Merhaba
Ben ve arkadaşım üniversite öğrencisiyiz yakın bir zamanda maddi durumdan dolayı ve belkide macera olsun diye bir mağazadan karşılıksız 6 adet t shirt almaya çalışırken yakalandık. Yaptığımız şeyin ciddiyetini ne yazık ki geç anladık.Karakolda tutanak tutuldu,savcı karşısına çıktık olay kamu davasına dönüştü ve mahkememiz olacak.tutanakta kayıtlı maket bıçağı var. Nitelikli hırsızlığa teşebbüs ve mala zarar verme olarak dava açılmış.şikayetçiyle konuştuk fakat kamu davası olduğu için yapabileceği pek birşey yok gibi.
Acaba biz bu davadan en iyi ne şekilde kurtulabiliriz. daha önceden sabıkamız yok ve öğrenciyiz.Ben kendi araştırmalarıma bakarak malın değerinin azlığı ve daha değerlisi varken daha az değerliyi almamız yönünden ceza verilmesine yer olmadığı kararı olduğunu düşünüyorum fakat bu kararın ilerde memuriyete engel olup olmadığını bulamadım ama adli sicilede arşiv kaydınada işlenmediği için sorun yaratmayacağını düşünüyorum.Konu hakkında bilgisi olanlar durumu değerlendirip bu mevzunun en iyi ne şekilde kapanacağı konusunda bilgi verirse çok memnun oluruz. Teşekkürler...