Merhaba,
Fakülteyi ve stajımı bitirip Ankara Barosu'ndan ruhsat almıştım. Bir müddet mesleği icra ettikten sonra, hem yabancı dilimi geliştirmek hem yüksek lisans yapmak amacıyla İngiltere'ye gittim. Eğitimim süresince mesleği icra etmeyeceğimden ve bir gelirim de olmadığından aidat ödememek adıma barodan kaydımı sildirdim. Bu işlemi yaparken döndüğümde ilk aidatı ödediğimde kaydımın tekrar açılacağı bilgisi verilmişti.

Yurda döndüğümde, askerlik sonrası İstanbulda özel bir şirkette hukukçuların görevlendirildiği Sözleşme Yönetimi departmanında işe başladım. İstanbul'a yerleştiğim için İstanbul Barosu'na yeniden kayıt için başvurdum. Fakat başvuru esnasında şu anda bir şirkette ücretli çalışıyor olmamın avukatlığa engel hal olduğu talebimin çok yüksek ihtimalle reddedileceği bilgisi verildi. Fakat yaptığım işin avukatlıkla birleşmeyen işlerden olmadığını düşünüyorum, şirketin sözleşmelerinin hukuka uygunluk yönünden incelenmesi görev tanımım içeriside. Sözleşme hazırlanması avukatlık asgari ücret tarifesinde de geçen iş türlerinden biri bu yönüyle de avukatlıga engel oluşturmadığı kanaatimce aşikar. Sizce başvurumda karşılaştığım bu engeli nasıl aşabilirim?
Saygılar