Konu şu:

Babadan intikal eden bir daire. Paydaş 3 kardeş. İntikal yapılmadan önce en büyüğü ölür. İki yeğenim intikal sırasında bana satış yaparlar. Yani 1/3 ağabeyimin. 2/3 ü bana ait. Yalnız diğer ağabey de geçen sene ABD de yaşamakta iken vefat etti. 2 oğlu var. Defalarca yeğenlerime vekaletname istediysem dahi onlardan bir cevap alamadım.Tek çarem daire için Ortaklığın giderilmesi davası açmak. ABD de ölen ağabeyimin ölüm belgesini getirttim ve nüfusta ölü olarak kaydettirdim. Yalnız iki oğlu üzerine intikallerini ben yaptıramıyorum.Sizlere sormak istediğim bazı sorular olacak:

1-2644 sayılı tapu kadastro kanununda yapılan değişiklikle ölüm tarihinden en geç iki yıl içinde miras intikallerinin gerçekleşmemesi halinde tapu müdürlükleri resen yargıya başvurarak değişiklikleri yaptırabiyorlar mı?

2-Ortaklığın Giderilmesi Davası icra safhasında biliyorum ki malın tümü satışa çıkıyor.Gayrımenkül ihalesi tarafımda kaldığı takdirde ihale bedelinin tümümü icra dairesine yatacak?. Bilahare 2/3 kısmı tarafıma iademi edilecek?

3-Dava yurtdışı bağlantılı olduğu için dava ne kadar sürer.

Cevap verirseniz sevinirim.

Saygılar

M.Kurtuluş Oskay