+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Tam Yargı,süre,tazminat

Tam Yargı,süre,tazminat Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Tam Yargı,süre,tazminat

Diyarbakırda bir kamu kurumunda şube müdürü olarak görev yapmaktayım. 2010 yılında buraya geldim, 4 yıl zorunlu hizmetim vardı. 2011 yılında birimim değişti. Ardından iptal talebiyle dava açtım. Mahkeme safhası ve idarece yapılan işlemler aşağıda yazılmıştır. İsimler sıkıntı olmaması için tarafımdan kodlanmıştır. Tarihler doğrudur.

Mahkeme Safhası :
    a. 06.07.2011 günlü atama onayı ile A Şube Müdürlüğünden B Şube Müdürlüğüne yapılan atamam ile ilgili ‘idari işlemin iptali’ talebiyle Diyarbakır 0. İdare Mahkemesinde 08.09.2011 tarihinde açmış olduğum 2011/00 esas ve 2012/00 karar sayılı davada ‘davanın reddine’ ilişkin karar (tarafıma tebliği 27.12.2012) verilmiştir.(1,5 yıl sonra)

b. Üst mahkemeye yapmış olduğum itirazımda, Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesinin 2013/00 esas ve 2013/00 karar sayılı kararı ile ‘idare mahkemesi kararının bozulmasına, dava konusu işlemin iptaline ’ kararı (tarafıma tebliği 31.07.213) verilmiştir.

c. İdare tarafından Bölge İdare Mahkemesinin kararına yönelik Karar Düzeltme talebiyle 30.07.2013 tarihinde yapılan müracaatta ise Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesinin 2013/00 esas ve 2013/00 karar sayılı kararı ile ‘düzeltme işleminin reddine’ kararı verilmiş, bu karar tarafıma 11.11.2013 tarihinde tebliğ edilmiştir.

Görüldüğü gibi yargı safhası bitmiş ve lehime tamamlanmıştır. Fakat idare mahkeme kararını yerine getirmeyip, getirmiş gibi yapmıştır.

İdarece Yapılan İşlemler :

a. 06.07.211 tarihli işlemle A Şube Müdürlüğünden B Şube Müdürlüğüne asaleten atamam yapıldı. İşlemin iptali için 08.09.2011 tarihinde iptal davası açtım.

b. İptal davasına konu olan işlemden 1 yıl sonra, davam henüz sonuçlanmadan, 26.07.2012 tarihli onay ile ‘A Şube Müdürlüğüne atamam yapılarak, branşlı personel yönetmeliği hükümlerince geçici olarak B Şube Müdürlüğüne’ tekrar atandım. Yani dava açmamdan dolayı idare beni A Şubeye atadı, geçici olarak tekrar B Şube Müdürlüğüne tekrar atadı. Aynı gün içinde kâğıt üzerinde ilişik kesip A Şubeye başladım, tekrar ilişik keserek eski görev yerime tekrar başladım. Değişen hiçbir şey olmadı.

c. Bölge İdare Mahkemesince verilen iptal kararından sonra 03.08.2013 tarihli onay ile tekrar A Şubeye atamam yapıldı. Bu onayda yeni Birimi/Şubesi olarak ‘Asaleten A Şube Müdürlüğü, Mahkeme Kararı ile Branşlı Personel Yönetmeliği gereği Geçici Olarak B Şube Müdürlüğü’ yazılmıştı. Ben zaten bir önceki yıl A Şubede görevlendirilmiş ve geçici olarak B Şube Müdürlüğünde çalışıyordum. Bu atama onayı ile ilişik kesip başlama yapamazdım. Yine değişen bir şey olmadı.

d. Ardından 14.08.2013 tarihli onay ile A Şube Müdürlüğüne atamam yapıldı. Mahkeme kararının yerine getirilmesi bu işlemle olmuştur. 19.08.2013 tarihinde A Şubeye başladım, aynı gün senelik iznime ayrıldım.

e. İzin dönüşü 12.09.2013 tarihinde A Şubesine geldiğimde C Şube Müdürlüğüne atamamın yapıldığını öğrendim. Aynı gün ilişik keserek, bir gün bile fiilen görev yapamadan yeni görev yerimde başladım. Halen C Şube Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Daha önceki görev yaptığım A şubesi; taltif ve ikramiye alan, fazla çalışma ücreti daha yüksek, bunun yanında başka maddi imkanları olan bir şubedir. Ben 2,5 yıldır dışarıda çalıştığımdan taltifleri oradaki müdürlerden daha az aldım, ikramiyeyi hiç almadım, fazla mesai ücretini düşük aldım, bu şubede çalışanların faydalandığı diğer maddi imkanlardan faydalanamadım.

Yukarıdaki tarihler doğrudur. Buna göre;
    1. Tam Yargı davası açacağımdan idareye ne zaman ön müracaat yapmalıyım? 1 yıl 5 yıl süre içinde mi, yoksa 60 gün içinde mi? Hangi işlemden itibaren 60 gün içinde idareye müracaat etmeliyim? Yoksa müracaat süresini kaçırdım mı(3 aydır bambaşka şubede çalışıyorum)
    2. Mahrum kaldığım maddi haklarımı (orada fiilen çalışanların aldığı, benim emsallerime göre eksik aldığım/alamadığım) almamla ilgili örnek Danıştay kararı var mıdır?
    3. Bu süre içinde çok sıkıntı çektim, manevi tazminat davası da açacağım. Kişilik haklarının zedelendiği ve hukuka aykırı işlemlerden duyduğum derin üzüntü için ne kadarlık tazminat istemeliyim?
    4. Hesaplamalarıma göre atanmamış olsaydım 55 bin lira maddi zararım var, manevi zararı da koyarsak 100 bin liralık dava açmayı düşünüyorum. Dava harcı yüksek çıkıyor. Normal Tam yargı davası açıp harcı tamamlasam nasıl olur? Ne yapmam gerekiyor.

Cevap veya yorum yazacaklara şimdiden teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Tam Yargı,süre,tazminat konulu yargıtay kararı ara
    Tam Yargı,süre,tazminat konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    751
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tam Yargı,süre,tazminat

Alıntı nurganci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1. Tam Yargı davası açacağımdan idareye ne zaman ön müracaat yapmalıyım? 1 yıl 5 yıl süre içinde mi, yoksa 60 gün içinde mi? Hangi işlemden itibaren 60 gün içinde idareye müracaat etmeliyim? Yoksa müracaat süresini kaçırdım mı(3 aydır bambaşka şubede çalışıyorum)[/B]
    Yargı kararının yerine getirilip tekrar bu görevden alındığınız tarihten itibaren "Manevi zararınızın" tazmini bakımından 1 yıl diye biliyorum.
    2. Mahrum kaldığım maddi haklarımı (orada fiilen çalışanların aldığı, benim emsallerime göre eksik aldığım/alamadığım) almamla ilgili örnek Danıştay kararı var mıdır?[/B]
    Fiilen çalışılması halinde almanız gereken bir ücret o görevde fiilen çalışmanız olmadığı için kazanılmış hak teşkil etmez. Maddi kaybınızı alamayacağınızı düşünüyorum.
    3. Bu süre içinde çok sıkıntı çektim, manevi tazminat davası da açacağım. Kişilik haklarının zedelendiği ve hukuka aykırı işlemlerden duyduğum derin üzüntü için ne kadarlık tazminat istemeliyim?[/B]
    Yargı kararının etkisizleştirilmesi amacına yönelik eylem ve işlemler kişilik haklarının ihlali sayılmakta. (Danıştay 4. Dairesi E: 2003/557, K: 2003/6374) Manevi zararın tazminini isteyebilirsiniz. (Bence...)
    Konu tolg tarafından (30-12-2013 Saat 22:18:19 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Cevap: Tam Yargı,süre,tazminat

Sayın tolg; soruma hemen yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim eski birimim dışında geçirdiğim sürede o birimde benim yerime atananlar bu ikramiye ve taltiflerden faydalandılar. Ben isteğim dışında atandım ve Bölge İdare Mahkemesince de işlem iptal edildi, karar düzeltme de reddedildi. Yani ben haklıyım. Pekçok danıştay ve idare mahkemesi kararı okudum ama tam benim durumuma uyan bir karar bulamadım. Örneğin, görev yapmadığı süre içinde fiilen çalışmadığından ek ders alamayan ama diğer maddi kazançlarını alan öğretmeler, başka bir göreve atanınca döner sermayeden para alamadığından bu durumu iptal etiren doktorlar, emeklilikten geri dönüp bu süre içindeki haklarını alan memurlar, iş akdi feshedilip iptal kararı alınca alamadığı maddi hakları alan işçilere ilişkin pek çok karar gördüm.

Ben isteğim dışında alındım, elimde birşey yoktu. Alınmasaydım orada çalışan emsallerimin (müdür veya müdür yardımcısı) aldığı bu haklardan faydalanacaktım. Yargı kararıyla iptal edilmiş bir idari işlem var. Bu iptal kararı mameleğimdeki azalmayı da iptal etmiyor mu? Yani tazminini gerektirmiyor mu? Bu işlem beni maddi olarak zarara sokmuştur. Hesapladığımda benim o şubedeki emsallerim benden 55 bin lira fazla fazla çalışma ücreti, ikramiye ve taltiflerden para almışlardır, yani benim o kadar zararım vardır. Ayrıca sırf o birimde çalışanlar çok ucuza Glock marka silah almışlardır, ben ise bu imkanlardan faydalanamadım. Bu silahın 2. eli 5000 dolardır. Burdan da zararım vardır ve bu rakama dahil edilmiştir. Yukarıda belirttiğim gibi her sene geçici görevle yapılan atamalar, en son iptal kararı almama rağmen 1 gün bile çalışmadan bambaşka bir yere atanmam beni manevi olarak etkilemiştir.

Bana sadece başka yere ataması yapılan, 2 yıl sonra bu işlem iptal edilen bir görevlinin fiilen görev yapmamasına rağmen emsallerinin aldığı maaş dışındaki taltif, ikramiye vb. maddi haklardan faydalanmasına ilişkin bir içtihat metni lazım. Benim irademle yapılmış bir atama değil ve mahkemece de iptal edilmiş bir işlem var burada..

Hukukçu arkadaşlardan içtihat konusunda yardım bekliyorum.
    Ayrıca açmayı düşündüğüm dava Tam Yargı Davasıdır. Ve İYUK'a göre 1-5 yıl zamanaşımı var diye biliyorum ama idareye son işlemden (yukarda tarihleri yazılıdır) sonra 60 gün içinde müracaat etmezsem zamanaşımına girer ve dava açamaz mıyım diye de korkuyorum. Netleştirebilirsek memnun olacağım. Tekrar teşekkürler..

Fiilen çalışılması halinde almanız gereken bir ücret o görevde fiilen çalışmanız olmadığı için kazanılmış hak teşkil etmez. Maddi kaybınızı alamayacağınızı düşünüyorum.
    Yargı kararının etkisizleştirilmesi amacına yönelik eylem ve işlemler kişilik haklarının ihlali sayılmakta. (Danıştay 4. Dairesi E: 2003/557, K: 2003/6374) Manevi zararın tazminini isteyebilirsiniz. (Bence...)

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    751
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

fazla çalışma ücreti, ikramiye ve taltiflerden para almışlardır, yani benim o kadar zararım vardır.
    Fazla çalışma ücreti kadro karşılığı ödenen bir ücret unsuru olmayıp, fiilen çalışma karşılığı ödenen ücret olduğundan bu ücreti alamayacağınızı düşünüyorum. Diğer saydığınız ücret unsurları fiilen çalışma şartına bağlı olmayıp, görev kadrosunun karşılığı ise Linkteki; http://www.memurlar.net/haber/175873/ bir karara göre maddi kayıplarınızın ödenmesi gerekmektedir. Karadan benim anladığım bu şekildedir.

Ancak, aynı kararda tam yargı davasının Kararın tebliğinden itibaren dava açma süresi içerisinde (60 gün) açılabileceği belirtilmiştir. Linkteki Kararı okuduktan sonra durumunuz hakkında bir değerlendirme yapabilirsiniz. Saygılarımla.
    Konu tolg tarafından (02-01-2014 Saat 23:03:17 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tolg rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Fazla çalışma ücreti kadro karşılığı ödenen bir ücret unsuru olmayıp, fiilen çalışma karşılığı ödenen ücret olduğundan bu ücreti alamayacağınızı düşünüyorum. Diğer saydığınız ücret unsurları fiilen çalışma şartına bağlı olmayıp, görev kadrosunun karşılığı ise Linkteki; http://www.memurlar.net/haber/175873/ bir karara göre maddi kayıplarınızın ödenmesi gerekmektedir. Karadan benim anladığım bu şekildedir.

Ancak, aynı kararda tam yargı davasının Kararın tebliğinden itibaren dava açma süresi içerisinde (60 gün) açılabileceği belirtilmiştir. Linkteki Kararı okuduktan sonra durumunuz hakkında bir değerlendirme yapabilirsiniz. Saygılarımla.

Ben böyle düşünmüyorum. İptal edilmiş bir atama işlemi ile hakkı zayi olan benim. O birimde çalışsaydım en az emsallerim gibi taltif ve ikramiyelerden faydalanacaktım. İdare iptal kararını şeklen uygulamış gibi görünüp beni daha da mağdur etmiştir. Askeri Yüksek İdare Mahkeme Kararlarında pek çok emsal buldum. AYİM kararları Tam yargı davalarında emsal olur mu? Olursa bu kararları kullanmayı düşünüyorum. Benzer konularda Danıştay kararı buldum ama bana tam olarak uymuyor. Ne olursa olsun ortada bir zarar var ve tazmini gerekir diye düşünüyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

idari yargı tam yargı tam yargı nerelerde kullanılır

mahkeme için emsal buldum olur mu

tam yargı davasi emsal karar

tam yargı davasında zamanaşımı

atama islemine tazminat davasi acma suresi

tam yargi davasi tazminat ne kadar surer

iyuk tam yargi davasinda sureler

kazanilan tam yargi davalari

tam yargi davasi ornekleri

Forum