+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Teknİk servİslerİn emekÇİ İnsanlari sÖmÜrmesİ

Merhaba Hukuka gönül veren vermeyen değerli insanlar yazı uzun kusuruma bakmayın tüm insanlık adına servislerin genelde yaptığı insanları mağdur ettiği genel bir konu olduğunu düşündüğüm için yazdım görüşleriniz çok değerli insanlık adına yaptıklarınız için çok teşekkür ederim.

1)10/08/2012 tarihinde Electro world den bir adet Packerd Bell marka TE11-BZ-200TK Notebook bilgisayarı 899 tl ye satın aldım.
    2) Satın aldığım üründe tuş basmama , çok ısınma , şarj dayanmaması arızalarından dolayı 20/05/2014 tarihinde teknik servis olan smsınfocom'a elden teslim ettim. Teknik servise bıraktığım ürün 20 iş günü geçmesine rağmen tarafıma teslim edilmediği gibi bilgilendirmede yapılmadı.
    3) Tarafıma smsınfocom bilgilendirme yapmadığı gibi 20/06/2014 tarihinde adresime gönderdiği ihtarnamesinde tamir işlemlerinin bittiği hususunu bildirerek bizler emekçi insanların hukuki mücadelelerine engel olmak için düzmece bir yazı göndermişler. Ben bu düzmece yazı karşılığında ihtarname çektim 4 temmuzda yanıt alamadım.

Olay özeti şu şekildedir ;

a) Aldığım notebook ilk günden beri menteşesinde ufak bir çıkık bulunuyordu.Bizlerde yoğun çalışmadan dolayı çok üzerine duramadık aldığımız yerdeki müşteri hizmetleri menteşe çıkma durumunun ileride herhangi bir sorun çıkartmayacağını bildirdiler. Bizlerde iyi niyetle söze itimat ettik ve bu şekilde uzunca bir süre kullandık. Yukarıda belirtilen problemlerden dolayı bilgisayar arıza çıkarınca 20/05/2014 tarihinde ürünü teslim etmek istedim teknik servise bana garantisi olan ürüne garantisi yoktur denildi.Garanti belgesini ve faturayı insanüstü gayretle temin ettikten sonra binbir gayretle ürünü teslim ettim orada anladım kurumun kötü niyetle yaklaşabileceği ihtimalini.

b)Sorunlar zaten ilk ürünü servise verdiğimiz anda başladı halbuki ürünü teslim alan yetkiliye emekçi insanlar olduğumuzu yardımcı olmalarını istedik iyi niyet göstereceğini düşündüm. Netice alamadım yukarıda belirttiğim gibi bin bir gayretle fatura ve garanti belgesini buldum ve ürünü teslim aldım sistemlerinde ürünün garantisi bittiğini bildirdiler kurumsal şirket nasıl takip mekanizmaları olmaz anlamış değilim.

C)Sizlerinde bildiği üzere laptoplarda aşırı ısınma problemi var ise fan korumaları çok ince yapılarından dolayı düşmektedirler. Bu korumalıkların düşme sebebi yine bilgisayarın ana karttaki sorunundan dolayı kaynaklanıyor. Kapak menteşe düşme problemide ilk aldığımda ileride garantide sorun yaşamam düşüncesi ile kabul ettiğim hususdu.

d) Servise ürünü verdim 2 ile 3 gün sonra kendini teknisyen olarak tanıtan ismini vermeyen kendi gsm numarasından arayan bir beyefendi fan üzerindeki pul düştüğü için sol menteşede bulunan çıkıktan dolayı servisin yapılabilmesi için 150-200 arası ücret istedi. Ben iyi niyetle emekçi insanlarız belirtilen iki hususunda ne garanti belgesinde nede kullanım klavuzunda ürünü garanti kapsamına düşürecek bir madde bulunmadığını yapılanın etik olmadığını bildirdim. Bu bilgilendirmeme rağmen telefonda aşırı derecede psikolojik baskı ile durumu kabul etmem için üzerime gelindiğini görünce bu durumdan kurtulmak için kendi gsm numarasından aradığı için durumu kabul etmediğimi ve şirketin kurumsal numaralarından aramasını rica ettim. Halbuki menteşe çıkması ve pul düşmesi elde olmayan sebeplerden kaynaklanmasına rağmen nasıl olurda bilgisayarın asıl sorunlarının tuş basmaması, ısınma , şarj dayanmaması durumunun yapılmadığını anlamış değilim ben servise menteşe ve fan korumalığını yapın demedim ki .

e) Çağrı merkezini aradım belirtilen hususları yazılı bildirmelerini istedim. Belirttikleri iki hususun garanti dışı olduğunu gösteren hiçbir somut durum olmadığını beyan ettim. şirketimizin politikasıdır denildi. Soruyorum arkadaşlar şirketlerin politikalarında gariban insanları sömürmek mi var ?

f) Aynı olay sizin başınıza gelse siz ne yaparsınız bir de hukuki haklarımdan beni mahrum etmek adına düzmece bir ihtarname göndermişler işlemleri tamamladık diye bilgi vermişler bunu tüm servisler yapıyor tüm arkadaşlarımız bu kısımdan okuyarak çözüm bulması için olayı burayı yazmayı düşündüm şimdiden allah razı olsun .

4) Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.”
    Aynı yönetmeliğin 14. maddesine göre
    “Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;
    Tamiri için gereken azami sürenin aşılması durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.”
    “Madde 19 – Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenler hakkında, Kanunun idari para cezası ile ilgili hükümleri uygulanır.”

5)İşbu nedenle yasal seçimlik hakkım olan ürünün tamir edilmemesi üzerine mağdur edildiğimden dolayı hakkımı korumak adına hakem heyetine müracaat ettim. Şuan karara bağlanmadı Ayrıca Gönderilen düzmece ihtarnamedeki hususlara istinaden aşağıdaki durumlara cevap almak için aşağıdaki soruları içeren ihtarnameyi kuruma gönderdim.

Kuruma yazdığım ihtarname soruları ;

- Tamir işlemi bittiyse hangi aşamalardan geçirilerek ne tür işlemler yapılmıştır. Tamir işlemi yapılmadıysa neden ihtarnameye işlemler bitti şeklinde ibare geçilmiştir. Bu husus hangi kanun maddesince öngörülmüştür yazılı bildirilmesini ,
    -10 iş günü geçmesine rağmen yukarıdaki hususlar göz önünde bulundurularak benzer özelliklere ait muadil konsinye cihaz verilmemiştir. Bu durumun hangi kanun maddesi gereğince yapılmadığını yazılı bildirilmesi.,
    -Aramalarla ulaşılamadığı bildirilmektedir. Tarafıma herhangi bir arama yapılmamıştır. Aramalar yapıldıysa resmi olarak yazılı şekilde içerikleri ile tarafıma yazılı bildirilmesi,

Arkadaşlar yazı uzun ama insanlık adına sizlerinde başlarına gelebilir. İnsanları bilinclendirmek kadar güzel bir durum yok şimdi hakem heyeti olumsuz karar çıkarırsa hakkımı nasıl korumam gerekir. Mahkemeye gideceksem hangi maddelerle nasıl bir dilekçe yazmam gerekir.

SAYGILARIMLA

Hukuki NET Güncel Haber

Teknİk servİslerİn emekÇİ İnsanlari sÖmÜrmesİ konulu yargıtay kararı ara
    Teknİk servİslerİn emekÇİ İnsanlari sÖmÜrmesİ konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Teknİk servİslerİn emekÇİ İnsanlari sÖmÜrmesİ

Okudum.
    Tamâmen haklısınız ki ben de bilgisayar işiyle uğraşıyorum.
    size bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım.
    Öncelikle söyleyeyim bu siteden bir cacık olmaz.
    Çünkü sorduğum bir soruya 1 aydan uzun süredir cevap alamadım.
    Bunu yazdığım için de ban yemem muhtemeldir.

Kişisel tavsiyemi vereyim yine de.
    Öncelikle, tâmir süresi 30 iş günüdür ki 45 güne tekâbül eder.
    Bu durumda size 30 iş günü sonunda ya muadil cihaz ya da para iâdesi yapmaları mecburdur.
    Eğer cihazınızın nasıl bozulduğuyla ilgili kesin bir bilgiye sâhipseniz ki sanırım biraz araştırmışsınız, size tavsiyem teknik servisi arayıp daha üst yetkili biriyle görüşme talep etmek olacaktır.
    Mümkünse konuşmanızı kayıt altına da alın.
    Mâkul bir dille, sorununuzu ve isteklerinizi anlatın.

Ayrıca onarım ile ilgili bilmeniz gereken bir durum daha var.
    Teknik servis size "biz bunu onardık" diyerek göndermiştir.
    Fakat siz kullanmaya kalktığınızda "sorunun giderilmediğini" fark ettiniz.
    Hemen arayıp bu durumu bildirmeniz gerekiyor ki yapmışsınız.
    (Ses kayıtlarınızı çıkarttırın ve yazılı belgelerinizi hazırlayın...)
    Garanti süresi aşmış olsa bile (tâmirden geldiğinde) tekrar tekrar sizden ücret almadan onarım yapmak zorundadırlar ve aynı hatânın 15 gün içerisinde tekrâr etmemesi şarttır. Kusurlu hizmete girer.

Size başımdan geçen bi olayı anlatayım.
    Yaklaşık 2000TL'ye Vatan Bilgisayar'dan üst sınıf bir laptop satın almıştım.
    Markası Lenovo.
    Zâten Türkiye geneli hepsine bikaç firma bakıyor.
    Cihazı zorla buldum.
    İlk sıfır kutudan çıkanda ölü piksel vardı.
    Yaklaşık 1 hafta içerisinde fark ettim ve mâzeretsiz değiştirdim.
    Yeni gelende de vardı, o da değişti.
    3. aldığımda ise mağazada aynı üründen yoktu ve garantiye gönderdim.

Şimdi size ölü piksel değişim şartlarını da yazayım ki daha iyi anlayasınız.
    Eğer sıfır ölü piksel garantisi yok ise şu şartlara tâbidir :
    1. Ekranın farklı yerlerinde 3'ten fazla olmalıdır.
    2. 1" mesâfe içinde 3 adet olmalıdır.

Benim laptopuma takılan yeni ekranda 1" başına 3 adet vardı ve 1 adet te başka bir bölgesinde.
    Yine değişti, fakat bu sefer takılan ekranda da ekranın farklı yerlerinde 3 adet ölü piksel vardı.
    İşte sorun burada başladı.
    Garantinin bunu kapsamadığı söylendi ve reddedildi.
    Ben ise uğraşarak ve defâlarca arayarak durumu açıkladım.
    Her değişimde ekranın fotoğraflarını çekmiştim ve ölü piksel tarama programını bilgisayarımın içinde bıraktım.
    "Sorunumun giderilmediğini, sâdece azaltılarak geri yollandığını, ilk talebim üzerine ekranın SORUNSUZ bir ekran ile değiştirilmesini, gerekli dosyaların klasörde dosyalandığını, işlemi yapacak elemanın başlamadan önce benimle iletişime geçmesini istediğimi" belirten bir dilekçe ile cihazı tekrar gönderdim.
    Ancak bu şekilde sorunsuz olarak istediğimi aldım.
    Vazgeçmemenizi tavsiye ediyorum size.
    Kolay gelsin...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konunun emekçi insanların sömürülmesi ile ne alakası var analadım. Bu duygu sömürüsüne ne gerek var. Konunuzun başlığını okuduğum zaman sizi teknik serviste çalışan bir emekçi zannedip her halde iş hukukuna açılacak bir yazı yazdı diye düşündüm.

1- Sonuçta başlık konu ile alakalı değil.

Alıntı eyakda rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    3) Tarafıma smsınfocom bilgilendirme yapmadığı gibi 20/06/2014 tarihinde adresime gönderdiği ihtarnamesinde tamir işlemlerinin bittiği hususunu bildirerek bizler emekçi insanların hukuki mücadelelerine engel olmak için düzmece bir yazı göndermişler. Ben bu düzmece yazı karşılığında ihtarname çektim 4 temmuzda yanıt alamadım.

Olay özeti şu şekildedir ;
    2- 20/05/14 tarihinizde servis kabul fişniz var ise ve servis size 20/06/14 tarihinde ihtarnameyi size gönderdiyse (Gönderim tarihi, sizin aldığınız tarih değil.) zaten servis 20 iş gününü geçirmiş demektir. (20/05 - 20/06 arasında 31 gün var ve 5 pazar var yani eder 26 gün) tabi ürünü aldığınız tarih de önemli eğer eski yönetmelik zamanında ürünü aldıysanız, 30 işgünü idi bu süre.

a) Aldığım notebook ilk günden beri menteşesinde ufak bir çıkık bulunuyordu.Bizlerde yoğun çalışmadan dolayı çok üzerine duramadık aldığımız yerdeki müşteri hizmetleri menteşe çıkma durumunun ileride herhangi bir sorun çıkartmayacağını bildirdiler. Bizlerde iyi niyetle söze itimat ettik ve bu şekilde uzunca bir süre kullandık. Yukarıda belirtilen problemlerden dolayı bilgisayar arıza çıkarınca 20/05/2014 tarihinde ürünü teslim etmek istedim teknik servise bana garantisi olan ürüne garantisi yoktur denildi.Garanti belgesini ve faturayı insanüstü gayretle temin ettikten sonra binbir gayretle ürünü teslim ettim orada anladım kurumun kötü niyetle yaklaşabileceği ihtimalini.
    Bu gayet normal bir durum teknik servis sizin ürünü ne zamana aldığınızı bilmez, ancak ülkeye giriş tarihlerini bilir. dolayısı ile ülkeye girdikten 2 sene içinde kendi sistemlerinde göre onlar ülkeye sokmadan alamayacağınızı bildiklerine göre sizi uğraştırmamak adına belge istemeyebilirler. Ama bu karşı tarafın sağladığı kolaylıktır. İstediği takdirde faturasını temin etmek zorundasınız. (Sizin olayınızda büyük olasılıkla ürün stokta beklediği için teknik servis garantide görmeyip belgelerini istemiş.)

C)Sizlerinde bildiği üzere laptoplarda aşırı ısınma problemi var ise fan korumaları çok ince yapılarından dolayı düşmektedirler. Bu korumalıkların düşme sebebi yine bilgisayarın ana karttaki sorunundan dolayı kaynaklanıyor. Kapak menteşe düşme problemide ilk aldığımda ileride garantide sorun yaşamam düşüncesi ile kabul ettiğim hususdu.
    bu kadar kesin konuşabildiğinize göre mesleğinizi merak ettim.

d) Servise ürünü verdim 2 ile 3 gün sonra kendini teknisyen olarak tanıtan ismini vermeyen kendi gsm numarasından arayan bir beyefendi fan üzerindeki pul düştüğü için sol menteşede bulunan çıkıktan dolayı servisin yapılabilmesi için 150-200 arası ücret istedi. Ben iyi niyetle emekçi insanlarız belirtilen iki hususunda ne garanti belgesinde nede kullanım klavuzunda ürünü garanti kapsamına düşürecek bir madde bulunmadığını yapılanın etik olmadığını bildirdim. Bu bilgilendirmeme rağmen telefonda aşırı derecede psikolojik baskı ile durumu kabul etmem için üzerime gelindiğini görünce bu durumdan kurtulmak için kendi gsm numarasından aradığı için durumu kabul etmediğimi ve şirketin kurumsal numaralarından aramasını rica ettim. Halbuki menteşe çıkması ve pul düşmesi elde olmayan sebeplerden kaynaklanmasına rağmen nasıl olurda bilgisayarın asıl sorunlarının tuş basmaması, ısınma , şarj dayanmaması durumunun yapılmadığını anlamış değilim ben servise menteşe ve fan korumalığını yapın demedim ki .
    GSM numarasının onun olduğunu nereden çıkardınız?
    Kendini tanıtmaması hata.
    Telefon teknikservis elemanı nasıl bir psikolojik baskı uygulayabilir merak ettim?
    Normalde servise verildikten 2-3 gün sonra teknisyenin sizi arayıp cihazın kullanıcı hatasından dolayı garanti kapsamından çıkarıldığını belirtmiş. Normalde bu aşamadan sonra süre ile ilgili bir şey yapamazsınız; onarımı kabul etmez, ürünü geri alırsınız, TTH'e arızanın garanti kapsamında olduğunu itirazla başvurursunuz. Bilirkişi inceler ona göre karar verilir, fakat sizin durumunuzda çekilen ihtarname olayı değiştiriyor. ürünün garanti kapsamında olduğu teknik servis kabul etmiş oluyor.

f) Aynı olay sizin başınıza gelse siz ne yaparsınız bir de hukuki haklarımdan beni mahrum etmek adına düzmece bir ihtarname göndermişler işlemleri tamamladık diye bilgi vermişler bunu tüm servisler yapıyor tüm arkadaşlarımız bu kısımdan okuyarak çözüm bulması için olayı burayı yazmayı düşündüm şimdiden allah razı olsun . [/B]
    benzer olay bu forumda kimi üyelerin başına gelmiştir. Siz TEK yada ÖZEL değilsiniz, va başkaları sizin gibi duydu sömürüsü yapmıyor.

4) Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.”
    Evet zorundadır, ama talep ettiniz mi? talebinizi belgeleyebilir misiniz? bu durum sizde maddi kayıp yarattı mı? İspatlayabilir misiniz? Ayrıca dikkat edin teknik servis değil, imalatçı-üretici veya ithalatçı karşılayacak bu talebinizi.

Aynı yönetmeliğin 14. maddesine göre
    “Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;
    Tamiri için gereken azami sürenin aşılması durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.”
    “Madde 19 – Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenler hakkında, Kanunun idari para cezası ile ilgili hükümleri uygulanır.”
    Para cezaları ile ilgili Sanayi ve Ticaret bakanlığını şikayette bulunabilirsiniz.

5)İşbu nedenle yasal seçimlik hakkım olan ürünün tamir edilmemesi üzerine mağdur edildiğimden dolayı hakkımı korumak adına hakem heyetine müracaat ettim. Şuan karara bağlanmadı Ayrıca Gönderilen düzmece ihtarnamedeki hususlara istinaden aşağıdaki durumlara cevap almak için aşağıdaki soruları içeren ihtarnameyi kuruma gönderdim.
    Zaten yasal süreci başlatmışsanız aslında yukarıdaki yorumların laf kalabalığından başka bir şey olmuyor. Su an talebinizi yaptınız, ve bu konuda da sizin yönlendirebilecek süreyi geçmiş bulunuyoruz.

Alıntı demon01 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Okudum.
    Tamâmen haklısınız ki ben de bilgisayar işiyle uğraşıyorum.
    size bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım.
    Öncelikle söyleyeyim bu siteden bir cacık olmaz.
    Çünkü sorduğum bir soruya 1 aydan uzun süredir cevap alamadım.
    Bunu yazdığım için de ban yemem muhtemeldir.
    Kimsenin size cevap verme gibi bir yükümlülüğü bulunmadığı gibi bunun için banlanacağınızı da zannetmiyorum. Kaldıkı sorduğunuz konu insanların ilgilisini çekmemiş, gözden kaçmış, yada üyeler yanlış yönlendirmemek adına yorum yapılmaış olabilir.

Kişisel tavsiyemi vereyim yine de.
    Öncelikle, tâmir süresi 30 iş günüdür ki 45 güne tekâbül eder.
    Bu durumda size 30 iş günü sonunda ya muadil cihaz ya da para iâdesi yapmaları mecburdur.
    Eğer cihazınızın nasıl bozulduğuyla ilgili kesin bir bilgiye sâhipseniz ki sanırım biraz araştırmışsınız, size tavsiyem teknik servisi arayıp daha üst yetkili biriyle görüşme talep etmek olacaktır.
    Mümkünse konuşmanızı kayıt altına da alın.
    Mâkul bir dille, sorununuzu ve isteklerinizi anlatın.
    1- 30 iş günü nasıl 45 güne tekabul eder eğer öyle olsaydı 30 iş günü yerine 45 gün denirdi.
    2- 30 iş günü eski yönetmelikte kaldı, yeni yönetmelik 20 işgünü der.

Garanti süresi aşmış olsa bile (tâmirden geldiğinde) tekrar tekrar sizden ücret almadan onarım yapmak zorundadırlar ve aynı hatânın 15 gün içerisinde tekrâr etmemesi şarttır. Kusurlu hizmete girer.
    Hangi yasa yada yönetmiğe göre bunu söyleyebiliyorsunuz? Lütfen paylaşın ki bizde bilelim.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    istanbul
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

frmax Teşekkür ederim güzel konulara eğinmişsin kafam karışık olduğundan kendimi net ifade etmemiş olabilirim.

1- Sonuçta başlık konu ile alakalı değil.
    Ben internet üzerinden araştırdım bu ve bunun gibi bilgisayar teknik destek veren hepsi değil ama büyük bir kısımı sende bilirsin müşteriye göre muamele anlayışı içersindeler hakkını savunamayan bilgi eksikliği olan kişilerde bilgisayar kullanıyor sonuç olarak bunu bir lüks olarak sayamayız değil mi ? Benim gibi onlarca kişi mağdur edilmiş internette araştır gör istersen.

2)Servis kabul fişim var gelen ihtarname üzerinde gönderim tarihi 20/06/2014 olduğu için 20 haziran başlıklı yazı olarak özetledim elime ulaşması tabikide 4 temmuz. 2012 yılında aldığıma göre yeni yönetmelik .

Servis fatura ve garanti belgesi sorunu hakkındada aynı kurumdan hizmet alan X müşterinin garanti belgesi faturası olmadan işlem yapılıyorsa bana yapılmıyorsa bu şekilde düşünmeme normal değil mi sence

3)bu kadar kesin konuşabildiğinize göre mesleğinizi merak ettim.

Mesleğimin bir önemi var mı sizce fan üzerindeki korumanın milim değeri 0.5 mm bile değil ısınma ve pc açık kalma derecesine göre bu korumalıklar düşer tüm laptoplarda bu şekilde genelde internet üzerinden araştırabilirsin bunu söylemek için bilirkişi olmaya gerek yok değil mi

4) GSM numarasının onun olduğunu nereden çıkardınız?
    Kendini tanıtmaması hata.
    Telefon teknikservis elemanı nasıl bir psikolojik baskı uygulayabilir merak ettim?
    Normalde servise verildikten 2-3 gün sonra teknisyenin sizi arayıp cihazın kullanıcı hatasından dolayı garanti kapsamından çıkarıldığını belirtmiş. Normalde bu aşamadan sonra süre ile ilgili bir şey yapamazsınız; onarımı kabul etmez, ürünü geri alırsınız, TTH'e arızanın garanti kapsamında olduğunu itirazla başvurursunuz. Bilirkişi inceler ona göre karar verilir, fakat sizin durumunuzda çekilen ihtarname olayı değiştiriyor. ürünün garanti kapsamında olduğu teknik servis kabul etmiş oluyor.

Gsm Numarasının kendisine ait olduğunu arayan kişiden teyit ettim.
    Siz mantıklı açıklama yapmanıza rağmen kullanıcı klavuzu ve garanti belgesinde olmayan bir hususdan ücret istediğini bildirmenize rağmen aynı konuyu sürekli kişiye kabul ettirmek için çeşitli yollarla üstünlük kurarak yıldırmaya çalışmak bir nevi pskolojik baskıdır.
    Çekilen ihtarnamede işlem yapmadan işlem yaptım şeklinde döndüğü için işlem yapmadığından dolayı yani yapıyorum diyerek sorunu gidermemesi bu durumda garanti kapsamında kabul edip etmemesi ile alakalı değil tamamen yanlış anlamışsınız bu kısımı

5)benzer olay bu forumda kimi üyelerin başına gelmiştir. Siz TEK yada ÖZEL değilsiniz, va başkaları sizin gibi duydu sömürüsü yapmıyor.

Duygu sömürüsü değil ben allahın izini ile hakkımı ararım benim amacım burada benzer durumlarda türkiyede mağdur olanların sayısı çok fazla o yüzden bu durumla ilgili karar çıkartabilmek adına tüketici mahkemesine başvurdum amacım ben kazanırsam benim durumumda olan kardeşlerimizinde mağdur edildiği durumlarda aynı aşamaları takip ederek haklarını yedirmemesi. Zaten bu şekilde düşündüğümüz için yapı bu şekilde neden avrupa standartlarında değil türkiyede hakkı savunnmak neden zor kalıplaşmış düşünce sistemi.

6)Evet zorundadır, ama talep ettiniz mi? talebinizi belgeleyebilir misiniz? bu durum sizde maddi kayıp yarattı mı? İspatlayabilir misiniz? Ayrıca dikkat edin teknik servis değil, imalatçı-üretici veya ithalatçı karşılayacak bu talebinizi.

Talep ettim belgeleyebilirim belgeleyemeyeceğim bir şeyi zaten buraya yazmam maddi kayıp var bilgisayar üzerinden eğitim almaktayım çeşitli işler yapmaktayım iş ve sosyal yaşamda akışıma engel oluyor takdir ederseniz herkes zengin değil 2 bilgisayarı şıp diye alamıyor

7)Para cezaları ile ilgili Sanayi ve Ticaret bakanlığını şikayette bulunabilirsiniz.

Teşekkür ederim bu hususu bilmiyordum.

8) Zaten yasal süreci başlatmışsanız aslında yukarıdaki yorumların laf kalabalığından başka bir şey olmuyor. Su an talebinizi yaptınız, ve bu konuda da sizin yönlendirebilecek süreyi geçmiş bulunuyoruz.

Amacım Laf kalabalığı değil benzer durumda mağdur olan hakkını savunamayan kardeşim yapılan işlemleri görsün ve hakkını savunsun mahkemeyi kazanırsam yaptığım tüm aşamaları açıklamaları ile yayınlayacağım.

Yazımı okuyup eleştiri yapmanız bile mutluluk verici bu saygı göstergesidir. Ancak asil ruhlu insanlar böyle bir erdem taşır sagılarımla .

Haksızlığa Boyun eğmeyin Önce hakkınızı sonra şerefinizi kaybedersiniz ( HZ ALİ RA)

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İhtarnamede ne yazıyor peki tam metni paylaşabilir misiniz, kafam karıştı o hususta.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Onların bana gönderdikleri ihtarnameyi taratma imkanım olmadığında taratamadım resim çekip siteye attığımda net olmayacağını düşündüm ama kurumun bana gönderdiği ihtarname tam metni aşağıdaki gibidir.

SMS INFOCOMM

Tamir Edilen ürün Bilgilendirme Formu.

Kime:
    Bilgi : Acer Computer,Turkey Tarih:20/06/2014

Müşteri adı : ----------
    Müşteri adresi:----------------
    Servis Form no:-------- Kayıt tarihi:20/05/2014
    Seri No:------- Bitiş tarihi:28/05/2014

Sayın Müşterimiz,

Yukarıda detayları belirtilen ürününüzün tamir işlemleri bitmiştir. Ürününüzü servis formuyla teslim alabilirsiniz.Sizi bir çok kez aramamıza rağmen henüz olumlu bir dönüş alabilmiş değiliz.

Ürününüzü servisimizden en kısa sürede almanızı rica ederiz.Bu konuyla ilgili olarak herhangi bir isteğiniz olması durumunda bize mail veya telefonla ulaşabilirsiniz..

En kısa sürede cevap vermenizi dileriz.

Saygılarımızla
    Help Desk,
    SMS ınfocomm Tek.Servis Ltd Şti.

Ben yukarıda yer alan ihtarnameyi aldıktan sonra hukuki kısım formatı yazmıyorum gönderdiğim ihtarnamemde kurumdan istediğim bilgiler aşağıdaki gibiydi.

1)Tamir işlemi bittiyse hangi aşamalardan geçirilerek ne tür işlemler yapılmıştır. Tamir işlemi yapılmadıysa neden ihtarnameye işlemler bitti şeklinde ibare geçilmiştir. Bu husus hangi kanun maddesince öngörülmüştür yazılı bildirilmesini ,
    2) 10 iş günü geçmesine rağmen yukarıdaki hususlar göz önünde bulundurularak benzer özelliklere ait muadil konsinye cihaz verilmemiştir. Bu durumun hangi kanun maddesi gereğince yapılmadığını yazılı bildirilmesi.(Bu konu hakkında kuruma ayrıca ihtarname çekildi Konsinye cihaz talebi hakkında )
    3)Aramalarla ulaşılamadığı bildirilmektedir. Tarafıma herhangi bir arama yapılmamıştır. Aramalar yapıldıysa resmi olarak yazılı şekilde içerikleri ile tarafıma yazılı bildirilmesi,

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ek bilgisayar konusunda, maddi olarak belgeleyebilirseniz talep edebilirsiniz.
    Bilgilendirmeye göre ürününüz tamir edildiğini söylemişler yani garanti kapsamında giderilecek bir hata olduğunu kabul etmişler.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ama tamir yok çağrı merkezi ve şirket kayıtlarında kullanıcı klavuzu ve garanti belgesinde yazmayan nedenlerden dolayı Kullanıcı hatası nedeniyle tamirinin yapılmadığı yer alıyor

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tüketiciye konsiye cihaz hangi durumda verilmelidir

Forum