Merhaba, Icinde bulundugum durumla ilgili goruslerinizi almak istiyorum,zira ne kadar arasamda ornegine rastlamadim.
2009 yilinda Letonyada su anki yabanci uyruklu olan esimle,evlendik.Bir oglumuz oldu,evliligimi ve cocugumu TC.de tescil ettirdim,oglum ayni zamanda
Turkiye vatandasidir.Her evlilikte olan inis cikislar,Letonyada gelir imkanlarinin dar olmasi nedeniyle,esimin de destegiyle,2013 Mart ayinda calismak,aileme destek olmak,ve daha iyi bir gelecek saglamak amaciyla Ingiltereye yerlestim.bugune dek hep calistim.Esim ve oglum,bazen ingiltereye gelerek,cogunlukla da ben onlari ziyaret ederek,bugune kadar geldik.Esim ben Ingiltereye yerlestikten 6 ay sonra bosanmak istedigini belirterek,bana surekli baski yapmaktadir,ben de evliligimi kurtarabilirim umidiyle surekli oyalamaktayim,beraber tatile gitmekten tutun,ayda bir,2 ayda bir ,onlari ziyaret ederek ,surekli maddi anlamda da uzerime duseni yaptim.Letonyada esler anlasmali olarak noterde kolayca bosanabildikleri icin,esim kendi sartlarini bana dikte ederek noterden anlasmali bosanmak istemekte,aksi takdirde oturumumu iptal ettirerek,beni turkiyeye gondermek,ve bosanmassam cocugumu birdaha gorememekle beni surekli tehdit ediyor,ben maddi olarak ailemi surekli destekledim,evliligim boyunca kazandigim tum parami esime aktardim,ayrilik dusunmedim,bu baskilardan biktim ve en son 2015 icerisinde bosanabilecegimizi kabul ettigimi belirttim.Letonyaya geri donmeyi teklif ettigimde,benden nefret ettigini,donersem kendisi oturumumu iptal ettirerek,letonyada kalamayacagimi,cocugumu goremeyecegimi belirterek beni tehdit etmeye devam ediyor.
Baska biriyle iliskisinden suphelenmekteydim,ve facebook benzeri bir sosyal sitede bir adamla,iliskide oldugunu aleni profilinde paylasmislar,ve samimi fotograflarini da eklemisler,ayrica daha onceden sifresini bildigim icin,bir cok yazisma ve mesajina sahip,oldum,ekran goruntulerini,profil sayfalarini,fotograflari yedekleyerek depoladim.
Kendiside calismakta oldugu icin oglumuzu sabah 8 de krese birakip,aksam 5 de almakla,simdide kres cikisi judo sporuna goturdugunu soylemekte,4,5 yasindaki oglum sabah 7:30 dan aksam 8 e kadar,bu sekilde robot gibi kosturulmakta.cok yogun olduklarini soyleyerek,oglumla beni,ne skype vasitasiyla, ne telefonla gorusturmemekte.Cocougumla tum baglantimi kesti.Esim sadece maillerime cevap veriyor.Cocukla ilgili hic birsey sorup danismamakla birlikte,ortak karar almamiz gereken konularda bile bildigini okuyor,bilgim olmadan yurtdisina baska ulkelere goturuyor,hatta birlikte oldugu adami evine davet ettigi gibi,disardaki bulusmalarina bazen oglumu da goturdugunu ogrendim.

Son gorusmemizde 2015 Martta 14 gun tatile gidecegini soyleyerek,bana cocugu almami teklif etti.Turkiyeye 2 hafta tatile goturecegimi soyledim,ve kabul etti.

Danismak istedigim sorum sudur:

1-)Martta oglumu da alarak Turkiye ye geldigimde ,Turkiye de bosanma,ve velayet davasi acabilirmiyim?(Turkiyeden ayrilmayi dusunmuyorum)
2-)Acabilirsem, yukarda paylastigim bilgiler ve delillerim dogrultusunda velayetini alabilirmiyim?
3-)Annesinin cocugunu gelip,gormesi ve vakit gecirmesine karsi degilim,ama cocugumu yurtdisina tekrar gotururse,asla ve asla turkiyeye gelmeyecegine,
benimde oglumu gormeme engel olacagina eminim,bu dogrultuda cocugun yurtdisina cikisina da tedbir alabilirmiyim?
4-)Cocugun velayetini alma konusunda mevcut deliller yeterlimidir?

Goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim,
Saygilar