+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Hamilelik Döneminde Çalışma

Hamilelik Döneminde Çalışma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Erzurum
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hamilelik Döneminde Çalışma

bir sorum olacaktı benim esim çagrı merkezinde calısıyor ve suan hamile .kac saat çalışmak zorunda ve tatil günleri haftada bir gün mü bunları bilmiyoruz yardımcı olursanız cok sevinirim.iyi çalısmalar

Hukuki NET Güncel Haber

Hamilelik Döneminde Çalışma konulu yargıtay kararı ara
    Hamilelik Döneminde Çalışma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    359
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: çagrı merkezinde hamilelik hakları

Yönetmeliğe göre gebe veya emziren çalışan günde 7 buçuk saatten fazla çalıştırılamayacak. 150 kadın çalışanı olan iş yerlerinde 0-6 yaşındaki çocuklar için yurtlar kurulacak.

"Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

09.03.2014

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında kadın çalışan çalıştıran işyerlerine uygulanacak yönetmelikle, daha önce Resmi Gazete’de yayımlanan "Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik" yürürlükten kaldırıldı. Yürürlükten kaldırılan yönetmelik, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 88. maddesine dayanıyordu.

Yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında öncelikle çalışanın tabi olduğu mevzuat hükümleri dikkate alınacak, ancak 6331 sayılı kanun kapsamında olup kendi özel mevzuatlarında hüküm bulunmaması halinde çalışanlar açısından bu yönetmelik hükümleri uygulanacak.

Yönetmeliğe göre, oda ve yurt açma yükümlülüğü için çalışan sayısı bakımından statü ayrımı yapılmaksızın 6331 sayılı kanuna tabi bütün çalışanlar hesaba katılacak. Fakat bu çalışanların kendi özel mevzuatlarına göre kurulmuş oda, yurt, kreş veya çocuk bakımevinin bulunması halinde söz konusu yükümlülük yerine getirilmiş sayılacak.

Çalışan, gebelik ve emzirmeye başlama halinde işverenini bilgilendirecek.

İşveren, gebe veya emziren çalışanın sağlık ve güvenliği için tehlikeli sayılan kimyasal, fiziksel, biyolojik etkenlerin ve çalışma süreçlerinin çalışanlar üzerindeki etkilerini değerlendirerecek, sonuca göre gerekli önlemleri alacak.

Bu değerlendirmede kişisel olarak çalışanı etkileyen psikososyal ve tıbbi faktörler de dikkate alınacak ve gebe veya emziren çalışan, işyerinde yapılan değerlendirmenin sonuçları ile sağlık ve güvenlik amacıyla alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirilecek.

İşveren, ilgili çalışanın çalışma koşullarını ve saatlerini, risklere maruz kalmasını önleyecek biçimde geçici olarak değiştirecek. Bunun mümkün olmaması halinde çalışanı başka bir işe aktarmak için gerekli önlemleri alacak.

Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacak. Bu halde çalışanın ücretinde bir kesinti yapılmayacak.

Ancak çalışanın başka işe aktarılması mümkün değilse, sağlık ve güvenliğinin korunması için gerekli süre içinde, isteği halinde çalışanın tabi olduğu mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla ücretsiz izinli sayılması sağlanacak ve bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmayacak.

Günde 7 buçuk saatten fazla çalıştırılamayacaklar

Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamayacaklar.

Doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasak olacak. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca da gece çalıştırılayacak.

Gebe veya emziren çalışan günde 7 buçuk saatten fazla çalıştırılamayacak.

Çalışanın tabi olduğu mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla analık ve süt izninde 4857 sayılı İş Kanunu'nun 74. maddesi hükümleri uygulanacak.

Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilecek.

Emziren çalışanların, doğum izninin bitiminde ve işe başlamalarından önce, çalışmalarına engel durumları olmadığının raporla belirlenmesi gerekecek. Çalışmasının sakıncalı olduğu rapor ile belirlenenler, raporda belirtilen süre ve işlerde çalıştırılamayacak.

Emzirme odaları ve yurtlar

Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işverenlerce çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta emzirme odası kurulacak.

Yine 150’den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın bir yurt kurulacak. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa, işveren taşıt sağlayacak.

İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilecekler.

Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınacak.

Gerektiğinde erkek çalışanlar da dikkate alınacak

Emzirme odası veya yurt kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dahil edilecek.

Oda ve yurtlardan, kadın çalışanların çocukları ile erkek çalışanların annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş çocukları faydalanacaklar ve odalara 0-1 yaşındaki, yurtlara velisinin isteği üzerine ilkokula kaydı yapılmayan 66 aylığa kadar çocuklar alınacak.

Oda ve yurtlarda, çocuklar ve görevliler dışında başkasının bulunması ve bunların amaç dışında kullanılması yasak olacak.

Yurtlarda 0-24 aylık, 25-48 aylık ve 49-66 aylık çocuklar birbirinden ayrı bulundurulacak.

Çocuklar, oda ve yurtlara işbaşı yapılmadan önce bırakılacak ve işin bitiminde alınacak.

Oda ve yurtların bina, kuruluş, döşeme, araç, gereç, taşıt, beslenme gibi giderlerinin tamamı işverenlerce karşılanacak.

Yönetmelikte, oda ve yurtlarda çalışacak yönetici ve personelin nitelikleri ve görevleri, çocukların muayeneleri, beslenmeleri, eğitim ve geliştirilmeleri, ortaklaşa kurulan oda ve yurtların yönetimi, bildirilmesi gibi konular da düzenlendi.

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sn:mustafa bey bilgileriniz icin tsk ederim.ancak yöneticilere sordugunda 7.5 saatten fazla calısamam diye bilgi veriyorum ancak 1 saat te yemek saati diyor ve günde 8.5 saat calısıyorum.digerleriyle aynı saat calısıyorum.bu 7.5 saat calısabilirsin maddesini sizden ögrene bilirmiyim.ayrıca idari izin bir günmü yarım günmü?7.5 saatten fazla calısıyorum.yönetmeligin kacıncı maddesinde yer alıyor bu konu bilgilendirirseniz sevinirim.iyi çalışmalar
    Konu davutlu tarafından (09-03-2014 Saat 11:43:10 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yönetmelik

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    359
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

6331 sayılı Kanun kapsamında olup çalışanlar açısından bu yönetmelik hükümleri uygulanır." hükmü ve "Çalışma saatleri" başlıklı 9 uncu maddesinde ise; "Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz." hükmü yer almaktadır.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.769
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı davutlu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sn:mustafa bey bilgileriniz icin tsk ederim.ancak yöneticilere sordugunda 7.5 saatten fazla calısamam diye bilgi veriyorum ancak 1 saat te yemek saati diyor ve günde 8.5 saat calısıyorum.digerleriyle aynı saat calısıyorum.bu 7.5 saat calısabilirsin maddesini sizden ögrene bilirmiyim.ayrıca idari izin bir günmü yarım günmü?7.5 saatten fazla calısıyorum.yönetmeligin kacıncı maddesinde yer alıyor bu konu bilgilendirirseniz sevinirim.iyi çalışmalar
    Yemek-çay molaları çalışma saatinden sayılmamaktadır.
    Yani sabah 09:00 da işbaşı yapıyorsanız- akşam 18:00 de paydos ediyorsanız; öğlen 1 saat ara dinlenmeniz varsa,sabah ve öğleden sonra örneğin 15 dk lık çay molalarınız varsa, 1 saat +15dk+15dk=1,5 saat ara dinlenme süreniz çalışma süresinden sayılmadığından , günlük çalışma süreniz 18:00-09:00= 9 saat değil, 9-1,5= 7,5 saattir.

Hafta tatili de herkes gibi haftada 1 gündür,
    haftalık yasal çalışma süresi de herkes gibi haftalık 45 saattir, ancak diğer çalışanlar için günlük 9 saat net çalışma yapılarak haftanın 5 günü bu 45 saat tamamlama imkanı varken, hamile çalışanların günlük 7,5 saatten fazla çalışmaları engellenmniştir.

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mustafa bey ve Erdogan bey bilgileriniz icin cok tşk ederim.iyi çalısmalar

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

musatafa bey ben cagrı merkezinde calısıyorum ve bana verilen maas 874.11 esim calısmadıgını bildirdim ama bana sadece bi para yatırlanmıs.ASSİSTT REHBERLİK VE MÜŞTERİ HİZ
    Ticari Sicil no: 643366
    SARAY MAHALLESİ ÜNTEL SOKAK
    NO:6 ÜMRANİYE/İSTANBUL
    www.assistt.com.tr
    01 NİSAN 2014 DÖNEMİ ÜCRET BORDROSU
    Sicil No
    Adı Soyadı
    Ünvanı
    Birim
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    SSK / ES No
    TC Kimlik No
    İşyeri Sicil No
    Bölge Çalışma No
    Kümülatif Matrah / Vergi Oranı
    Sakatlık Derecesi
    20236
    GÜLŞAH SELÇUK
    ASİSTAN
    50044837
    Sosyal Sigortalar Kurumu
    2501200701278
    22252839542
    2 6110010110284480258814
    3.641,40/15
    K A Z A N Ç L A R M A T R A H V E Y A S A L K E S İ N T İ L E R E K K E S İ N T İ L E R
    Aylık Ücret 1.071,00
    Haftasonu Gün 4,00
    Normal Gün 25,00
    Genel Tatil Günü 1,00
    Normal Çalışma Saati Brüt 187,50 892,50
    Hafta Tatili Saati Brüt 30,00 142,80
    Resmi Tatil Saati Brüt 7,50 35,70
    Saat-Gün Tutar
    Kazançlar Toplamı 1.071,00
    İ Z İ N B İ L G İ L E R İ
    Sosyal Sig.Matrahı 1.071,00
    SSK Günleri 30,00
    Vergi Matrahı 910,35
    SSK İşçi Payı 149,94
    İSY İşçi Primi 10,71
    Gelir Vergisi 136,55
    Damga Vergisi 8,13
    SSK İşveren Payı 219,56
    SSK İşv Payı Terkin Mikta 53,55
    İSY İşveren Kesintsi 21,42
    Hazinece Karş. Kurum Karş. Şahıs
    Yasal Kesintiler Toplamı 53,55 240,98 305,33
    V E R G İ M U A F İ Y E T L E R İ
    Asgari Geçim Indirimi 108,44
    Tutar
    Ek Kesintiler Toplamı
    T O P L A M Ö D E N E N
    874,11 benim hakkım bumu.lütfen bana yardımcı olurmusunuz...acil

Nerede
    bilecik
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: temizlik işçisi ve devlet kurumunda çalışıyorum hamilelik hakları

sabah 8.30.başlayan mesaiye temizlik işçisi olduğum için 08.00 de gelip temizlik yapıyorum 12.30......13.30 öğlen yemek molası ve akşamda 17.30 da çıkıyorum ama bazen çıkış saatim gecikiyor cumartesi de öğlene kadar çalışıyorum hamile olduğum için 7.5 saatlik çalışma izninden yararlana bilirmiyim ... bu konuyu sorduğum ilgili memur hafta sonu çalışması olduğu için zaten senin günlük çalışma saatin 7.5 saate denk geliyor bundan dolayı hamilelik izninden yararlamazsın diyor benim size sorum şuan 5.5 aylık hamileyim ve 7.5 saatlik çalışma hakkından nasıl yararlana bilirim lütfen bana bu konuda net bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür ederim..
    Konu imeri tarafından (17-12-2014 Saat 11:29:24 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.769
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: temizlik işçisi ve devlet kurumunda çalışıyorum hamilelik hakları

1 saat yemek molası dışında , çay molası gibi başka dinlenme de var mı?

Nerede
    bilecik
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1 saat yemek molası dışında , çay molası gibi başka dinlenme de var mı?
    hayır çay molası veya başka bir şey yok 08.30.başlayan mesaiye temizlik için 08.00 de geliyorum öğlen yemeğede 12.30.da çıkıp 13.30.dönüyorum ve akşam 17.30.çıkıyorum tabi bu bazen 18.00. oluyor cumarteside 5 saat çalışması var hamilelik hakkımı kullanamazmıyım ?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

resmi tatillerde hamileler

hamileler resmi tatilde calisirmi

hamilelikte idari izin

http:www.hukuki.netshowthread.php110996-Hamilelik-Doneminde-calisma

hamile calisanlardan yemek ve mola saatleri kesilirmi

hamilelere resmi tatil

gebelikte 7.5 saat çalışma

gebelikte resmi tatil

hamileler 7.5 saat resmi gazete

hamilelik calismalari

hamilelikte çalışma saatleri

hamilelere idari izin yonetmeliği

is kanunu hamilelerin mola saatleri

çağrı merkezi hamile çalışanları izin günü nasıl olmalıdır

haftada 5 gun 9 saat calisan hamile

hamilelikte cagri merkezi

hamilenin 20 00 a kadar calismasi

hamile kadin kac saat calisirhamileler hafta sonu çalışmak zorundamihamıle kadınalar 7.5 saat calısmasıcalisan hamileler calisabilir raporu almak zorundamihamileyim gunde 7 5satten fazla calistiriliyorumhamileler günde 7.5 saathamileler 24. haftadan sonra resmi tatillerde calistirilabilir miçağrı merkezi çalışma saatleri
Forum