Merhaba, siz değerli hukukçu arkadaşlara birkaç sorum olacak yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1-İşten çıkarıldığım işyerine daha çabuk sonuçlanacağı söylendiği için ne yazıkki işe iade davası açtım davayı kazanmam davalı tarafın temyize gitmesi yargıtay süreci falan derken geçen 18 ay sonrasında işveren beni işe geri çağardı bu süreçte ben daha iyi şartlarda başka bir işe başladığımdan dolayı işyerinin davetine cevap vermedim tazminat alamayacağımı bildiğim halde, şimdi aynı işyerine kıdem tazminatımı alabilmek için dava açabilirmiyim ?

2- Yukarıda anlattığıma ek olarak işten çıkarıldıktan sonra İşkur a işsizlik ödeneğimi alabilmek umuduyla başvurumu yaptım kurumdakiler bana işverenin işten çıkışıma sebep olarak kuruma işçinin kusuru olduğunu belirttiği için işsizlik maaşı alamayacağımı belirttiler bende işvereni mahkemeye verdim haklı olduğumu ispat edersem ne olucak dedim bunun üzerine başvurumu alıp mahkemen sonuçlandığında kazanırsan gel dediler. Bu arada 3 ay işsiz geçirdim. Geçen 18 ay sonunda İşkur a gidip başvurumu hatırlattım benden yerel mahkeme sonucu, yargıtay kararı ve işverenin işe davet kağıdını istediler, hepsini verdim bir hafta sonra çıkan karar işsizlik ödeneğini haketmediğim yönünde oldu. İtiraz ettim mahkeme kararının feshin geçerli bir sebebe dayanmadığını gösteriyor diye, bütün evraklar Ankara ya İşkur müdürlüğüne gitti sonuç aynı. Sebep sorduğumda bana işverenin davetine uymdağım için işe başlamadığım için olduğunu söylediler. Sizce bu uygulama doğrumu ? Ne yapmam gerekir ?

Teşekkür ediyorum.