+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Takdir Komisyonu Sevk ve Zamanaşımı Sorunu

Takdir Komisyonu Sevk ve Zamanaşımı Sorunu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Hatay
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Takdir Komisyonu Sevk ve Zamanaşımı Sorunu

Herkese şimdiden teşekkür ederim,

2008 yılı içerisinde Gittigidiyor üzerinden yapılan satışlar ile ilgili olarak sonradan çıkarılan vergi matrah farkı ile ilgili bir vergi ve vergi cezası sorunu ile karşı karşıyayım.Öğrencilik döneminde geçim sağlamak üzere yaptığım bu iş için vergi ve vergi cezası almışım.(2008 yılında ufak bir cd/dvd dükkanım olduğundan 2008 döneminde gelir vergisine tabiydim)

Bana gelen evraklarda hakkımda vergi dairesininin inceleme yaptığını:
    30/12/2013 tarihinde ise beni Takdir komisyonuna sevk ettiğini gördüm.
    27/06/2014 tarihinde oluşturulan bir rapor neticesinde,

Karar tarihi 08/08/2014 olan takdir komisyonu raporu oluşturulmuş.Bu rapora istinaden Vergi dairesinde ise vergi ve vergi cezası için geçici ihbarname 13/08/2014 tarihinde oluşturulmuş.14/08/2014 tarihinde ise ihbarname imzalanmış.18/08/2014 tarihinde ise amcamın iş yerinde kuzenime tebliğ zarfı teslim edilmiştir.(vergi memurları amcamı tanıdıkları için)(zarfın üzerinde ise ikamet ettiğim ev adresim mevcut)

17/08/2014 - 25/08/2014 tarihlerinde ise bir eğitim semineri ile ilgili olarak şehir dışında idim.

Birçok borç ve icra ile uğraşan asgari ücret ile çalışan birisi olarak şu an ödeme gücüm bulunmamakta.Benim sizden ricam vergi aslı ve borcunun zaman aşımına uğrayıp uğramadığı konusunda bilgi edinebilmek.Zaman aşımı var ise mahkemeye gitmek.Anayasa mahkemesi kararı ve internette okuduğum kadarı ile zaman aşımı süresinin dolmasına 1 gün kala takdir komisyonuna sevk edilmişim.Ama anayasa mahkemesi zaman aşımının takdir komisyonun kararının tevdi edilmesi ile tekrar başlayacağını söylediği kararı mevcut.Tevdi ile ilgili kesin bilgiye nereden bakabilirim.

Şimdiden herkese teşekkür ediyorum..

ilgili vergi dönemi:01/2008-12/2008

takdir kom. sevk tarihi:30/12/2013

vergi teknik raporu:27/06/2014

takdir komisyonu karar:08/08/2014

Geçici ihbarname tarihi:13/08/2014 (vergi ve vergi cezası)

Geçici ihbarname imzalanması:14/08/2014

Tebliğ zarfının oluşturulma tarihi:14/08/2014

Tebliğ tarihi:18/08/2014

Hukuki NET Güncel Haber

Takdir Komisyonu Sevk ve Zamanaşımı Sorunu konulu yargıtay kararı ara
    Takdir Komisyonu Sevk ve Zamanaşımı Sorunu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Takdir Komisyonu Sevk ve Zamanaşımı Sorunu

Takdir komisyonuna zaman aşımı dolma süresine 2 gün kala sevk yapılmış. Karar vergi dairesine geldikten sonra 2 gün içinde tebliğ yapılması gerekiyordu. Bu normal prosedür. Ancak sizin olayda rapor 2014 tarihli ve takdire sevk 2013 yani takdire sevk donesi oluşmadan tekdire sevk edilmişsiniz. Bu bile ihbarnamenin iptal sebebi. 17.09. 2014 tarihine kadar dava açmanız gerekir

Nerede
    Hatay
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın molyer,

Öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim;

Evet Takdir Komisyonu Karar Kağıdında 27.06.2014 tarihli vergi tekniği raporuna göre düzenlenmiştir ifadesi mevcut.
    Peki Vergi dairesinin zaman aşımını durdurması için önce vergi tekniği ile raporun oluşturulması sonra mı Takdir Komisyonuna Sevk edilmesi gerekmekte idi?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şayet rapor done alınmayıp tak. kom. matrah takdirini kendi incelemesi ile belirleseydi sevkte sıkıntı yoktu. rapor done alındığı için takdire sevk donesi oluşmamış demektir. yani sorunuzun cevabı evet

Nerede
    Hatay
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Molyer hocam,
    Biraz zor da olsa ne demek istediğinizi anladım.Vergi memurunun bir rapora istinaden takdir komisyonuna gitmesi gerektiği (done olarak) aksi halde rapor olmadan Takdir komisyonuna giderse bunun zaman aşımını durdurma amaçlı ama yanlış bir uygulama olduğunu bu yüzden cezanın düşeceğini söylüyorsunuz.Çünkü rapor taksir komisyonuna sevkten önce hazır olmalıydı.Yanlış anlamadı isem..

Çok değerli bir yorum oldu benim için bu.Çok teşekkür ederim.Peki cezanın düşmesi ile ilgili tarhın oluşması ve tebliğ zamanı ile ilgili bir eksiklik var mıdır?

Tebliğ zamanı ile ilgili veya tebliğ şekli ile ilgili de durumlarda bir eksiklik var mı ayrıca ve davaya konusu etmeli miyim sizce?

Çünkü takdir komisyonuna sevk nedenini de tam olarak bilemiyorum.Herhangi bir evrak yok bununla ilgili.Gerekli incelemeleri yapamamış veya benimle ilgili verilere 30/12/2013 tarihine kadar ulaşamamış olmaları onlara raporu done almadan takdire sevk hakkı verir mi?

Tekrardan teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tabiki takdir komisyonuna sevk için illa rapor olması gerekmiyor. Mesela beyanname vermeme fiilide takdire sevk nedeni. Ancak sizin olayda rapor hazır olmadığı için zamanaşımını kesmek için yapılan bir işlem var. Bu mahkemelerce kabul edilmiyor. Ayrıca siz davanızda zamanaşımındanda bahsedin. Çünkü kararın vergi dairesine gelmesinden sonra 2 gün içinde size tebliğ edilmesi gerekiyordu. Geçici ihb 13 ü yazmışsınız diyelim o tarihte vergi dairesine gelse bile 15 ine kadar size tebliği gerekirdi. ayrıca tebliği yapıldığı kişide hatalı bunuda belirtin.

Nerede
    Hatay
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tabiki takdir komisyonuna sevk için illa rapor olması gerekmiyor. Mesela beyanname vermeme fiilide takdire sevk nedeni. Ancak sizin olayda rapor hazır olmadığı için zamanaşımını kesmek için yapılan bir işlem var. Bu mahkemelerce kabul edilmiyor. Ayrıca siz davanızda zamanaşımındanda bahsedin. Çünkü kararın vergi dairesine gelmesinden sonra 2 gün içinde size tebliğ edilmesi gerekiyordu. Geçici ihb 13 ü yazmışsınız diyelim o tarihte vergi dairesine gelse bile 15 ine kadar size tebliği gerekirdi. ayrıca tebliği yapıldığı kişide hatalı bunuda belirtin.
    Sayın Molyer hocam,

Takdir Komisyon kararını arz ediyim (Karar metninden beyanname eksikliği olmadığını ama bir şüphe üzerine takdire sevk edildiğimi anladım)

KARAR

Daimi Takdir Komisyonu Başkanı ....... Başkanlığında aşağıda isimleri yazılı üyelerin iştiraki ile toplandı.Yukarıda adı soyadı yazılı mükellef ilgili dönem Katma değer vergisi beyannamesini kanuni süresinde vermiş olmasına rağmen gerçek durumu yansıtmadığından dönem matrahının 213 sayılı V.U.K.nın 30. maddesi gereğince re'sen takdiri için komisyona sevk edilmiştir.Gereği düşünüldü.

KOMİSYONUMUZA GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ
    Vergi müfettişi .......... tarafından düzenlenen vergi tekniği raporuna istinaden Ödevlinin dönem matrahının ..........TL olarak re'sen takdirine karar verilmiştir.Kararın ilgili vergi dairesine tevdiine oy birliği ile karar verilmiştir.

Yani beyanname verilmiş olmasına rağmen sizin söylediğiniz gibi bir rapora bağlı olmadan bir şüphe veya özellikle zaman aşımı süresinin durması için 30/12/2014 tarihinde Takdir komisyonuna sevk edilmişim.Takdir komisyonu da 27/06/2014 tarihli rapora istinaden karar vermiş.Yani rapora istinaden sevk edilmediğim için vergi incelemesi ve takdir komisyonunda tarhı aynı zamanda olamayacağı ile ilgili maddeden dolayı vergi ve vergi cezası düşmektedir.

Buna ek olarak Takdir komisyonunun kararını vergi dairesine tevdii ile zaman aşımı süreci tekrar başladığından dolayı net olmasa da en geç 13'ünde tevdi edildiği görünmekte ayın 15'i ne kadar bana tevdi edilmesi gerekmekte idi.Bu eksiklikte zaman aşımından dolayı vergi ve vergi cezasının düşmesine sebep olmaktadır.

Tebliğin usulüne uygun olarak yapılmaması yani kişinin ikamet ettiği adrese,çalıştığı adrese kendisine veya buradaki bir kişiye teslim edilmemesi yine tebliğ süresini uzatan ve tebliğ süresini etkileyen bir olay olmasına sebebiyet vermesinden dolayı zaman aşımı sürecinin devam ettiğini anlamaktayım.Tebligat yanlış yere yapıldı ve tebligat sırasında şehir dışında bir seminerde idim.(25/08/2014) tarihine kadar.

Buna istinaden Vergi ceza ve ihbarnamelerine vergi tekniği raporu iliştirilmemiş olması durumu da mevcut.Vergi cezalarına vergi teknik raporunun iliştirilmemiş olması da bazı davalarda yine vergi ve vergi cezasının düşmesine sebep olmakta imiş.Kişinin ne ile suçlandığını tam olarak bilememesi de kişinin kendisini savunmasını kısıtladığından cezalar düşmekte imiş.Bununla ilgili çeşitli kararlar gördüm nette.

Özellikle uzun ve ayrıntılı yazmamın sebebi hem size yanlış ve eksik bir bilgi vermemiş olmak.Hem sizin cevaplarınızdan yararlanacak diğer arkadaşlara da davanın şekli ve özü ile ilgili olarak karşılaştırma imkanı sunmaktı.

Değerli yorumunuz için tekrardan teşekkür ederim
    Konu wilderos88 tarafından (14-09-2014 Saat 03:38:12 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

dava dilekçesine tebliğ tarihinin yazılması gerekiyor, siz o bölüme tebliğ tarihi değil öğrenme tarihi olarak yazın ve dava açmanızdan bir gün öncesini yazabilirsiniz. ancak yinede belirttiğim süre içinde davanızı açın.

Nerede
    Hatay
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    dava dilekçesine tebliğ tarihinin yazılması gerekiyor, siz o bölüme tebliğ tarihi değil öğrenme tarihi olarak yazın ve dava açmanızdan bir gün öncesini yazabilirsiniz. ancak yinede belirttiğim süre içinde davanızı açın.
    Sayın Molyer bey,
    Açıklamanıza istinaden bugün bir avukat ile görüştüm aynı döneme ait 9 adet komisyon raporu olduğundan 9 ayrı dava dosyası açılması gerektiği söylendi(3600 tl harç ve masraflar) kararlar tek bir dosya içinde konu edilebilir mi?..Avukat tutmam çok daha iyi midir? yoksa Bir dava dilekçesi ile başvurmak benim adıma bir çözüm müdür?

Saygılarımla..Çok teşekkürler

Nerede
    Hatay
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Elinde ornek zamanasimi ve vergi incelemesi ile takdire sevkin ayni anda olmamasi gerektigi ile ilgili ornek iiraz veya dava dilekcesi varsa mutesekkir olurum.yarin itibari ile dava acmis olmam gerekiyor.
    Simdiden teşekkür ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

takdir komisyonu

takdir komisyonu karari kac gunde teblig edilmeli

takdire sevk edilen incelemelerin iptali

takdire sevk zamanaşımı

takdir komisyonuna sevk

takdir komisyonuna itiraz

takdire sevk dava

takdir komisyonuna sevk zamanasimini durdurmaz

ne zaman takdir komisyonuna sevk

vergi takdir komisyonu

tefeci kullanicilari takdire sevktaktir komisyunu zamanasimi danistar kararlaritakdire sevkte 45 guluk sureincelemede takdir komisyonuvergi komisyonuvergi takdir komisyonu hukuki nettakdir komisyonu kararinda ilan suresi ayarlamatakdir komisyonu tebligi nasil yapartakdir komisyonu anayasa mahkemesi kararıkomisyoncunun zamanasimi hukuktakdir komisyonlarıvergı taktır komısyonu zaman asımıvergi incelemesinde takdire sevk edilen dosya bilirkişiye gidince prosedür nasıl işlertakdir komisyonu anayasa mahkemesi kararı iptal kararı 2012takdir komisyonu kararları
Forum