Özet: Evinde köpek besleyen komşum, köpeğini apartmanın merdivenlerinde, çevresinde ve otoparkında tasmasız olarak bırakıyor.

Açıklama: A blok ve b blok olmaz üzere iki bloglu bir sitede(site demek doğru mu emin değilim) oturuyoruz. İki blog arasında otopark var. Apartmanların her tarafı çitlerle, tellerle veya kilitli demir kapılarla çevrili. Otopark girişinde bile altından üstünden geçecek payı olmayan bariyer var. Bunlara ek olarak 3-4 metreye 15-20 metrelik çim bir alan iki yanından çitlerle, bir yanından otoparkın duvarıyla ve diğer yanda apartmanla çevrili.

Aynı zamanda yönetici olan komşumuz, köpeğini bu alanlarda tasmasız, kayışsız, bağsız yani tamamen serbest bir şekilde açıkta bırakıyor. Bahsettiğim etrafı çevrili çimlik alan olmasına rağmen daha geniş alan otoparkta dolaştırmakta ısrar ediyor.

Köpek bir kaç kere havlayarak karımı beni ve evime gelen misafirleri korkuttu. Bunun üzerine detaylı bir şekilde komşumuzla durumu konuştuk. Önce köpeğin bir şey yapmayacağını korkmaya gerek olmadığını söyledi. Bunun üzerine korkunun engellenebilir bir şey olmadığını köpeği tasmasız salmaması gerektiğini anlattık. Ayrıca köpeğin evcil olduğunu, sokaktaki herhangi bir köpekten farklı olarak, insanlardan ilgi beklediğini, kendini sevdirmek üzere insanlara yaklaştığını ve bunun bizi korkuttuğunu anlattık. Anlayışlı olduğunu ve durumu düzelteceğini söyledi.
Ancak bu konuşmanın üzerine 3-4 kere daha köpeğin tasmasız olduğu sırada karşılaştık. Birinde hiç bir şey yapmadı birinde arabamızın etrafında koşturdu sahibi müdahale edip kapalı çimlik alan soktu, birinde eşime havladı. En sonunda eşimle birlikte otoparka doğru giderken merdivenlerin başından üzerimize havladı, bağsız olduğunu ve sahibinin görebileceğim bir yerde olmadığını görünce ve eşimin de korktuğunu gördükten sonra ben de kontrolümü kaybettim köpeğin üzerine doğru koşturdum, o sırada arabaların yanından çıkagelen sahibi duruma müdahale etti önce beni engellemeye çalıştı, sonra köpeği kapalı çimlik alana soktu, ancak ben kendimi kaybetmiş halde adamı azarlamaya devam ettim.
Sonuç olarak bu köpeğin sadece bağsız tasmasız serbest şekilde olması beni, eşimi ve evime gelen misafirleri fazlasıyla rahatsız ediyor korkutuyor. Kapalı çimlik alana getirip götürürken, arabasına gelip giderken bile bağsız olması daha başka kavgalara sebep verecek diye düşünüyorum. Ayrıca komşuyla konuşmak sonuç getirmiyor. Benzer bir durumla yine karşılaşırsam nasıl davranacağımı kestiremiyorum. Korkumun ve sinirimin tetiklemesiyle köpeğe zarar vermek de istemiyorum. Komşumla da kavga etmek, dövüşmek istemiyorum.

Merak ettiğim şey, hukuki olarak haklı mıyım? Nereye, nasıl şikayetçi olabilirim. Şikayetlerimin sonucu ne olur.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla..

Not: Apartman 30 yıllık, ilk kuruluş planında veya yönetim planında evcil hayvan beslenemez koşulu olduğunu sanmıyorum. Zaten köpek beslemesiyle ilgili bir şikayetim yok, kokusundan havlamasından pisliğinden vs. bir şikayetim de yok. Tek şikayetim tasmasız salıverilmesi.