Merhabalar,
6 blok(A/F) 120 dairelik bir siteyiz. Site sınırlarımız belirlenmemiş/çevrelenmemiş.Yol kenarında 5'i bitişik biri diğerlerinden bağımsız yapılanmış. C blokda tüm sitenin hidrofor sistemi kurulu ancak kullanılmıyor tüm bloklara su direkt gitmekte.F blokda açık ve kapalı otopark,kapıcı dairesi ve küçük bir oda mevcut. D blokta da bir kapıcı dairesi mevcut.Siteye yeni taşındığım için çok fazla bilgiye sahip değilim ama bildiğim kadarı ile başka ortak kullanım alanı bulunmamaktadır. Site 2000 yılından önce oturuma açılmış ama henüz oluşturulmuş Site Yönetim planı da yoktur.
her apartmanın bağımsız yöneticisi var , ne yaptığını bilmediğim bir de site yönetici bulunmakta ama denetçi kurulu vs yok.

sormak istediklerim ise ;

* F blok site yönetiminden ayrılmak istiyor gerekirse binada bulunan ortak alanların (olabiliyorsa) maddi külfetini de ödemeyi kabul ediyor.
*Yönetim planı olmadan bir site yönetilebilinir mi?
*sitenizde okumuştum "Yeni yasa blokların kendilerini yönetmesi gerektiğini söylemekte, Yönetim planlarının değişmesi için ise, süre geçmiş olduğundan(2009) salt çoğunluk yetmiyor, yönetim planları 4/5 çoğunlukla değiştirilebilir" denmekteydi ; bizim sitemizde yönetim planı hiç yapılmamış.Site genel gelirler , genel giderler mantığı ile bakkal defteri tutulurcasına yönetilmiş şimdiye kadar da kimse bişey dememiş.
bu durumda yönetim planı olmadığından F blok direkt site yönetiminden ayrılabilir mi ? Ayrılmak isterse nasıl bir yol takip etmeli?
*Site , önümüzdeki hafta olağan üstü toplanıp "site yöneticisi,denetçisi,yönetim planı" oluşturmak istemektedir. önümüzdeki hafta toplantıda çoğunluk sağlanmazsa bir sonraki hafta çoğunluk aranmaksızın toplanıp kararlar alacağına dair ilan dağıttı.
site yönetimi seçimlerinde ikinci toplantıda mesela 120 kişiden 30'u katıldı bu 30 kişinin 16kişilik "evet" oyu ile yönetici , denetçi , yönetim planı seçilebilinir mi? yoksa kaçıncı toplantı olursa olsun yönetici seçimi için 61 , Yönetim planı kabulü için 96 oy'a mı ihtiyaç var ?
*yine site yönetimi , belediyeden/gerekli yerlerden izin alabilirse kapalı otoparkı ve kullanılmayan diğer kapıcı dairesini kiralamak istemektedir bunun için sitenin 4/5 oyu mu gerekmektedir? bu tür yerlerin kiralanabilmesi mümkünmüdür?
*F blokun içindeki boş oda , o blok kat malikleri tarafından ıvır zıvır odası olarak kullanılmaktadır (15 m2) bu odadan diğer 5 blok da hak iddaa edebilir,kullanmak isteyebilir mi? Oda , Apartman giriş kapısından sonra olduğu için F blok mülk sahipleri kullandırmak istemezse yaptırım varmıdır?
* 6 blok apartman yöneticileri de kendi içlerinde örneğin 24 dairelik blok ; 13 dairenin kabulü ile seçilebilinir değil mi?
*kat maliklerinden bir yada birkaçı aidatlarını gününde ödemiyor sürekli ay/aylarca geç ödüyorsa yöneticinin yaptırımı ne olabilir? en az kaç aydan sonra (yapılabiliniyorsa) icra takibi açabilir?
*Yönetici ; Aidat toplamalarını vereceği hesap numarasına yatırılmasını talep edebilir mi? Geç ödeyen yada ödemeyenler yüzünden oluşabilecek elektrik kapatılması vs gibi durumlardan dolayı oluşacak faiz/açma-kapama ücreti gibi ücretleri ödemeyenlerden talep edebilir mi?

biraz uzun oldu ama şuan aklıma gelenler bu şekildedir.

göstereceğiniz ilgiye peşinen teşekkür ederim.

saygılarımla,