merhabalar bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var:
- kurumsal bir firmada yöneticilik yapıyorum. 2009 yılında bu firmaya belirsiz süreli iş sözleşmesi imzaladım. bu sözleşmenin şartları düşük. fakat 1 ay sonra yasal mevzuat gereği gıda güvenliği kapsamında veteriner hekim sorumlu yönetici olarak ek bir sözleşme imzaladık ve maaşımda bu duruma göre yükseldi. (ikinci bir sözleşme imzaladık)
- 4 yıl boyunca sonradan imzaladığım ve meslek odamızdan almış olduğum bu sözleşmeyi en az 3 kere yeniledik.
- ve geçtiğimiz 2013 haziran ayında bu sözleşmemin tarihi bitti. fakat işyeri yasal mevzuattaki bir açıktan faydalanarak işyerinde faaliyet değişikliği ve ruhsat değişikliği yaparak benim kadromun zorunluluk durumunu ortadan kaldırdı. ve sözleşmede bitince maaşımı 2800 TL den 1800 TL ye kadar düşürdü.
- duruma itiraz ettiğimde yüksek koşullarda olan sözleşmenin fesih ihbarnamesini yaptı. bende durumda mutsuz olduğumu ve haklarımı alarak (tazminatlarımı vs) ayrılmak istediğimi söleyince tazminat vermiyeceklerini ancak istifa ederek ayrılabileceğimi söylediler.
- Kısacası yıldırma politikası. Sözleşme bitti kaba tabirle Öküz öldü ortaklık ayrıldı mantığını uyguladılar.

Şimdi bu duruma göre hak iddia edemezmiyim. ayrıca bitmiş olan (haziran 2013 te bitti) bu sözleşmeyide ihlal ettikleri bir kaç madde var (Brüt maaşın düşük gösterilmesi, ek işe verilemez maddesine karşılık ek iş vermeleri, vardiyalara uyumsuz çalıştırmak gibi)
Lüten yardım rica ediyorum..