merhabalar,
bu konuda bir çok örnek tartışma ve yorumlar okudum fakat beni anlatan bir açıklama bulamadım malesef.

öğrenmek istediğim şu:
iki kişi arasında düz kağıt üzerinde ortaklık yaptık.
ortaklık sebebine gelince çok acil bir durumda 25.000 tl. ye ihtiyacım vardı. 100.000 liralık yazılım projemin %75 ini mecburiyetten 25.000 tl ye devrettim. fakat bu parayı acil olmasına rağmen 1.5 yılda parça parça aldım. aslında ortaklık sözleşmesi yapınca 2 taksitte 2 ay içinde alacaktım.
Anlaşmamız gereği projemi pazarlamakta yardımcı olacak satışımızı hızlandıracak girişimler yapacak olan sözde ortağım yaklaşık 2 yıldır paramın tamamını ödemediği gibi projenin satışına ve pazarlamasına dair hiç bir girişimde bulunmadı. Üstelik yazılıma talip iki firmayı da "görüşme için henüz erken acele etmeyelim" diyerek kaybetme mi sağladı.

bu ortaklık yani sözde düz kağıt üzerinde olsa bile bana çok zarar verdi.
o iki firmayı kaybettiğimiz için yaklaşık aylık 10.000 tl. gibi ek bir gelirinde kaybedilmesini sağladı.

ben ortağıma aldığım parayı aldığım şartlarda ödemek ve bana zarar veren bu ortaklıktan ayrılmak istiyorum.
ortaklık dediğim sadece düz kağıt üzerinde tam bir sözleşme özelliği taşımasa da iki tarafında imzası bulunan bir metin.

kanuni yükümlülüklerim var mıdır ?
ayrılırsam herhangi bir hukuki işlemden zarar görür müyüm?
Teşekkür ederim.