Bir gün gazetede bir iş ilanı gördüm 1500-1800 tl maaşla kimliksz özel güvenlik elemanları aranıyor diye. Verilen telefon numarasını aradığımda bir bayan nerede oturduğumu ve ne mezunu olduğumu sorup hemen orada benim 1800 tl maaşlı projesi olduğunu söyleyip hemen işe yerleştireceğini söyeleyerek gelin görüşelim gelirken de 200 tl kursa önkayıt ücreti getirin dedi. Adrese gittiğimde işyerinin bir kısmı sanki özel güvenlik eğitimi veriliyormuş gibi bir sınıfa benzetilmişti. işi anlatırken 12 saat çalışıp 36 saat dinleneceğimi, kimliksiz çalışabileceğimi, kursa devam zorunluluğu olmadığını v.s söyledi ve kimlik kartının çıkana kadar 1200 tl daha sonrasında ise 1800 tl alacağımı söyledi orada kursa önkayıt parası olan 200 tl yi ödedim ve bana kursa kayıt için gerekli evraklar adı altında bir liste verdiler. Daha sonradan evrakları toplayıp şirkete teslim ederken ilk şoku yaşadım. kursu o şirkette alacağımı zannederken kurs beni başka bir özel güvenlik kursuna yönlendirdi bende kendi kendime 200 tl kurs parası ne diye size verdim dedim ama yinede olayı üstelemedim. Ancak asıl şoku daha sonra yaşadım iş yönlendirmeniz için görev yapacağım yere yönlendirdiler verdikleri adrese gittiğinizde ben aynı şirkete bağlı çalışacağımı zannederken karşıma başka bir özel güvenlik şirketi çıktı ve orada ki adam size bana kimlikli eleman gelecek demişlerdi senin kimliğin bile yok dedi. O an şok oldum ve dolandırıldığımı anladım daha sonra o kişiler açtığım telefonlara bile cevap vermedi. Ben orada ücreti öderken bir sözleşme imzalamıştım o sözleşmede kendilerinin danışmanlık şirketi olduğunu v.s yazıyordu. Şikayet etmem durumunda kendilerini danışman şirket olarak göstererek kurtulabilirler. Ancak benim elimde gazeteye bizzat kendilerinin verdiği iş ilanı şeklindeki ilanları mevcut bu durumda ne yapabilirm.