Merhabalar,

Miras İntikali - Paylı (Müşterek) Mülkiyet ile ilgili sorunum var...

Amcama ait 120 + 120 M2 iki ev var şehir merkezinde... (2 tane ayrı tapularla, 120 M2’ lik iki tane ev).... Amcam 1977 Vefat etti. Evli ve çocuğu yoktur. Dolayısıyla her tapuda, mirasın yarısı eşine, diğer yarısı da annesine kalmış (veraset ilamındaki paylama bu yöndeydi) ...

Ayrıca amcamın annesi-babası ve tüm kardeşleri vefat ettiği için anne tarafının %50 payı bizlere, yani çocuklarına, torunlarına kalmış oldu... Son haliyle, Amcamın annesi, babası ve tüm kardeşleri vefat etmiştir, tek yaşayan eşidir.

120 M2 diğer tapuyu (amcamın oğlu o evde yaşıyor) amcanın oğlu intikalini yapmış ve 60 M2 kısmını amcamın eşinden satın almış, geriye kalan 60 M2 kısmı ise tapuda halen diğer mirasçıların payı olarak görünüyor.
Benim yağacağım işlem ise, 120 M2’ ‘lik evin (bizim oturduğumuz evin (babam amcamdan satın almış ama resmi işlemleri yağmamışlar)) intikal işlemlerini yapıp, kendi üstüme almak…

Tapuya dairesine gittiğimde, yapılacak işlemlerin ilk olarak;

1-veraset ilamı (2009 yılında almıştım ve elimde var)
2-belediyeden alınmış borcu yoktur kağıdı.
3- vergi dairesinden ilişiği kesme yazısı (mal sahibinden sonra ölen varsa, onlar adına da ilişik kesme yazısı)

Yapacağım işlemleri anladım ama benim asıl sorularım şunlar:

1- “Malikleri gösterir belgede” 120 M2 ye sahip amcamın adı ve annesinin adı ve diğer kardeşlerinin adı görünüyor. Tapudaki görevli bana: “amcanın ve kayıtta adı geçen ninenin intikal işlemlerini yap gel ” dedi. Benim anlamadığım konu şu. Mal sahibi ve muris amcam, amcamdan pay nineme geçmiş ve ninem için intikal işlemi yapmama gerek var mıdır?

2- Üçüncü maddedeki “vergi dairesinden ilişiği kesme yazısı” amcamın üzerine ilişik kesme yazısı olacak... Ama parantez içindeki ibare için ne yapmalıyım? Amcamın annesi , babası ve tüm kardeşleri vefat etmiş, sadece karısı yaşıyor. Diğer vefat edenler için ilişik kesme işlemi nasıl olacak? Aynı yolu takip mi edeceğiz ve bunun mali ve maddi ödemesi yükümlülüğü ne kadardır tahmini olarak?

3- Tüm bu işlemler hallolduktan sonra, 60 M2 lik hisseyi, amcamın eşinden satın alacağım. Geri kalan 60 M2 için ise yaklaşık olarak 75 varis vardır, bunların hepsinden vekalet almak çok çok zor olup ve maddi külfet doğuracağından, pay oranları “yüksek olan” 14 kişiden (veraset ilamındaki pay oranlarını göz önünde tutarak) 60 M2 ‘ ye isabet eden hisselerini satın alsam olur mu? Geri kalan hisseler öylece miras intikalinden hisseli durmasında bir sıkıntı olur mu?