İyi günler.
Apartmanımız yeni bitmiş ve iskan belgesi hala bulunmamaktadır. 2 adet kapıcı dairesi bulunmakta ve 2nci kapıcıya gerek duyulmadığından biz apartman yöneticisiyle anlaşıp 2nci boş olan kapıcı dairesini kiralamış bulunmaktayız. Elektrik ve doğalgaz parası ödemekteyiz, lakin kışın soğuğu yüzünden ve zemin kat olmasının dezavantajıyla elektrikli ısıtıcı kullanma sebebiyle elektrik faturası 200 lira civarında geldi. Hem Ocak hem Şubat ayı faturası 200 civarında..

Apartman yöneticisi değişti, yeni apartman yöneticisi ise çıkmamızı istemekte. Şubat tatili için ailemin yanındayken, ev arkadaşımın hoş olmayan davranışları sebebiyle şikayetçi olmuşlar, evden çıkmamızı ısrarla talep etmekteler. Ev arkadaşım kendisine ait olan borç masrafını ödememiştir ve maddi durumunun iyi olmadığını bahane etmektedir. Bina yönetim şirketinden 2nci ihtarname geldi, elektrik ve doğalgaz faturalarının ödenmelerini talep etmekteler.

Sorularım şöyle;

1- Ev arkadaşım borçları ödemeden evden çıkıp gitmek istiyor, sözleşme onun üzerine ve ortak kefil olarak benim de imzam bulunmakta. Benim haberim olmadan evden ayrılması durumunda, borçlara itiraz hakkım var mıdır?
2- Adımıza kesilen fatura olmadığı için, borçlara itiraz etme ve bina yönetiminden "borç bulunmamakta" onayı alma hakkımız var mıdır?

Teşekkürler.