+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu

Herkese iyi günler, benim sorum 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile ilgili olacak.

Yaklaşık 2.5 Yıldır 2547 sayılı kanunun 33/b madesine göre atanmış bulunduğum yüksekokulda sözleşmeli olarak araştırma görevlisi kadrosunda, bilgisayar labaratuarı sorumlusu olarak görev yapmaktayım. Kanunun ilgili maddesini aşağıya yapıştırıyorum.

Öğretim Yardimcilari

Araştırma görevlileri, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacıları

Madde 33-

a-Araştırma görevlileri, yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcılarıdır-Bunlar ilgili anabilim veya anasanat dalı başkanlarının önerisi Bölüm Başkanı, Dekan, enstitü, yüksekokul veya konservatuvar müdürünün olumlu görüşü üzerine rektörün onayı ile araştırma görevlisi kadrolarına en çok üç yıl süre ile atanırlar; atanma süresi sonunda görevlileri kendiliğinden sona erer-

Lisansüstü eğitim-öğretim için yurt dışına gönderilecek araştırma görevlileri ile ilk defa bu amaçla bu göreve atanacaklarda aranacak nitelikler ve diğer hususlar Yükseköğretim Kurulunca tespit edilir-

Lisansüstü eğitim-öğretim için yurt dışına gönderilecek araştırma görevlileri hakkında yukarıdaki atama süresi ile ilgili hüküm uygulanmaz-Bu gibilerin öğrenim ücretleri ve yollukları dahil her çeşit sosyal ve diğer giderleri bağlı bulundukları üniversitelerin personel giderleri içerisinde açılacak özel tertipten ödenir-Lisansüstü eğitim-öğretim için yurt dışına gönderilen araştırma görevlileri kadrolarında bırakılırlar ve (Burslu gidenlerin bir yılı aşan süreleri ile şahsen özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kurumlarınca kendilerine aylıksız izin verilmesi uygun görülenler hariç) aylık ve diğer her türlü ödemelerin kanuni kesintilerden sonra kalan net tutarınnın %60'ını kurumlarından alırlar-Bunlardan kurumlarınca gönderilenlere, 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun hükümlerine göre aynı ülkede bulunan öğrencilere verilen tahsisat tutarında ayrıca ödeme yapılır-Burslu gidenlerin aldıkları burs miktarları bu miktarın altında ise aradaki fark kurumlarınca kendilerine ayrıca ödenir-Bunların okul, ücretleri ile eğitim ve öğretime başlayabilmeleri için zorunlu olan kurs ücretleri kartılanır-Kitap ve kırtasiye bedellleri ile diğer eğitim ve öğretim giderlerini karşılamak için her yıl Mart ve Eylül aylarında iki eşit taksite ödenmek üzere birer aylıkları tutarında ek ödenek verilir-

b-Uzmanlar, öğretimle doğrudan doğruya veya dolaylı olarak ilgili olan, özel bilgi veya uzmanlığa ihtiyaç gösteren bir işle laboratuvarlarda, kitaplıklarda, atölyelerde ve diğer uygulama alanlarında görevlendirilen öğretim yardımcılarıdır-

c-Çeviriciler, sözlü veya yazılı çeviri işlerinde çalıştırılan öğretim yardımcılarıdır-

d-Eğitim-öğretim planlamacıları, yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretimin planlanmasıyla görevli öğretim yardımcılarıdır-

e-Uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacılarının atanmaları veya sözleşme ile görevlendirilmeleri; ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde ve fakülteye bağlı birimlerde dekanın, retörlüğe bağlı enstitü veya yüksekokullarda müdürlerin, rektörlüğe bağı bölümede bölüm başkanılarının önerisi ve rektörün onayı ile en çok iki yıl için yapılır-Atama süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer-Bunların yeniden atanmaları mümkündür-Bu takdirde ilk atama usulü uygulanır-Üçüncü defa atanmadan sonra sürekli olarak atanabilirler-
    ************************************************** **

Üniversitemizin yeni kabul etmiş olduğu 2547 Sayılı Kanunun 33 ve 50'inci Maddeleri ile Görevlendirilecek Araştırma Görevlileri Hakkında Yönerge" ile sözleşmelerimizin yenilenmesinde sıkıntı doğabileceğinden bahsediliyor.

Bu konu hakkında uzman görüşünüzü almak istedim. Kabul edilen yönerge aşağıdadır. İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2547 SAYILI KANUNUN 33 VE 50'NCİ MADDELERİ İLE GÖREVLENDİRİLECEK ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ HAKKINDA YÖNERGE
    Madde 1- Bu yönerge, Hacettepe Üniversitesine bağlı yükseköğretim kurumlarında 2547 sayılı Kânunun 33. ve 50. maddelerine göre öğretim yardımcısı (araştırma görevlisi) kadrolarına atanacak olan öğretim elemanlarının bu kadrolardaki azami görev sürelerini düzenler.
    Madde 2- Lisansüstü öğretim görmekte olan öğrenciler kayıtlı olduktan lisansüstü program için öngörülen (asgari) öğrenim süreleriyle sınırlı olarak, 2547 sayılı Kanunun 50nci maddesine göre ve her defasında en fazla bir yıl süre ile öğretim yardımcısı kadrolarına atanabilirler. Zorunlu hallerde bu süre ilgili enstitü ve/veya fakülte yönetim kurulunun teklifi ve Üniversite Yönetim Kurulunun kararı ile yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencileri için Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde öngörülen ek süreleri; tıpta uzmanlık öğrencileri için de Tababet Uzmanlık Tüzüğünde ve özel mevzuat hükümlerinde ilgili uzmanlık dalı için öngörülen süreleri aşmamak koşulu ile uzatılabilir.

Bu süreler;
    a) Yüksek lisans programına kayıtlı öğrenciler için azami 3 yıl,
    b) Doktora / sanatta yeterlik programına kayıtlı öğrenciler için azami 6 yıl,
    c) Birleşik yüksek lisans ve doktora programına kayıtlı öğrenciler için 7 yıldır.
    (Azami sürenin kullanılmasını gerektiren zorunlu haller 5. maddede açıklandığı gibi yorumlanır).

Madde 3- Lisansüstü öğretim görmekte olan öğrencilerin mezuniyetlerine öğrencinin tabi olduğu Yönetmelikte mezuniyeti için öngörülen tüm çalışmaları tamamladığı tarihten sonraki ilk yönetim kurulu toplantısında karar verilir.

Madde 4- Yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik ve tıpta uzmanlık öğretimlerini başarı ile tamamlayarak mezuniyetlerine karar verilen öğrencilerin durumları ilgili dekanlık, yüksekokul müdürlüğü ve enstitü müdürlüğü tarafından bir hafta içinde Rektörlüğe bildirilir ve mezuniyet tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde araştırma görevlisinin kadro ile ilişkisi kesilir.

Mezuniyetine karar verilen öğrencinin atanma süresinin sona ermemiş olması kadro ile ilişkisinin kesilmesine engel teşkil etmez.

Madde 5- Kayıtlı olduktan lisansüstü öğretim programlarını normal öğrenim süreleri sonunda veya daha kısa bir sürede başarıyla tamamlayarak mezuniyetine karar verilen öğrencilerin yürütmekte oldukları / yürütülmesinde görev aldıkları araştırmalarını tamamlamaları ya da doktora sonrası çalışmalarını sürdürmeleri ilgili bölüm / anabilim dalı başkanlığınca uygun görülenler, fakülte yönetim kurulunun teklifi üzerine Üniversite Yönetim Kurulu kararıyla ve ikinci maddede belirtilen azami süreleri aşmamak koşuluyla 2547 sayılı Kanunun 33. maddesine göre mezuniyetleri tarihinden itibaren en fazla bir yıl süre ile öğretim yardımcısı kadrosuna atanabilirler. Bu süre sonunda herhangi bir ihbar ya da kayda bağlı olmaksızın kadro ile ilişkileri kesilir.

Bu nedenle yeniden kadroya atanabilecek araştırma görevlisi sayısı ilgili bölüm / anabilim dalındaki toplam araştırma görevlisi kadrosunun % 10'unu geçemez.

GEÇİCİ MADDE I

Bu Yönergenin yürürlüğe girdiği tarihten önce herhangi bir lisansüstü programa kayıtlı olmadıktan halde 2547 saydı Kanunun 33. maddesinin birinci fıkrasına göre araştırma görevlisi kadrosuna atanarak halen bu kadroda istihdam edilmekte olan ya da lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak 2547 sayılı Kanunun 33. maddesine göre atanmış öğretim yardımcılarına görev sürelerinin sona erme tarihinden itibaren bir yıl ek süre tanınmıştır.

Bu Yönergenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde ilgili dekan, yüksekokul ve enstitü müdürleri, bu maddede açıklanan koşullarda istihdam etmekte oldukları öğretim yardımcılarına görev sürelerinin sona erme tarihinden itibaren bir yıl ek süre tanınmış olduğunu yazılı olarak ve imza karşılığı tebliğ etmekle yükümlüdürler. Bu bir yıllık ek süre sonunda herhangi bir ihtara gerek olmaksızın ilgili öğretim yardımcısının kadro ile ilişkisi sona erer.

Madde 6- Bu Yönerge Hacettepe Üniversitesi Senatosu tarafından kabul edildiği tarihte yürürlüğe girer.

Madde 7- Bu Yönerge hükümlerini Hacettepe Üniversitesi Rektörü yürütür.

Hukuki NET Güncel Haber

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu konulu yargıtay kararı ara
    2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu

merhaba,
    ben de bir kamu univ'de 2547 sayılı Yasa 33. maddeye tabii araştırma görevlisi olarak gorev yapıyordum, doktoram bir kac yıl once bitti. Bu iletideki konuya benzer baglamda yasadıgım ciddi bir sorunum var. Forumlara yeni bir ileti gonderemedim, gonderdigim mesaj sayısı yetersiz imiş. O nedenle buraya cevaben gonderiyorum, bilgisi olanlar paylasirsa sevinirim.

Gecen hafta, ana bilimdalı ve bolum bsk. gorus yazılarına istinaden atamamın yenilenmedigine, dolayısıyla kadromla ilisigimin kesildigine dair universitemden tebligat aldim. Sozu gecen gorus yazılarında, yayınlarımın azlıgı, hocalara yardımcı oldugum dersleri takip ve sonuca ulastirmada basarı gosteremedigim, bu konulardaki uyarılara ragmen olumlu gelisme gostermedigim, bu nedenle yeniden atanmamda yarar gorulmedigi yazıyor. Dekanlık da, bu yazıya istinaden atanmamın yenilenmemesini rektorluge oneriyor ve rektorlluk ilisigimi kesiyor.

33. maddede atamanın yenilenmesinde idareye takdir yetkisi tanındıgını biliyorum, yani ana bilim dalı, bolum bsk, dekan istemezse ve yeniden atamayı teklif etmezse, rektorluk ilsigi kesebilir, bu yasaya uygun. Ancak benim durumumda, karara gerekce olan gorus yazılarındaki degerlendirmelerin bir kısmı eksik bir kısmı da yanlıs. Ornegin, yayınlarım gercekte oldugundan az gosterilmis. Baska da akademik makale, kitap, vb. uretmemistir deniyor, oysa tebliglerim, henuz yayınlanmasa da yayına kabul yazısı gelen bir yeni makalem ve arastirma projelerim var. Bunun yanısıra, hocalara yardımcı oldugum derslerde basarısız oldugum konusunda bir dayanak yok, ayrıca bu derslerde sadece yardımcı olmadım, fiilen tek basıma yuruttum, yani hepsinde tum islemleri ben yaptim, benimle birlikte derste sorumlu ogr. grv. gorunen hocalar derse bir kere bile gelmedi.
    Yayın konusunda bir de, universitenin atanma ilkelerine gonderme yapılarak eksiklik iddia ediliyor. Bu ilkelere istinaden su su yayını yapmamıstır deniyor. Bildigim kadarıyla, haziran 2008 tarihinde yururlugu giren YOK yasasındaki degisikliklerde, ozetle "universiteler yasada olan gereklerin yanısıra kendi atanma yukseltme ilkelerini koyabilirler ancak bunu YÖK'e onaylatmaları sartıyla" deniyor. Yasa degisiklikleri, bunu yard. doc, doc. ve prof atamaları icin duzenlemis ve arastirma gorevlileri icin bir duzenleme yapmamıs. Bizim universitenin YÖK'ce bu degisikliklerden sonra onaylanmıs atanma ilkeleri de zaten, sadece bu kadrolar icin duzenleme iceriyor, bizler icin bir duzenleme yine yok.

Bu durumda ben idare mahkemesinde dava acmak istiyorum. Ancak, dilekcemde nelere dikkat etmeliyim? Sonucta, gorev uzatimi icin idareye takdir yetkisi tanınan bir kadro 33. madde. Benim dilekcem, ABD gorus yazısında olumsuz goruse dayanak gosterilen gerekcelerin asılsız oldugu ve yayınlarla ilgili de yasal dayanagi bulunmayan kriterler kondugu, vb yonunde olmalı ve bunları kanıtlamalı diye dusunuyorum. Dogru mu yaparım, sonuc alöa olaslıgım ne olabilir, neler eklemeliyim? Ayrıca, bana son bir yılda cesitli gorevlerden(orn. ders verme)istegim ve bilgim dısında alınma gibi tavırlar gosterildi anabilimdalımda, istedigimize istedigimiz dersi verdirme/verdirmeme yatkimiz var denilerek. Dolaylı ve bazen acık istifaya zorlandım. Bunlarn bazılarını kanıtlayabilirim. Ne onerirsiniz?

Bu arada, Danıstay'in bu kadrolarla ilgili iki kararını buldum. Biri: idarenin takdir yetkisinin sınırsız olmadıgını, kamu yararı ve hizmet gerekleri gozonune alınarak takdir yetkisinin kullanılması gerektigi hakkinda. Digeri: gorev suresinin sona ermesi uzerine kendiliginden ilisigi kesilen bir ar.gor'un, "idarenin goreve atama veya atamama seklinde bir islem tesis edilmesi gerektigi, boyle bir islem tesisi edilmedigi icin sekil yonuyle hatalı islem" iddiasıyla actıgı davaya istinaden, sekil yonunden boyle bir zorunluluk bulunmadıgı, ancak dava acan kisinin yeniden atama istemi oldugu da gozonunde bulundurularak bu atamanın neden yapılmadıgının idari yargıca arastırılması gerektigi savunularak, dava idare mahkemesine geri gonderilmis. Boyle yargı kararlarını dilekcemde nasıl kullanabilirim?
    AVukata danıstım, su anda birden issiz parasiz kaldigim icin ozel avukat tutamıyorum, fiilen yardımcı olan bir avukat var ama O'nun da universite davalarında deneyimi yok, ayrıca fazla bir sey bekleyemiyorum para vermedigim icin de. Bu durumda buyuk olcude ben ve yardım alabilecegim bir kac arkadasım bu dilekceyi yazacagiz, avukat sadece hukuk dilinde kaleme alacak yeniden.

O nedenle, bilgisi, deneyimi olan hukukcu veya uyelerden, yada boyle sorunlar yasamıs akademik personelden onerilerini ve fikirlerini cok rica ediyorum.
    saygilarimla

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

13b-4 www.hukuki.net

33.madde ile araştırma görevlisi

2547 sayılı kanunun 50 d maddesi nedir

2547 sayılı yasanın 33b maddesi

13b-4

Forum