+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: MoneyGram Aracılığı ile Dolandırıldım :(

MoneyGram Aracılığı ile Dolandırıldım :( Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    kocaeli
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation MoneyGram Aracılığı ile Dolandırıldım :(

Herkese merhaba. Forumunuz da en yeni üyelerden birisiyim. Kocaeli'deyim ve elektronik öğretmeniyim. Aranızda beni de kabul buyurur iseniz sevinirim. Hayatımda ilk defa araba sahibi olmak isterken zar zor emeklerimle biriktirmiş olduğum 3-5 kuruş paramı MoneyGram ile kaptırdım. 07/10/201 tarihinde sahibinden.com üzerinden bulmuş olduğum bir araba ile ilgilenmeye başladım. O aracın ilanında sadece şu yazı yazıyordu. Araba Türkiye'ye kayıtlı fakat ben şu anda yurt dışındayım. Araba ile ilgileniyorsanız lütfen mail atınız size geri dönüş yapacağım yazıyordu. Buna istinaden sahibinden.com aracılığı ile karşı tarafa mail adresimi yazarak beklemeye başladım. Yarım saat geçmeden ingilizce olarak mail geldi. Türkçe bilmediğini sadece ingilizce bildiğini ve 3 yaşından beri ingiltere de yaşadığını anlatan mail. Neyse mevzunun detaylarını sizin sorularınızla ve burada ki Hukukçu arkadaşlarımızın soruları ile detaylandırırız. Araca ve şahsa ait aklınıza gelebilecek her türlü detayı gönderdi. Aracın Ruhsat resimleri,aracın resimleri, kendi adı soyadı ve tc kimlik numarasına varana kadar. Satıcı kendisine teminat gösterdiğim takdirde 4 gün içinde Türkiye de olacağını söyledi. Bunu nasıl yapmam gerektiğini de ben sorma zahmetinde bulunmadan sağ olsun açıklamış. Western Unıon yada MoneyGram aracılığı ile herhangi bir tanıdığıma lütfen DİKKAT. Kendisine DEĞİL benim herhangi bir tanıdığıma. Arkadaşım,ailemden birisi yada eşim. Onun üzerine İngiltere'dey miş gibi 5.000€ para transfer yapmamı ve yapmış olduğum transfere ait dekontun fotokopisini göndermemi söyledi. Bende bu transferi babam üzerinden İngiltere'deymişim gibi gerçekleştirdik ve karşı tarafa dekontu gönderdik. İlk defa MoneyGram ile işlem yapan biri olarak hiç bilgi sahibi değildim bankada ki görevli bayana üstüne basa basa sordum bu parayı benim haricimde birileri çekebilir mi diye. Kendisi de asla siz olmadan bu parayı kimsenin çekemeyeceğini söyledi. Gönlüm rahat bir şekilde transferimizi gerçekleştirdik. En kötü ihtimal olarak da gelmese bile transfer masrafı 210€ gider bende para mı geri çekerim diye düşündüm. Lakin kazın ayağı o şekilde değilmiş. Ertesi gün karşı taraftan maillerime cevap gelmeyince şüphelenip şubeye uğradım ve param çok dan çekilmişti. Benim gibi başkalarının başına gelmiş midir diye araştırma yaparken buraya rastladım ve vatandaş olarak bunu sorumluluk kabul edip üye olarak başıma gelenleri ve yapmış olduğum işlemleri yazarak aynı sorunla karşılaşan arkadaşlarımla yazışırız diye düşündüm. Hiç bir şekilde ne bankanıza ne de Western Unıon ve MoneyGram a kesinlikle güvenmeyin. Bankam paranın ne zaman, nereden, kim tarafından çekildiğini söylemekten bile aciz. Bunu sorgulaya bilmem için de savcılığa suç duyurusunda bulunmamı söyledi. Bende bankamdan onaylı ve dosya numaralı itiraz dilekçesi ile Cumhuriyet Başsavcılığına 13/10/2014 tarihinde suç duyurunda bulundum. Orada da dilekçe doldurarak Savcılığa ifade verdim. Savcılık makamı da beni Sahtekarlık ve Dolandırıcılık Amirliğine yönlendirdi. Orada da durumu izah edince sahtekarlık ve dolandırıcılık amirliği üst yazı yazarak işi SİBER Bilişim suçlara yönlendirdi. Bakalım bundan sonra ki süreç ne olacak. Beklemekten başka çarem yok. Herhangi bir gelişme olduğunda buradan yine sizlerle paylaşacağım. Sizlerinde bir önerisi var ise LÜTFEN paylaşınız. Herkese teşekkürler.

- - - Updated - - -

Şahsa ait isim,mail adresi,tc kimlik numarası,aracın plakası,şase numarası v.s her türlü bilgisi var. Burada paylaşılıp paylaşılamayacağı konusunda kararsız kaldım. Fakat kişileri ifşa etmek bir başkası da bu sorunu yaşamaması açısından gerekli diye düşünüyorum. Bu konuda da sayfa yönetiminin yanıtını bekleyeceğim. Hatta elimde suç duyurusunda bulunmuş olduğum dilekçeleri bile buradan paylaşabilirim. Tekrar teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

MoneyGram Aracılığı ile Dolandırıldım :( konulu yargıtay kararı ara
    MoneyGram Aracılığı ile Dolandırıldım :( konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: MoneyGram Aracılığı ile Dolandırıldım :(

Geçmiş olsun. Şimdi o "sizden başka hiç kimse asla çekemez" diyen kişiye gidin bence.
    İngilterede insanlara nüfus cüzdanı sorulmuyor bu tür işlemlerde yanlış hatırlmıyorsam. O gönderdiğiniz begenin üstünde bir şifre var, onu söylemeniz yetiyor.

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Moneygrama tamamen yabanci birisi olarak ve ilk defa kullanan birisi olarak tamamen banknin azizligine ugradim malasef. Sonrasi daha vahim, cekemeyecegini soyleyen banka gorevlisi simdi rahatlikla cekebilir diyo. Buyrun cenaze namazina

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

En iyi bilinen ve karşılaşılan 2 yurt dışı kaynaklı dolandırıcılık(diğeri de Nijerya tipi dolandırıcılık) yönteminden biridir.Piyasa değerinin oldukça altına, çok uygun bir araba alma hevesinde ki kurban güya ''siz kendi yakınınız adına para yatırın ben sizin paranız olduğunu göreyim'' saçmalığına bir şekilde inandırılır ve sadece isim yada numarayla para çekilebilen bahsi geçen firmalar aracılığıyla para göndermesini istenir.Kimliksiz işlemsiz evraksız gider parayı çekip ilerler.Bunu söylemek istemezdim ama bu şekilde dolandırılıp parayı geri alabilme ihtimaliniz, yarın yolda yürürken kaptırdığınız miktarda bir para bulma ihtimalinizle aynı.Geçmiş olsun.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlave olarak size gönderilen araba fotoğrafları(ortada bir araba da yok ama) ruhsat fotoğrafları, adamın kimlik bilgileri sağdan soldan toplama(internetten bile basitçe bir ruhsat örneği bulunup yalan yanlış doldurulabilir, başkasına ait kimlik bilgilerini zaten her yere verilen kimlik fotokopilerinden basitçe elde edilebilir) olma ihtimali çok çok yüksek.Biyerlerden elde ettiği bu fotoğraf ve 1-2 kimlik bilgisiyle ava çıkan bir arkadaş gibi duruyor.Gerçekten az para değil 5000euro ama dediğim gibi siz gene başvurularınızı yapın ama buradan İngiltere'ye bir şey yaptırtmak(ki onlara göre parayı kodunu paylaştığınız kişi teslim almış ve bir sorun yok)mümkün değil, zaten bu kişi kimliksiz parayı teslim aldığı için giden gitti.Umarım bir umut ışığı olur.Ancak bu paylaşımınız en azından birilerini bu durumlardan korumuş olacak.O bakımdan çok değerli.Tekrar geçmiş olsun.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba engzhl bizimde başımıza aynı olay geldi lütfen mail yoluyla ulaşabilirmisiniz lütfen bi yerlere varabildinixmi davadan ne çıktı lütfen çok caresiziziz

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba connect malasef savcilik sorusturmasinda karsilikli alis verisin hukuki sartlari yerine getirildiginden takipsizlik karari aldim. Hangi alisverisin hangi hukuki sartlar mechul. Giden gitti. Yazik ulkemin savcisina, adaletine utanmadan bir de 15 gun icerisinde karara itiraz etme hakkimin oldugunu soylediler. Tabi avukat ve mahkeme masraflarini karsilarsam. Simdi sigorta araciligi ile paramin tamamini da olmasa bir kismi icin sigorta sirketime basvuru yaptim. Gerci ondan da umitli degilim ya. Gecmis olsun Sizin basiniza nasil bir olay geldi ve ne kadar meblag kaybettiniz. Insallah savcilik kanali ile ben bir sonuc alamadim siz alirsiniz.

- - - Updated - - -

Bu arada degerli yorum ve goruslerini paylasan arkadaslara tesekkur ederim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle yukaridaki arakdaşa geçmiş olsun ve benide kurtardiği için teşekkür ediyorum 06,06,2016 tarihinde sahibinden.com üzerinde wolkvagen jetta marka lacivert bşir araç gördüm piyasa fiyatinin 20 bin tl altinda ve araç izmirde görünüyordu telefonla ulaşmaya çaliştim açan olmadi 1 saat sonra yabanci ülke hattiyla arkadaş beni aradi ve aracin sahibi olduğunu aracin şu an almanyada ve bizim burada kalacağimiz kesinleşti artik burdayiz araci türkiyeden satiş yapabileceklerini sölediler bende ciddi aliciyim getirn araci alim ben dedim tamam şirketimden izin alip size döneceğim dedi bende o arada aracin ruhsat fotoğrafini istedim fakat izin alim size yollarimdedi tamam dedim
    beni aramadi aradan bir gün geçti arardi ve almanyada hatlar yoğun ulaşamadiüğini söyledi ve araci bu şekilde satamam almanyada bi tanidiğiniz varsa gelsin baksin sonra araci çikartim buaradan dedi bende yok dedim bi abakim arim sizi dedim tamam dedi bu profesyonellik işaretidir türkiyede kaç kişinin almanyada tanidiği varki ki olsa bile tel gene kapanor ve telefonlariniz çalmaz neyse 1 saat sonra aradim ve tanidiğim yok ben ciddi aliciyim istereniz nerede çaliştiğimi size sölim bu konuda güwensizlik kalmasin arada dedim yok ona gerek yok ama ben bu şekilde bi güwence olmadan çikaramam ve şirketim izin vermiyor dedi o zmn şöyle yapalim dedi ''türkiyeden tanidğiniz eşiniz akrabaniz veya arkadaşiniz alma nyadaymiş gibi onun adina 5000 euro moneygram araciliği ile yatirin bi güwence olsun dedi ve dekontu bana atin müdür beye gösterim izin alim ikim yola dedi bende tamam dedim bankaya gittim söledim durumu adama sordum bu parayi başka biri çekebilirmi dedim referans numarasi ile çekebilir dedi ama pasaport ve kimlik olmasi lazim dedi bende tamam dedim ve yatirdim asil bomba burda o kurnazsa biz ondan kurnaziz madem izin almak için gerekli ise dekont ben sana dekontu yollarim ama unuttuğun bişi var profesyonel photoşopcuyuz bizde dekonttaki referans numarsinin 1 hanesini değiştirdim ve o şekilde yolladim sonra telefonum çaldi ve beyefendi para gözükmüyor bi sikintimi var dedi yok dedim ne sikintisi yatirdim ben parayi gözükmüyor dedi bende siz ona takilmayin izin alin yeter dedim buraya gelince hallederiz dedim tamm dedi 2 saat sonra yazdim whatsapdan noldu dedim eşim halağ müdür beyin yaninda izin aliyor dedi bu kadar saaat izin almasi mümkün değil dedim içimden ve şüphelendim gidip işlemi iptal ettim

1 saat sonra yazdi beyfendi biz size güwenmiyoruz siz işlemi iptal etmişsiniz dedi bende saat 5 e kdr sizi bekledim aracin ruhsat fotoğrafini istedim izin kağitilrinizi istedim atmadiniz dedim ve eşimle tartiştim sizin yüzünüzden seni kandircaklar dedi bana dedi bende dedimli beyfendi siz o araci en kötü ihtşmal burada galericiye bu fiyata satar paranizi alirsiniz dedim bu kdr sikinti yapmayin dedim ben binciye satmak istiyorum bizim gibi falan filan derken neyse benm tekrar güwen,mi bi şekilde kazandi bende dedimki bana akşam ruhsat fotoğrafini atin bende yarin sabah parayi tekrar yatirim dedim tamm dedi sabah oldu parayi yatridnizmi dedi yok dedim ruhsat fotoğrafi gelmedi ve o yüzden yatirmiycam dedim biz size güwendik şu an yoldayiz check cumhuriyentediz dedi bende dedimki ruhsat fotosunu atin yolluycam dedim snra ben atamam dedi siz dekontu atin ruhsat fotoğrafini aticam dedi bende tamam dedim bu sferde yatirdim ve sonra yoldayiz bi benziklikte durup çekicem fotoğrafi dedi tmm dedim aradab yarim saat geçti ve ben yazdim bi problemmi var diye yok dedi benzinliğe gelmedim parayida kontrol etmedim durucam dedi bende şüpheşenmeye başladim ve forumlara girdim ve beyefendinin yazdiklarini görümce hemen bankaya koştum işlemi iptal eder etmez 1 dk sonra yazdi bana siz işlemi yine iptal etmişsiniz bu kadar yeter ben arabayi başkasina saticam dedi

bende salağa yattim ve ben parayi çekmedim hemen bankay gidiyorum sizi ariyacağim dedim beş dkka snra yazdim banka paraya bloke koymuş 24 saat içinde ne siz ben görebiliyorum parayi siz zaten yoldasinizyarin 11 de geldğinizde bloke kalkar size veririm dedim olmaz bu kdr yeter rahatsiz etmeyin beni dedi bende dedimki bakin ben yapmadim bankanin yaptiği bişi benlik bişi yok zaten istanbula gelceksiniz o zman blokede kalkar ve siz alirsiniz dedim ben yarin 11 de bakar sizin yaninza gelirim dedi bende beraber gideriz diyince parayi görmeden kimseyle buluşmam dedi ve orada artik konu kapandi bende benmle gitmezseniz bende 11 de işlemi iptal ederim dedim ve engellendim

yani işin açiği ben ucuz yirttim aman bunu gören arkadaşlar düşmesin....

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aslında bunların bir dolandırıcılık olduğunu anlamak için yeterli olan tek bir şey var.Kimse 50bin TL lik arabayı 30bin TL ye satmaz.Buradan da anlaşılabilir.Ancak forumumuzun paylaşımları sayesinde birilerini bu geri dönüşü olmayan kumpastan kurtarabildiysek ne mutlu bize

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı engzhl rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese merhaba. Forumunuz da en yeni üyelerden birisiyim. Kocaeli'deyim ve elektronik öğretmeniyim. Aranızda beni de kabul buyurur iseniz sevinirim. Hayatımda ilk defa araba sahibi olmak isterken zar zor emeklerimle biriktirmiş olduğum 3-5 kuruş paramı MoneyGram ile kaptırdım. 07/10/201 tarihinde sahibinden.com üzerinden bulmuş olduğum bir araba ile ilgilenmeye başladım. O aracın ilanında sadece şu yazı yazıyordu. Araba Türkiye'ye kayıtlı fakat ben şu anda yurt dışındayım. Araba ile ilgileniyorsanız lütfen mail atınız size geri dönüş yapacağım yazıyordu. Buna istinaden sahibinden.com aracılığı ile karşı tarafa mail adresimi yazarak beklemeye başladım. Yarım saat geçmeden ingilizce olarak mail geldi. Türkçe bilmediğini sadece ingilizce bildiğini ve 3 yaşından beri ingiltere de yaşadığını anlatan mail. Neyse mevzunun detaylarını sizin sorularınızla ve burada ki Hukukçu arkadaşlarımızın soruları ile detaylandırırız. Araca ve şahsa ait aklınıza gelebilecek her türlü detayı gönderdi. Aracın Ruhsat resimleri,aracın resimleri, kendi adı soyadı ve tc kimlik numarasına varana kadar. Satıcı kendisine teminat gösterdiğim takdirde 4 gün içinde Türkiye de olacağını söyledi. Bunu nasıl yapmam gerektiğini de ben sorma zahmetinde bulunmadan sağ olsun açıklamış. Western Unıon yada MoneyGram aracılığı ile herhangi bir tanıdığıma lütfen DİKKAT. Kendisine DEĞİL benim herhangi bir tanıdığıma. Arkadaşım,ailemden birisi yada eşim. Onun üzerine İngiltere'dey miş gibi 5.000€ para transfer yapmamı ve yapmış olduğum transfere ait dekontun fotokopisini göndermemi söyledi. Bende bu transferi babam üzerinden İngiltere'deymişim gibi gerçekleştirdik ve karşı tarafa dekontu gönderdik. İlk defa MoneyGram ile işlem yapan biri olarak hiç bilgi sahibi değildim bankada ki görevli bayana üstüne basa basa sordum bu parayı benim haricimde birileri çekebilir mi diye. Kendisi de asla siz olmadan bu parayı kimsenin çekemeyeceğini söyledi. Gönlüm rahat bir şekilde transferimizi gerçekleştirdik. En kötü ihtimal olarak da gelmese bile transfer masrafı 210€ gider bende para mı geri çekerim diye düşündüm. Lakin kazın ayağı o şekilde değilmiş. Ertesi gün karşı taraftan maillerime cevap gelmeyince şüphelenip şubeye uğradım ve param çok dan çekilmişti. Benim gibi başkalarının başına gelmiş midir diye araştırma yaparken buraya rastladım ve vatandaş olarak bunu sorumluluk kabul edip üye olarak başıma gelenleri ve yapmış olduğum işlemleri yazarak aynı sorunla karşılaşan arkadaşlarımla yazışırız diye düşündüm. Hiç bir şekilde ne bankanıza ne de Western Unıon ve MoneyGram a kesinlikle güvenmeyin. Bankam paranın ne zaman, nereden, kim tarafından çekildiğini söylemekten bile aciz. Bunu sorgulaya bilmem için de savcılığa suç duyurusunda bulunmamı söyledi. Bende bankamdan onaylı ve dosya numaralı itiraz dilekçesi ile Cumhuriyet Başsavcılığına 13/10/2014 tarihinde suç duyurunda bulundum. Orada da dilekçe doldurarak Savcılığa ifade verdim. Savcılık makamı da beni Sahtekarlık ve Dolandırıcılık Amirliğine yönlendirdi. Orada da durumu izah edince sahtekarlık ve dolandırıcılık amirliği üst yazı yazarak işi SİBER Bilişim suçlara yönlendirdi. Bakalım bundan sonra ki süreç ne olacak. Beklemekten başka çarem yok. Herhangi bir gelişme olduğunda buradan yine sizlerle paylaşacağım. Sizlerinde bir önerisi var ise LÜTFEN paylaşınız. Herkese teşekkürler.

- - - Updated - - -

Şahsa ait isim,mail adresi,tc kimlik numarası,aracın plakası,şase numarası v.s her türlü bilgisi var. Burada paylaşılıp paylaşılamayacağı konusunda kararsız kaldım. Fakat kişileri ifşa etmek bir başkası da bu sorunu yaşamaması açısından gerekli diye düşünüyorum. Bu konuda da sayfa yönetiminin yanıtını bekleyeceğim. Hatta elimde suç duyurusunda bulunmuş olduğum dilekçeleri bile buradan paylaşabilirim. Tekrar teşekkürler.
    Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun ve daha kötü olacak şöyle bir durum daha var. Moneygram'ın verdiği referans numarası güvenlik için en önemli ve tek kontrol parolaları olmasına rağmen işe yaramadı. O kadar dikkat etmeme rağmen dolandırıcılar yine iş başında. Ben de United Arab Emirates ten bir teknolojik cihaz almak istedim. Bana da aynı şekilde parayı şu bilgilere gönderin fakat referans numarasını da silip gönderin dediler güven için. Ben de çekemezler diye güvendim ama yine olmadı. Aşağıda da metnimi bulabilirsiniz. Herhangi bir hukuki sürece başlamadım henüz. Çünkü bütün emekler ve masraf boşa gidecek diye korkuyorum.

https://www.sikayetvar.com/moneygram...rami-cekmisler

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

moneygram şikayet

https:www.hukuki.netshowthread.php115885-MoneyGram-Araciligi-ile-Dolandirildim

moneygramdan blokeli para gonderme

moneygram para iadesi

moneygram sikayet

moneygram la gonderilen para ne kadar kalir

mkney gram ile dolandiricilkk

Doland

moneygram la almanya hesabina para gonderdim dolandirildim

money gram da dolandirildim ne yapmam gerekiyor

money gram dekont

moneygram guvenilirmi

moneygram sorunlarimoneygrad dolandirilan varmimoney gram sikayetmoneygram iptalmoney gram dan dolandiricilik http:www.hukuki.netshowthread.php115885-MoneyGram-Araciligi-ile-Dolandirildimmoneygram islem iptalimoneygram onaymoney gram ticaret yapmakmoney gram dekont örneğimoney gram sahtekarmoneygram para gonderme dolandiricilik cezasimoneygram ile dolandiricilar
Forum