Merhaba,

01.07.2013 tarihinden bu yana çalışıyorum. İşyeri anlaşmamız gereği ilk 10 ay sözleşmeli çalışıyoruz. Eğer memnun kalınırsa kadroya alıp sözleşmemiz yenileniyor. Ancak bu 10 ay içerisinde şirket seni işten çıkarabilir veya sen işten çıkabilirsin bağlayıcı hiçbir maddemiz yok. 01.05.2014 itibariyle kadroya geçtim ve maaşım yükseltildi. Eylül ayı sonlarına doğru işyerinde bölümümüzün farklı bir taşerona devredileceği dedikodusunu duyduk ve şartları bizim şartlarımızdan çok daha aşağıdaydı (servis,izin günü,maaş) ve kabul etmedik. İşyerinden aldığımız tek bilgi 30 Kasımda kesinlikle kapanacağımız bilgisiydi. Yine kendi firmamızın farklı bölümlerine geçiş yapılarak mağduriyet engellenecek şeklinde havada kalacak bir söz aldık diyebiliriz. Kapanan birim içerisinde 2 yıllık çalışanda var 2 aylık çalışanda. Ama yine duyduğumuz bilgiler kadroluların hepsine tazminatlarını ödeyip gönderecekleri, sözleşmeli personelleri de bağlayıcı madde olmamasına rağmen 10 ayları dolana kadar farklı bölümlerde çalıştırmak olduğu yoksa onlara da tazminat hakkı doğacağı yönünde. İnsan kaynakları birimimiz hiçbir bilgiye sahip değil ve doğru yere yönlendirmiyorlar. İş hukukuna göre haklarımı bilemiyorum.

Aklımdaki soru işaretleri ve mantık aramaya gelirsem;

-şirket bizimle hala konuşmadı. yani kapanan bölüm için biz size haber vermedikçe geleceksiniz sabahtan akşama kadar boş boş oturacaksınız gibi bir bilgi geçti ve 1 aralık tarihinde çağırdı kapanan bölüm çalışanlarıyla konuşmak için. burada ihbar tazminatım doğuyor yani yarım maaş hak ediyorum doğru mu?

-ihbar ve kıdem tazminatının ödenmesi için yasal süresi var mıdır? şirkette ne zaman para olursa o zaman veririz gibi bir cevapla karşılaştım maalesef. ama beni çıkardıktan sonra belli bir iş günü süresi yok mu?

-sözleşmede bununla ilgili herhangi bir madde olmamasına rağmen ilk 10 aylık dönemimiz için tazminat ödemeyiz saymayız diyorlar. sözleşme dönemimiz ne olacak 10 ay gibi uzun bir süremiz yanacak mı?

-sözleşmelilere para ödememek için 10 ay dolana kadar tutacaklarınız belirtmiştim. ama 9 ay çalışıp son 1 ayı kalanlara boşuna gelmeyin demişler. e şirket sözleşmelilere para ödememek için çalıştırırken az süresi kalanları ödemesiz yollayacak bunu nasıl engelleyebiliriz veya hakkımızı arayabiliriz?

Çok teşekkür ederim.