Merhabalar,

Geçen gün İstanbul şehrinde tanımadığım bir kişi tarafından adıma bir ceza davası açıldığını öğrendim. Konya'da ikamet etmekteyim. 10 Ocak 2014 tarihinde bir suç işlemekle itham ediliyorum. İstanbul şehrinden Konya'ya Eylül ayının sonunda taşındım. Yani Ocak ayında orada değildim, evimde, ailemin yanındaydım, hala da öyleyim. Apaçık bir iftira var ve bunu mahkeme karşısında ispat etmek istiyorum. O gün aile bireylerimin tanıklığının yanında cep telefonunun sinyal tespitini yaptırmam mı gerekir veya yaptırabilir miyim? Anladığım kadarıyla baz istasyonlarından o günkü sinyallere göre yerim en azından şehir olarak tespit edilebiliyormuş, doğru mudur? O gün herhangi bir yerde işim yoktu, evimdeydim. Serbest çevirmenlik yapıyordum o dönemde, o gün, bir gün öncesi ve bir gün sonrasında çeviri yaptığım şirketle aramda yazışmalar var. Bu yazışmalardan IP numaramı tespit ettirtip, o günkü yerimi belirletebilir miyim? Bu bilgiler suçun işlendiği orada olmadığımı ispat etmem için yeterli olur mu? Başına böyle bir olay gelen kişilerden ve hukuki bilgisi olan kişilerden ricam bildiklerini paylaşması. Hayatımda ilk kez böyle bir şey başıma geliyor ve çok strese girdim. Rica ediyorum yardım edin.