+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 27´e kadar toplam 27 ileti bulundu.

Konu: Samsung ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum

Samsung ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Samsung ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum Bir Yol Gösterirmisiniz.

Alıntı erkutgoymen rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu arada açtığım konuda düzenleme yapmak istiyorum ama bir türlü beceremedim. Bu konuda bilgisi olan varsa yol gösterirse çok memnun olurum
    Sanırım iletinizi düzenleyebilmeniz için kullanabileceğiniz süreyi kaçırdınız, değiştirmek istediğiniz mesajlarınızı ayrı bir mesaj olarak alıntıyla yanıtla seçeneğiyle ekleyip düzeltirseniz, ben ilgili yerlere yapıştırabilirim düzeltilmiş hallerini.

Hukuki NET Güncel Haber

Samsung ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum konulu yargıtay kararı ara
    Samsung ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arızası giderilebilir, sıfırı verilebilir veya parası iade edilebilir. Ancak bunların hangisinn yapılacağına karar verecek olan servis / satıcı / üretici / ithalatçı değil, TÜKETİCİdir. Hatta bir de "bunun ekranı çizik, 1 lira indirim yapın alayım" deme hakkına da sahip ama bu durumda indirim miktarında ihtilaf olursa nazıl çözülür bilmiyorum. Sanırım anlaşılamazsa, tüketici diğer seçeneklerden birini seçer.

"Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onanm isteme haklarına sahiptir. "

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, eğer 'kapıdan satış' veya 'mesafeli satış' söz konusu değilse tüketicinin ancak 'ayıplı mal'ı iade edebileceğini söylüyor. Bunun dışında satıcının 'Koşulsuz müşteri memnuniyeti' gibi ayrıca bir taahhüdü yoksa, malın iade alınması gibi bir zorunluluk yok. Yani ayıplı olmayan malın veya onarılabilir ürünün iadesi konusu mevzuatta yok.

Teknik servisin raporunu tüketici hakem heyeti dikkate alıyor..

Garanti belgeli satış yapılan ürünlerde..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

En başta bir hatayla başlamışsınız olaya,
    haklısınız 30 gün içinde yenisiyle değişim- para iadesi veya garanti süresi içinde tamir haklarından faydalanabilirdiniz,
    siz başvurunuzu yetkili servise değil de satınaldığınız firmaya yapmış olsaydınız, değişim veya iade haklarınızdan birini seçme hakkınızı kullanabilirdiniz, ama gelgelelm siz yetkili servise başvurarak '' tamir hakkınızı '' kullanmayı tercih etmişsiniz! Yani bu işlemle diğer iade veya değişim haklarınızdan vazgeçmişsiniz.
    Bundan sonraki süreçte teknik servisin raporu veya tüketi haklarında kanunda belirtilen servis süresi-servis sayısı gibi nedenlerle ancak değişim veya iade hakkına sahip olabileceksiniz bence de.
    Bu sebeple açacağınız bir davada haklı çıkma şansınız bence pek yok ,ama denemekle bir şey kaybetmezsiniz( tazminat davası değildr kastım, THH başvurun )

Nerede
    bursa
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet arkadaşlar uzun çabalarım sonucu haklarımı kazandım hakem heyetınden sonuc cıktı telefonu yetkılı servısten aldım ve vatan bılgısayara teslım ettım onlarda hesap numaramı ıstedıler 20 gun içerisinde hesaba yatacağını bıldırdıler.
    Hesaba yattıktan sonrada artık bu uzun sıkıcı yorucu süreç çok sükür bitmiş olacak.
    Samsung defteride benim ve yakınlarım için bitmiş olacak...

Nerede
    BURSA
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadasım. Basarabilirsin. Ama Öncelikle Şunu Kanıtlaman Lazım. Ayıplı Bir Malı Satın Almış Olduğunu.
    Bazı Yorunları Okudum Yok Şunu Nereden Çıkardınız Yok Bu Nereden Geldi Gibi Bazı Anlamsız Ve Bilgisiz Sorular Var.
    Zaman Aşımı Söz Konusu Değildir. Aldığın Günden İtibaren 2 Yıla Kadar Başvuru Yapabilirsin.
    Teknik Servise Gitmiş Olman Diğer Haklardan Vazgeçtiğin Anlamına Gelmez.
    Böyle Birsey Düşünülemez Bile.
    Aldığın İşletme Bir Ticarethane. Doğal Olarak Müteşebbis İşin Teknik-Servis Boyutunu Bilemez. Dolayısıyla Ürün Mecburen Yetkili Teknik Servise Gönderilir Ve Burada Sorunun Ne Olduğu İşin Bieln Kişilerce Ortaya Çıkarılır.
    Kendi Teknik Servislerinede inanmak Zorunda Değilsin Zaten Hukuki Süreç Başlatınca Başka Bir Bilirkişi Seçme Hakkın Doğacak.
    Bende Aynı Şeyi Yaşadım

ŞöyLe Ki ;

1. AYIPLI MAL

Ayıplı mal, yeni Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 8 ilâ 12. Maddelerinde yer almaktadır.

Kanundaki ifadesi ile ayıplı mal, “Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.”

Bu ifade 99/44/AT sayılı Yönergenin 2. maddesinin ikinci paragrafındaki tanıma uyum da göz önünde bulundurularak yeniden yapılmıştır. Tanımda öncelikle ayıplı ifanın, sözleşmeye aykırı ifa olduğu vurgulanmakta; dolayısıyla malın teslim edildiği anda sözleşmede kararlaştırılmış olan özellikleri taşımaması veya taraflarca kararlaştırılmış örnek veya modele uygun olmaması halinde, ayıplı bir ifanın var olacağı kabul edilmiş bulunmaktadır. Bu açıdan sözleşme içeriğine hangi hususların dâhil olduğunun tespit edilmesi özel önem taşımaktadır. Tarafların mala ilişkin olarak üzerinde açıkça anlaşmış oldukları hususların sözleşme içeriği olacağı tartışmasızdır. Bunun yanı sıra, bir malın objektif olarak sahip olması gereken asgari özellikleri taşıması gerektiği de taraflar arasında zımnen kararlaştırılmış sayılmaktadır.

Ancak, bir malın ayıplı olup olmadığının tespit edilebilmesi için bazı kriterler bulunmaktadır. Buna göre;

Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.

Bu ifadeler ile malın ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda veya reklam ve ilânlarında yer alan niteliklere sahip olacağının da taraflarca kararlaştırılmış olduğu kabul edilmiştir. Kamuya yapılmış olan bu tür bildirimlerden, satıcının ve tüketicinin haberdar olduğu ve bu bilgi ışığında sözleşmeyi kurdukları varsayılmaktadır. İşte malın, sözleşme ile belirlenmiş olan bu özelliklerinden herhangi birine sahip olmaması halinde ayıplı olduğu kabul edilecektir. Ayıplı bir ifanın var olup olmadığı, malın tüketiciye teslim edildiği ana göre belirlenecektir.

Sözleşmeye konu olan malın, sözleşmede kararlaştırılan süre içinde teslim edilmemesi veya montajının satıcı tarafından veya onun sorumluluğu altında gerçekleştirildiği durumlarda gereği gibi monte edilmemesi sözleşmeye aykırı ifa olarak değerlendirilir. Malın montajının tüketici tarafından yapılmasının öngörüldüğü hâllerde, montaj talimatındaki yanlışlık veya eksiklik nedeniyle montaj hatalı yapılmışsa, sözleşmeye aykırı ifa söz konusu olur.

Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etme zorunluluğunda bulunmaktadır.

Reklam veya ilân yoluyla yapılan açıklamalara aykırı mal teslim edilmesi halinde bir ayıbın varlığının kabul edilmesinin nedeni, bu açıklamalarda yer alan taahhütlerin taraflarca bilindiği ve dolayısıyla bunların sözleşme içeriği olduğudur. Ancak nadiren de olsa, satıcının, mala ilişkin olarak örneğin üretici tarafından yapılan reklamlardan fiilen haberdar olmaması ve haberdar olmasının da kendisinden beklenemeyecek olması ihtimali bulunmaktadır. İşte bu hallerde satıcının ilgili taahhütlerle bağlı tutulması uygun olmayacaktır. Kuşkusuz bu durumda ispat yükü satıcıdadır.

Satıcının reklam ve ilânlarda vaat edilenlerden sorumlu tutulmaktan kurtulmak için başvurabileceği ikinci yöntem, gerçeği yansıtmayan reklam veya ilânın, satım sözleşmesinin kurulması anına kadar düzeltildiğini ispat etmesidir. Bu hallerde sözleşme içeriği zaten yeni reklama göre belirlenir. Son olarak satıcı, ilgili reklam ve ilâna rağmen, tüketicinin bunlardan etkilenmediğini, yani buradaki taahhütlere bağlı olarak sözleşme kurma iradesinin oluşmadığını da ispat edebilir. Örneğin ilgili reklamın hiç ulaşmadığı bir bölgede kurulan bir satım sözleşmesi açısından bu imkân mevcuttur. Bu hallerde yine reklamdaki taahhüdün sözleşme içeriği olmadığı kabul edilebilir.

Teslimden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların teslim anında var olduğu kabul edilir. Sözleşmeye aykırı bir malın ifa edilip edilmediği teslim anına göre saptandığından, tüketicinin ayıptan doğan haklarını kullanabilmesi, ayıbın o anda var olduğunu, malın açık veya gizli bir ayıbı o anda taşıdığını ispat etmesine bağlıdır. Fakat özellikle malın bu ayıp nedeniyle telef olduğu hallerde, ispatın getirilmesi muhakkak ki güç olacaktır. Dolayısıyla Kanun, ilk altı ay için ispat yüküne yer değiştirtmiştir. Bir malın altı ay boyunca sorunsuz çalışması, hayatın olağan akışına uygun olarak kabul edilmiş ve bu süre içinde mal yine de bozulmuşsa, kaynağında yani teslim anında var olan bir ayıbın yattığı sonucuna varılmıştır. Kuşkusuz satıcının bunun aksini ispat etmesi imkânı her zaman bulunmaktadır. Diğer yandan, bazı mallar açısından tüketiciye bu tür bir ispat kolaylığı getirilmesinin satıcıyı mağdur edebilmesi de söz konusudur. Örneğin doğası gereği çabuk bozulan, çürüyen veya yok olan mallar açısından bu tür bir karinenin kabulü, malın niteliği ile bağdaşamaz. Koltuk takımlarında sigara yanıkları gibi, ayıbın, tüketicinin kullanım hatasına dayanmasının çok daha muhtemel olduğu hallerde de, satıcının ispat yükü altında olması doğru olmaz. Bu açıdan hâkimin, ayıbın ve malın niteliğini takdir ederek, ayıbın teslim anında var olduğu konusundaki ispat yükünün yine tüketicide olduğuna karar vermesi mümkündür.

Ayıplı malda tüketicinin seçimlik haklarından faydalanabilmesi için ayıbı belirli bir süre içinde ihbar etmesi yükümlülüğü kaldırılmıştır.

Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulması zorunlu tutulmuştur. Teşhir ürünü olmaları sebebiyle bir takım ayıp oluşan mallar da benzer şekilde bu durumunun belirtilmesi gerekmektedir. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Böylelikle, sözleşmenin akdi anında tüketicinin maldaki ayıptan haberdar olması sağlanmış olacaktır ve tüketicinin, sözleşmenin akdi anında malın ayıbından haberdar olduğu haller için bir sözleşmeye aykırılık söz konusu olmayacaktır. Ancak güvensiz ürünlerin etiketle dahi satışa sunulması yasaktır. Güvensiz ürün söz konusu olduğunda Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanunun hükümleri uygulanacaktır.

Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketicinin seçimlik hakları bulunmaktadır.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;
    Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
    Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
    Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
    İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
    Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
    Tüketici, ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Belirtilen bu hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.
    Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.
    Ayıplı maldan sorumluluk, ayıp sonradan ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslim tarihinden
    iki yıllık zaman aşılına tabi bulunmaktadır. Bu süre ikinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda ise üç yıldan az olamaz. Bu süre kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde kullanılacak süredir.

Ancak, ayıp, ağır kusur yada hile ile gizlenmiş ise zaman aşımı süreleri uygulanmayacaktır.
    Konu Mesut ŞEKER tarafından (23-10-2014 Saat 10:58:46 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

İletiler
    498
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Mesut ŞEKER rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadasım. Basarabilirsin.
    Arkadaşınız zaten başarmış. Aradan 10 ay geçmiş ama ona destek çıkmanız iyi bir şey.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Samsung'un Bursa Nilüfer'de faaliyet gösteren ABC TEKNİK SAMSUNG SERVİSİ 'nin hizmetleri gerçekten tam bir rezalet.

Sizin cep telefonu konusunda çektiğiniz sıkıntının benzerini şimdi de bana Samsung klima konusunda yaşatmaktalar.

Tüm iyi niyetimizi kullanarak soruna diyalog yoluyla barışçıl bir çözüm bulma önerilerimiz reddedilmiş olduğundan yargı ve icra dışında başka bir yol kalmadığını üzülerek belirtmek istiyorum.

Devrim Sinan KARAVELİOĞLU
    Eğitimci - Hukukçu

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar:

samsung abc bursa

abc teknik bursa samsung

abc teknik servis samsung bursa iletişim

Samsung bursa servs tefonu

abc samsung servisi bursa

Forum