Merhabalar, Biz iki kardeş olarak daha önce fatura karşılığı çalıştığımız bir firma tarafından makinelerinizi gelin alın benim işyerimde çalışın benim işçim olun diyerrek 3000 -4000 arası değişen net ücretle işe alındık,İşveren adımıza açılmış bir banka kartıyla her ay asgari ücret tutarındaki meblağı hesabıma yatırırken diğerini elden belgesiz vermek suretiyle yaklaşık 4 yıl geçti aradan. Yakın bir zamanda bizim yapabildiğimiz işi yapabilecek yeni 2 tane makine satın aldılar. ve bize dedilerki artık size ihtiyacımız kalmadı çıkın işten. İşten çıkartırken bizim önümüze kendi muhasebe programlarından bir ibra belgesi ve hesap pusulası koydular önümüze bunu imzalayın dediler,Üzerini okudugumda kıdem suresinin kısalığını gördüm ve üzerinde yazan kıdem ücretini gördüm bunu alamayacaksınız ama imzalayacaksınız dediler , Bizlerde o belgenin cep telefonuyla fotografını çekerek imzalamadık, Sonradan hizmet dökümüne baktırdığımızda işe başlama tarihinden 2 yıl sonra bilgimiz dışında 30,12,2011 tarihinden işten çıkartılıp 01,02,2012 tarihinde tekrar giriş yapmışlar onu gördük , Sonuç olarak hem sigorta primlerimiz eksik ücret tarafından yatırılmış hemde yıllık izin kıdem tazminatı ihbar tazminatı vermeden işten çıkarmamızı gerçekleştirmişler. Biz yanlarından gittikten sonra 4857 25 maddeden bendini bilmiyorum çıkarmışlar. Size sormak istediğim ben nasıl bir yol izlemeliyim maaşımın düşük gösterildiğini yargıya taşımam gerekirmi ? Gerekirse ne gibi bir belge sunabilirim elimde sahitlik yapacak yada belgeleyecek bir kanıtım yok sadece daha önce firmam varken çalışmış oldugum tutarlar var, ben istanbulda kirada 3 çocuğum ve karıma aynı zamanda dul ablamla bir kızına bakıyorum .Şimdi işsiz kaldım ne işkurdan işsizlik sigortası alabiliyorum nede işyerinden haklarımı alabiliyorum. Sizlerden ricam ne gibi bir yol haritası izlemeliyim haklarımı iş mahkemesine taşırken beni resmide gösterdiği ücretler üzerindenmi haklarımı talep etmeliyim , yoksa gerçekte ödediği ücretler üzerinden istemektemi ısrar etmeliyim, burada benim yaptıgım herhangi bir hata sözkonusumu , daha önce aylık ücret bordrosu dışında herhangi bir sözleşme ibraname yada istifa gibi herhanbgi bir evrak imzalamadım. Birde istanbul barosuna durumum olmadıgını dile getirmiş olsam bana bir avukat tahsis edilebilirmi ? Elimde kanıt olabilecek ayın 20 sine düzenlenmiş ibra kıdem tazminat ücret bordrosunun sadece çıktısı var alo 170 aradım hizmet tesbit davası açabilirsiniz dediler. Sizin önerileriniz nelerdir cevaplarsanız sevinirim.