"Kiracım sözleşme bitmeden, önceden de haber vermeden evi boşalttı, ne yapabilirim" diye soranlara; yeni kiracı bulana kadar, makul bir süre için takip eden aylara dair kiraları da isteyebilirsiniz denmiş bu forumda. Genel olarak bu yazılmış. Sanırım bu husus şu yasa maddesine dayanıyor:

Türk Borçlar Kanunu MADDE 325- "Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder."

Benim bu konuda aklım karıştı. Şayet kira sözleşmesinde bununla ilgili bir husus yoksa ne olacak peki? Yani "bir ayın kirası ödenmezse ya da erken tahliye durumunda sonraki ayların kira bedelleri de muacceliyet kesbeder" gibi bir madde yoksa ne olacak?

Kiracım Aralık ayında tahliye etmesi gereken evi ansızın şubat ayında tahliye etti. Ben de Mayıs'ta yeniden kiraya verdim. Boşta kalan sürenin de kira bedelini talep etmek istedim ama avukatım, bunun mümkün olmadığını, sözleşmede bununla ilgili bir madde olmadığını söyledi. İlgili yasa maddesini söylediğimde onun konuyla alakası olmadığını söyledi.