+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Aynı arızayı 3.kez tekrar eden cihazıma iade verilmiyor

Merhabalar;

Bir e-ticaret sitesinden satın alarak kullanmakta olduğum dizüstü bilgisayarım son 3 ay içerisinde 3. kez HDD arızası verdi. Yerinde teknik servis kapsamında alınan cihazımın daha önce arızalarından dolayı iki defa hdd değişimi -bunların yanı sıra bir kez şarj cihazı, bir kez anakart, bir kez optik sürücü, bir kez touchpadden kaynaklanan sorun yüzünden alt panel ve bir kez benim hatamdan dolayı oluşmasına rağmen klavye değişimleri- yapıldı. Son hdd değişikliğinin üzerinden bir ay geçmeden yine aynı sorunla karşılaştım ve müşteri hizmetlerini aradım. Kendilerine ait olan ve cihaza sabit bir halde yüklü gelen bir yazılım aracılığıyla sorun tespit edildi. Bu sorunun üçüncü kez tekrarladığını belirtmeme ve ısrarla iade talep etmeme rağmen "şirket içi prensipler" gerekçe gösterilerek isteğim geri çevrildi ve hddnin değiştirilmesi teklifi edildi. İlgili kanundan "tüketicinin onarım hakkını kullanılmasına rağmen malın tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içerisinde kalmak kaydıyla bir yıl içerisinde aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması..." maddesini belirtmeme rağmen "mahkemeye gidersem iade hakkı alabileceğim" ancak şirket içi prensip gereği isteğimi geri çevirmek zorunda oldukları konusunda ısrarcı oldular. Hddnin arıza tespit raporunu ve/veya bu şirket içi prensip kararlarını yazılı olarak bana ulaştırmalarını talep ettiğim vakit ise böyle bir yetkileri olmadığını söylediler ve konuyu müşteri hizmetleriyle daha fazla tartışmanın bir sonuç getirmeyeceğine kanaat getirerek telefon görüşmesini sonlandırdım ve twitter üzerinden firmanın resmi destek hattına sorunumu yazdım. Gelen cevaplar pek değişmedi ve telefon aracılığıyla aranarak şirket içi prensipleri hakkında bilgilendirme yaptılar. Şirket içi karar gereği aynı sorun 3 kezden fazla tekrar ederse değişim hakkı tanındığını belirttiler. Cihazımın garantisi 21.09.2014 tarihinde sona eriyor ve o tarihten sonra garantimin devam etmesi için belirli bir ücret ödemem ve cihazın yetkili servis tarafından incelenerek "sorun yoktur" raporu olmasını şart koşuyorlar. Yani cihazımın garantisi uzatamayacağım ve aynı arıza tekrar ederse süs olarak odamın bir köşesinde saklayacağım. Tüm bunların ardından soluğu yaşamakta olduğum ilçenin tüketici heyetinde aldım. Sorunumu aktardığım vakit ilgili işlemleri başlatmam konusunda yardımcı oldular ancak hem sürecin uzun olması hem bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyan bir öğrenci olarak cihazımın benim açımdan hayati öneme sahip olmasından ötürü yeniden hdd değişimi kabul edip etmemem konusunda bir karara varamadık. Hdd değişimi kabul edersem ve heyet tarafından yapılan incelemelerde ve gerekirse mahkemede haklı bulunmam halinde bu değişimi kabul etmiş olmam bir sorun yaratır mı? Tüketici hakem heyetine başvuru haricinde başvurabileceğim ve/veya yapabileceğim farklı bir yasal işlem var mıdır? Satın almış olduğum e-ticaret firmasıyla telefon aracılığıyla görüştüm ve cihazı kendilerine yolladıktan sonra yapılacak inceleme neticesinde bir karar verebileceklerini söylediler ancak lehimde verilecek kararın ne olacağı hakkında bilgi vermediler ve cihazımı satın almış olduğum e-ticaret firmasına ulaştırsam yasal sürecim olumsuz etkilenir mi?

Cihazın iki defa hddsinin yetkili servis tarafından değiştirilme raporları, garanti belgesi, faturası, tüm aksesuarları ve orjinal kutusu mevcut ancak diğer değişimlerin raporları maalesef elimde yok -firmadan talep etsem zannediyorum ki olumsuz bir cevap alacağım". Yetkili servisle yapmış olduğum telefon görüşmesi bir uygulama aracılığıyla otomatik olarak kaydedildi ancak karşı tarafa kayıt aldığımı söylemeyi unuttuğum için yasal bir geçerliliği var mıdır bilemiyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Aynı arızayı 3.kez tekrar eden cihazıma iade verilmiyor konulu yargıtay kararı ara
    Aynı arızayı 3.kez tekrar eden cihazıma iade verilmiyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Aynı arızayı 3.kez tekrar eden cihazıma iade verilmiyor

Alıntı saglamyemre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar;

Bir e-ticaret sitesinden satın alarak kullanmakta olduğum dizüstü bilgisayarım son 3 ay içerisinde 3. kez HDD arızası verdi. Yerinde teknik servis kapsamında alınan cihazımın daha önce arızalarından dolayı iki defa hdd değişimi -bunların yanı sıra bir kez şarj cihazı, bir kez anakart, bir kez optik sürücü, bir kez touchpadden kaynaklanan sorun yüzünden alt panel ve bir kez benim hatamdan dolayı oluşmasına rağmen klavye değişimleri- yapıldı. Son hdd değişikliğinin üzerinden bir ay geçmeden yine aynı sorunla karşılaştım ve müşteri hizmetlerini aradım. Kendilerine ait olan ve cihaza sabit bir halde yüklü gelen bir yazılım aracılığıyla sorun tespit edildi. Bu sorunun üçüncü kez tekrarladığını belirtmeme ve ısrarla iade talep etmeme rağmen "şirket içi prensipler" gerekçe gösterilerek isteğim geri çevrildi ve hddnin değiştirilmesi teklifi edildi. İlgili kanundan "tüketicinin onarım hakkını kullanılmasına rağmen malın tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içerisinde kalmak kaydıyla bir yıl içerisinde aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması..." maddesini belirtmeme rağmen "mahkemeye gidersem iade hakkı alabileceğim" ancak şirket içi prensip gereği isteğimi geri çevirmek zorunda oldukları konusunda ısrarcı oldular. Hddnin arıza tespit raporunu ve/veya bu şirket içi prensip kararlarını yazılı olarak bana ulaştırmalarını talep ettiğim vakit ise böyle bir yetkileri olmadığını söylediler ve konuyu müşteri hizmetleriyle daha fazla tartışmanın bir sonuç getirmeyeceğine kanaat getirerek telefon görüşmesini sonlandırdım ve twitter üzerinden firmanın resmi destek hattına sorunumu yazdım. Gelen cevaplar pek değişmedi ve telefon aracılığıyla aranarak şirket içi prensipleri hakkında bilgilendirme yaptılar. Şirket içi karar gereği aynı sorun 3 kezden fazla tekrar ederse değişim hakkı tanındığını belirttiler. Cihazımın garantisi 21.09.2014 tarihinde sona eriyor ve o tarihten sonra garantimin devam etmesi için belirli bir ücret ödemem ve cihazın yetkili servis tarafından incelenerek "sorun yoktur" raporu olmasını şart koşuyorlar. Yani cihazımın garantisi uzatamayacağım ve aynı arıza tekrar ederse süs olarak odamın bir köşesinde saklayacağım. Tüm bunların ardından soluğu yaşamakta olduğum ilçenin tüketici heyetinde aldım. Sorunumu aktardığım vakit ilgili işlemleri başlatmam konusunda yardımcı oldular ancak hem sürecin uzun olması hem bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyan bir öğrenci olarak cihazımın benim açımdan hayati öneme sahip olmasından ötürü yeniden hdd değişimi kabul edip etmemem konusunda bir karara varamadık. Hdd değişimi kabul edersem ve heyet tarafından yapılan incelemelerde ve gerekirse mahkemede haklı bulunmam halinde bu değişimi kabul etmiş olmam bir sorun yaratır mı? Tüketici hakem heyetine başvuru haricinde başvurabileceğim ve/veya yapabileceğim farklı bir yasal işlem var mıdır? Satın almış olduğum e-ticaret firmasıyla telefon aracılığıyla görüştüm ve cihazı kendilerine yolladıktan sonra yapılacak inceleme neticesinde bir karar verebileceklerini söylediler ancak lehimde verilecek kararın ne olacağı hakkında bilgi vermediler ve cihazımı satın almış olduğum e-ticaret firmasına ulaştırsam yasal sürecim olumsuz etkilenir mi?

Cihazın iki defa hddsinin yetkili servis tarafından değiştirilme raporları, garanti belgesi, faturası, tüm aksesuarları ve orjinal kutusu mevcut ancak diğer değişimlerin raporları maalesef elimde yok -firmadan talep etsem zannediyorum ki olumsuz bir cevap alacağım". Yetkili servisle yapmış olduğum telefon görüşmesi bir uygulama aracılığıyla otomatik olarak kaydedildi ancak karşı tarafa kayıt aldığımı söylemeyi unuttuğum için yasal bir geçerliliği var mıdır bilemiyorum.
    Bu yazdıklarınızın özeti varmı ?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu yazdıklarınızın özeti varmı ?
    Uyarınız için teşekkür ederim ancak hukukçulara hitap eden bir konuda özet geçmeyi mantıklı bulmadığım için detaylı anlattım.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cihazın arıza sayısı elinizde ispat edebileceğiniz arıza kayıtlarının kaç tane olduğu, tamirde geçen süreleri belirten bir metin hukuk için yeterliydi. Bu kadarda karmaşık olmaz ve okumak için herkes zaman ayırabilirdi.

Tüketici kanunları devamlı değiştiği için arıza adedi vs bunları bende karıştırıyorum artık. Malı aldığın tarihte hangi yönetmeliğe tabi olduğunuz ve kaç adet arıza saysına tabi bunu Tshh den öğrenebilirsiniz.

Yazdığınız arızalara göre aslında seçimlik haklarınızı kullanma hakkınız var. Ancak Tamirle ilgili ispat yükü sizdedir. Firmadan bunları alabilirseniz yada firma arıza sayısı ile ilgili sizi doğrularsa hakem heyeti ancak o zaman lehinize karar verebilir. Şansınızı denemekten başkada bir çareniz yok gibi.

Fakat bu değişimler sırasında tamir süresi zamanları aşılmış ise buradan birşey tutturabilirmisiniz bunu inceleyin. belki lehinize bir durum vardır.

Seçimlik haklardan istediğinizi kullanabilirsiniz. Bu haklarınız arasında bedel iadesi de var.

Bence kendinize yeni bir laptop alın. Tshh nin görüşünü aldıktan sonrada müracatınızı bedel iadesi olarak yapın oradan gelecek parayı yeni bilgisayarın finansmanında kullanırsınız.

Ürünün bedeli Tshh yetki sınırları içersinde ise burayı aşıp başka bir yere( Tüketici mahkemesi gibi)müracat edemiyorsunuz. Tshh kararına itiraz için Tüketici mahkemesine itiraz için dava açabilirsiniz.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Daha önce belirttiğim gibi iade istememin asıl sebebi aynı arızanın 3. kez tekrar etmesi ve müşteri hizmetlerinin ilgili kanunu kabul etmesi ancak "şirket içi prensip" bahanesiyle iade talebimi kabul etmiyor oluşu. HDDnin iki kez değiştiğine dair servis raporu elimde mevcut ve HDDnin yeniden arızalandığı hem kullanım anında rahatlıkla anlaşılıyor hem firmanın kendi yazılımıyla tespit edilebiliyor. Zaten firmanın yeniden parça değişimi teklif etmesinin sebebi kendi yazılımlarıyla sorunu tespit edebilmeleri.

Tamirde geçen süre yerinde teknik servis hizmeti sağlandığı için söz konusu değil.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eski Yönetmelik
    http://www.alomaliye.com/garanti_bel...yonetmelik.htm
    Diğer Yükümlülükler
    Madde 14 — Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;
    a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,
    b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,
    c) Firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi,
    durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.
    Bu maddenin (c) bendinde belirtilen raporun, tüketicinin başvuru tarihinden itibaren yedi gün içerisinde düzenlenmesi zorunludur. Tüketici, raporun belirtilen süre içerisinde düzenlenmemesi veya raporu kabul etmemesi hallerinde, ilgili tüketici sorunları hakem heyetine başvurarak mevcut durumun tespit edilmesini isteyebilir.
    Satıcı, tüketicinin bu Yönetmeliğin 13 ve 14 üncü maddelerinde belirtilen taleplerini reddedemez. Tüketicinin bu taleplerine karşı satıcı, bayii, acente, imalatçı- üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludurlar.

Yeni yönetmelik

http://www.alomaliye.com/2014/garant...onetmeligi.htm

- - - Updated - - -

Yeninden aynı arıza için servis gelecekse seçimlik haklarınızı kullanacağınızı belirtin. Tamir seçeneğini kabül etmeyin. Yenisi ile değiştirilmesi yada bedel iadesi isteyin.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Güncellemenizle beraber anladığım kadarıyla eski yönetmelikten yararlanıyorum ve iade hakkımı yasal olarak talep etme hakkım oluyor ve müşteri hizmetlerine iade isteğimi twitter ve telefon aracılığıyla dile getirmiş ancak olumsuz cevap almıştım. Yeni yönetmelikğe göre tüketici lehine iade şartlarını karşılayamıyorum zannedersem.

İlginiz ve cevabınız için tekrardan teşekkür ederim.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tshh ne danışın ürünün alım tarihi eski yönetmelik kapsamında olması lazım.

Nerede
    bursa
    İletiler
    294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dostum,en garantisi şirket aleyhine dava açman..

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı salacak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dostum,en garantisi şirket aleyhine dava açman..
    Tshh Yetkisinde olan konularla ilgili önce tshh ne başvurup, o karar hakkında tüketici mahkemesine gidebilirsiniz.
    Tshh ni atlayıp dava açamazsınız.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php114454-Ayni-arizayi-3-kez-tekrar-eden-cihazima-iade-verilmiyor

aynı arızayı 3 kez

ayni arizadan

3 kez aynı arıza

aynı arıza 3 kez

aynı arıza tekrarı

aynı arızadan 3 kez

aynı arızadan 3 kez telefon

3 defa aynı arıza

telefon aynı arızadan

3 defa ayni arizadan servis

bir yıl içinde 3 kez arıza

3 kere aynı arızaFonotel para iadesi yaptılaptop 4 defa ariza3 kere ayni arizafonotel iflas mi ettituketici hakem heyeti arizanin tekrari garanti belgesi yonetmeligi ayni sorundan 3 kezaynı arızanın tekrarıayni arizadan 3 kereurun kac kez sevrise giderse iadeaynı arıza 4 kez3defa ayni arizali telefonfonotel telefon numarası
Forum