Merhabalar;

Bir internet sitesinde bir ev ilani gördüm ve emlakçıyı aradım başka emlakçılarda da evin ilanı olduğunu söyledim.

Emlakçı evin dayısına ait olduğunu söyledi ve boşuna emlakçı komisyonu ödemememizi söyledi. Hemşerimiz olduğunu beyan etti.... Bunun üzerine ev sahibi ve dayısı olarak tanıştırdığı X kişisi ile konuştuk ve X kişisi ile alıp sattığımız belli olması için X ile sözleşme imzalattırıldık. Sözleşmenin nüshası bize verilmedi. Bir miktar kapora verdik.

Tapu işlemleri için bize hiç konuşmadığımız Alım Satım vergisi alım esnasında bize zorla ödetildi.(kapora yanmaması için)

Daha sonra satış işlemi tapuda mütahid tarafından bize yapıldı X kişisinin tapuda ismi geçmemekte.

Mütahid 75 000 tl ye satış yaptım ben diye 75 000 den evi tapuda gösterdi ve işlem bu bedelden yapıldı. ( Evimin gerçek bedelini gösteremedim)

İşlemler bitince emlakçı olduğunu ve bizden gerçek bedel üzerinden %3 bedel istedi ve pazarlık ile 3000 TL ye inebileceğini söyledi fatura istediğimizde olmaz dedi anlaşamadık ve ayrıldık.

Beni arayacağını ve bu parayı alacağını söyledi ancak beni hiç aramadı ve icra mahkemesinde icra takibi başlatmış. İcra takibinde sadece sözleşme bulunmakta Sözleşmeye X kişisini mütahid adına satıcı olarak beyan etmiş. Emlakçı-komisyoncu kısmına Adana da bir şahıs ismi yazılmış (fatura veya hiçbir belge bulunmamakta)

Bizde icra takibini durdurduk.

Öncelikle

1- Kişi kendisi emlakçı değil ve sonradan komisyoncu olarak adı yazılan kişi de emlakçı değil (Kaşede yazan adresin yazıldığı emlakçı odasına soruldu) (gerçekte görüştüğümüz emlakçı olduğunu söyleyen kişi emekli öğretmen)
2- Kişinin Vergi dairesi kaydı bulunmamakta
3- Sözleşmede dairenin tapusunu devreden (Gerçek Satıcı) kimsenin imzası bulunmamakta.

Yani kişi genel tabir ile kaçak emlakçı Bu durumda kişi mahkemeye devam edeceğini beyan etmekte

Sizce sözleşmenin geçerliliği nedir....

Şimdiden teşekkürler