir destek yada gayrimenkul aracınız yoksa ikinizin birden icraya düşmesi kötü olacaktır ve gerçek şu ki ikinizde bu borçtan kurtulamazsınız ikinzde batık olacaksınız nacizate tavsiyem birinizi kurtarmaniz. Siz veya eşiniz borç miktari az olan hanginiz ise o tarafı icraya dusurmeden borcunu bitirin.
    2) Borçlarınızın olduğu tarafta maaş bankanız varsa oraya öncelik verin çünkü o her halukarda icraya düşmeden alır alacağını
    3) Eğer ikiniz birden icraya duşerseniz bu borçlar ömrü billah bitmez ama birinizi kurtarabilirsiniz en azından.
    4) Benim düşüncelerimi boşverin siz neyi doğru biliyorsanız onu yapın
    5) Mail adresim ....... buradan bana ulaşıp aklınıza takılan başka şeyler varsa sorabilirsiniz. Borçlunun halinden en iyi borçlu anlar.
    Saygılarımla.
    Hayatıma 22 aylık ipotek koydular.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Vallahi amacım hiçbirimizi düşürmemek ama öylede dönmüyor böyle de. zaten artık bankalar ile çalışmak istemiyorum. Mal alacaksam eldeki para ile alayım. Bankacılık sistemi kullanmayı bilene iyi ama ben kullanmayı bilmiyorum.
    O Bahsettiğim sitede sadece borcunuz yüksekse farklı işlemler yapılabilir diyordu. Detay yazmıyordu. O Yüzden bilemiyorum ne işlem olur. Bakalım Hayırlısı abi. Yani görünen o ki bir Ömür borç ödetmezler. 5-6 yıl fazladan ödeme olacak. Belki de daha fazla.

Nerede
    ankara
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

allah yardımcınız olsun. bankacılık sistemine karşı çıkmak için emin olun sizde bende cok geç kaldık...
    Hayatıma 22 aylık ipotek koydular.

Nerede
    bursa
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aydınlatmalı açıklamanız için şimdiden teşekkürler
    benimde bir sorum var bilen birileri aydınlatırsa seviniirim
    bende kart ve kredi mağduruyum yaklaşık 3 bankaya 2 kredim ve 2 kredi kartım olmak üzere 30bin kadar borcum var
    x bank kart 9bin
    aynı banka 11bin kredi
    y bank 6bin kart
    z bank 5bin kredim

bunları ödeyemez duruma geldim ve imkanımda yok yani ödeyemiyorum
    henüz takibe düşmedim avukatlıkta olmadım ama yakındır
    merak ettiğim soru şu 30bin borcum senelik tahmini ne kadar faiz ve avukatlık ücreti gelir ve ne kadar kaç sene katlar bu 30bin ne kadara kadar durur üzerime hiçbişey yok satacağım borcu kapamak için
    cevaplarsaız sevinirim hayırlı akşamlar şimdiden teşekkürler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    756
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Takibe geçinceye kadar işleyecek faizler sözleşmede belirtildiği gibidir. Kredi kartı borcuna daha yüksek, tüketici kredisi borcuna nisbi anlamda daha düşük faiz uygulanıyor. Elbette takiple birlikte temerrüt başlayınca durum değişiyor. Tüketici kredilerinde temerrüt faizi genelde yıllık % 30 olarak uygulanıyor. Kredi kartları için de aynı oran düşünülebilir. Avukatlık ücreti ve takip masrafları ayrıca borca eklenir. Takip kesinleşmeden bunların bilinmesi oldukça zor. Keza takip kesinleştikten sonra ödeme yapmadığınız sürece borcunuz hızla artmaya devam edecektir. Takip kesinleşince kısmi ödeme yapsanız bile yasa gereği kısmi ödemeleriniz önce faiz ve diğer masraflara sayılacaktır. Alacaklısı finans kurumu olan icralık işlerde zaman aşımının da işe yaramadığı bir gerçektir. Bilindiği gibi İİK ve Borçlar Kanunu ilgili maddeleri gereğince borç hukukunda genel zaman aşımı 10 yıl ile sınırlıdır. Fakat b u husus alacağın takibinin 10 yıl boyunca yapılmaması halinde söz konusu olabilir. Alacağın takibi için yapılan her işlem bu 10 yıllık süreyi yeniden başlatır.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ödenemeyen kredi

istanbul varlıktan maaş haczi uygulanacağı mesajını aldım

ödenemeyen kredilerde avukatın görevleri

maasa hacizde ilk once davranamayan nasil bir islem yapar

krediler odenememesi hapis

2015 tarihli takibe dusen kredisini yapilandirabilirmi

Forum