+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Bipolar bozukluk ceza ehliyeti

Bipolar bozukluk ceza ehliyeti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bipolar bozukluk ceza ehliyeti

Sitedeki butun hukukcu arkadaslara saygi ve sevgilerimle

23 nisan 2013 tarihinde bipolar duygulanim bozuklugu psikotik ozellikli simdiki nobet manik teshisiyle bakirkoy ruh sinir hastanesinde 22gun tedavi altina alindim
    Bipolar bozukluk tanisi koyuldu hastanede ciktigimda daha once hakkimda 9tane tehtid ve hakaretten dava acildigini ogrendim bu davalar hastaneye yatmadan 3 ay oncesindeki suclarim hic birisini bilerek yapmadim benim sorum hastaneden almis oldugum bu rapor bu suclarimda ceza ehliyeti yoktur yazilip bu suclardan ceza almamami saglarmi avukatim hastanede yatarsin diyor her suc icin hastaneyemi yaticam uykularim kacti yemeden icmeden kesildim hapise girmekten cok korkuyorum bulundugum bu durumla ilgili bilgisi olan hukukcu arkadslardan yardim bekliyorum simdiden tesekkur ediyorum saygilarimla

Hukuki NET Güncel Haber

Bipolar bozukluk ceza ehliyeti konulu yargıtay kararı ara
    Bipolar bozukluk ceza ehliyeti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bipolar bozukluk ceza ehliyeti

Sitede bu konu ile bilgisi olan arkadaslar yokmu caresiz bir durumdayim lutfen yardim tesekkurler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

91 kisi mesajimi gormus allah rizasi icin bu konuyla alakali bilgisi olan arkadaslar yokmu

- - - Updated - - -

Lutfen yardim...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avatarı umit 1977 umit 1977 Aktif
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0
    Tanımlı Bipolar bozukluk ceza ehliyeti
    Sitedeki butun hukukcu arkadaslara saygi ve sevgilerimle

23 nisan 2013 tarihinde bipolar duygulanim bozuklugu psikotik ozellikli simdiki nobet manik teshisiyle bakirkoy ruh sinir hastanesinde 22gun tedavi altina alindim
    Bipolar bozukluk tanisi koyuldu hastanede ciktigimda daha once hakkimda 9tane tehtid ve hakaretten dava acildigini ogrendim bu davalar hastaneye yatmadan 3 ay oncesindeki suclarim hic birisini bilerek yapmadim benim sorum hastaneden almis oldugum bu rapor bu suclarimda ceza ehliyeti yoktur yazilip bu suclardan ceza almamami saglarmi avukatim hastanede yatarsin diyor her suc icin hastaneyemi yaticam uykularim kacti yemeden icmeden kesildim hapise girmekten cok korkuyorum bulundugum bu durumla ilgili bilgisi olan hukukcu arkadslardan yardim bekliyorum simdiden tesekkur ediyorum saygilarimla

Nerede
    Konya
    İletiler
    225
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba ! ''Bipolar Duygulanım Bozukluğu'' teşhisi konulan sanıklar hakkında düzenlenen raporlarda genel itibariyle TCK.nın 32/1. maddesi kapsamında görülüp ceza ehliyetinin tamamen ortadan kalktığı yönünde görüş bildirilmeyip, ancak TCK.nın 32/2. maddesi çerçevesinde bir ceza indirimine elverir şekilde mütalaa bildirilmektedir. Bu görüşümü karşılaştığım örneklerden hareketle ifade ediyorum.

TCK.nın 32. madde metni şöyledir :'' (1) Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. Ancak, bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmolunur.

(2) Birinci fıkrada yazılı derecede olmamakla birlikte işlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmibeş yıl, müebbet hapis cezası yerine yirmi yıl hapis cezası verilir. Diğer hâllerde verilecek ceza, altıda birden fazla olmamak üzere indirilebilir. Mahkûm olunan ceza, süresi aynı olmak koşuluyla, kısmen veya tamamen, akıl hastalarına özgü güvenlik tedbiri olarak da uygulanabilir.''

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanitiniz icin cok tesekkur ederim. Internetten yaptigim arastirmalarda ( Akil hastaligi sonucunda islenen cinayetlerde) hastalarin bipolar bozukluktan ceza almadigini ogrendim. Sizofreniden sonra gelen bir hastaliktir.ben hastaneye yatmadan once isledigim suclars yani gecmis donemde oldugu icin bu raporun fsydasi olurmu diye cevap aramaktayim.ayrica konulan tani psikotik ozellikli manik yani psikotik akil hastaliginin en agir olani.... tesekkur ederim.

Nerede
    Konya
    İletiler
    225
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şüphesiz suç tarihi itibariyle sözünü ettiğiniz rahatsızlığınızın mevcut olduğuna dair raporları mahkeme değerlendirecektir.Mahkeme gerek görürse yeniden rapor temin etme yoluna da gidebilecektir. Özellikle raporda işlediğiniz iddia olunan suç ya da suçların hukuki anlam ve önemini kavrama ve davranışlarınızı yönlendirme yeteneğinizin mevcut olup olmadığı, suç tarihi itibariyle cezai ehliyetinizin mevcut olup olmadığı noktasında mütalaa bildirilmesi istenebilecektir.Gelen raporda veya dosyada mevcut rapor içeriğine göre suçunuzun sabit görülmesi halinde ya hakkınızda yüksek güvenlikli bir hastanede tedavi altına alınmanız yönünde bir güvenlik tedbirine ya da ceza verilip bu temel ceza üzerinden kanuni bir ceza indirimine karar verilecektir. Saygılar...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cok tesekkur ederim saygilarimla

- - - Updated - - -

Mahkemelerden bir tanesi beni dosyayla polis esliginde bakirkoy ruh sinire yolladi.ordaki doktor seni simdi yollarsam ceza alirsin dedi hastaneye yatmalisin istersen yatmayabilirsin yatman senin lehine heyete cikip rapor almalisin dedi biz mahkemeye yazi yazicaz mahkemede yatisini vericek dedi simdi yatcagim gunu bekliyorum.su an manik degil depresif donemimdeyim nasil olcak rapor nasil cikicak bilmiyorum inanin stresten yemeden icmefen kesildim ayrica 2 yil once hakkimda acilmis kasten yaralama davasida var avukatim bu raporlarin yaralama davasindada gecerli olcagini soyluyor avukatima guvenmelimiyim bilmiyorum ona kalsa hepsinden dava duscek diyor inanin hapse girmekten cok korkuyorum zaten hastayim butun bu suclari bu hastaliktan dolayi isledim cok korkuyorum ben bu hastalikla nasil ceza yatarim bilmiyorum cezaevi dunyanin sonu allah yardimcim olur insallah.

Nerede
    gümüşhane
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Ekrem Sencer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba ! ''Bipolar Duygulanım Bozukluğu'' teşhisi konulan sanıklar hakkında düzenlenen raporlarda genel itibariyle TCK.nın 32/1. maddesi kapsamında görülüp ceza ehliyetinin tamamen ortadan kalktığı yönünde görüş bildirilmeyip, ancak TCK.nın 32/2. maddesi çerçevesinde bir ceza indirimine elverir şekilde mütalaa bildirilmektedir. Bu görüşümü karşılaştığım örneklerden hareketle ifade ediyorum.

TCK.nın 32. madde metni şöyledir :'' (1) Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. Ancak, bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmolunur.

(2) Birinci fıkrada yazılı derecede olmamakla birlikte işlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmibeş yıl, müebbet hapis cezası yerine yirmi yıl hapis cezası verilir. Diğer hâllerde verilecek ceza, altıda birden fazla olmamak üzere indirilebilir. Mahkûm olunan ceza, süresi aynı olmak koşuluyla, kısmen veya tamamen, akıl hastalarına özgü güvenlik tedbiri olarak da uygulanabilir.''
    böyle demişsiniz ama internette sizin dediklerinizin tersini söyleyen makale buldum. galiba bahsettiğiniz eşy sadece cinayet için geçerli, kısa süreli psikolojik rahatsızlıkların cezasının olmadığı yazıyor burada.

CEZA SORUMLULUĞUNUN BULUNMADIĞI DURUMLAR
    Ceza sorumluluğu suçun işlenişi sırasında kişinin neleri ne için yaptığını ve bu yaptıklarının sonuçlarının farkında olup olmamasını tanımlar. Kural olarak herkes ceza sorumluluğuna sahiptir.

Ceza kanunumuz tam veya kısmi akıl hastalığından bahsetmekte, fakat bundan neyin anlaşılması gerektiğini açıklamamaktadır. Ancak „psikiyatri bilimince anlayabilme ve isteyebilme yeteneklerine etkisi kabul edilip de, patolojik yani marazi bir hal gösteren akli melekelerdeki her nevi bozukluğun“ ruhsal bozukluk sayılacağı belirtilmektedir.[12]“ Bu patolojik haller tümör, travma, ateşli hastalık gibi fizik sebeplerden ileri gelebileceği gibi, erken bunamada görüldüğü üzere, psişik hallerden de doğabilir.[13]

Genel olarak ağır ruhsal bozukluklarda (fonksiyonel psikozlar, organik kökenli psikozlar, ağır duygulanım bozuklukları), zekâ gerililiği olanlarda ve bilinç bozukluğuna neden olan durumlarda ceza sorumluluğu yoktur.

Psikozlar
    Bilinç bozukluğu bulunmayan, zaman - mekân ayrımını yapma yeteneği bozulmamış, zekâ ve hafıza sorunu olmayan, ancak halüsinasyon gibi önemli algı bozuklukları, gerçeği değerlendirme ve muhakeme yeteneği kaybı, hastalığının farkında olmama hali, hezeyan gibi önemli düşünce bozukluğu ve çeşitli davranış bozuklukları görülen ve psikoz diye de tanımlanan ruhsal bozukluk halinde işlenen suçlarda ceza sorumluluğu yoktur. Bu hastalar sık olmasa da halüsinasyonları, hezeyanları, yanlış muhakemeleri, duygusal değişikliklerin etkisi ile ağır veya hafif suçlar işleyebilirler. Bunlar genellikle ahlaki suçlar, kavga, yaralama, cinayet gibi suçlardır. Psikozlar;

Şizofreni
    Hezeyanlı bozukluk
    Şizoaffektif bozukluk
    Şizofreniform bozukluk
    Kısa tepkisel psikoz ve
    Alkol ve madde kullanımının neden olduğu psikozlar şeklinde sıralanabilir.
    Duygulanımla ilgili bozukluklar
    -Mani

Aşırı neşe hali, aşırı hareketlilik, kendine güvende artma, büyüklük hezeyanları ve bazen bununla bağlantılı perseküsyon (kötülük görme) hezeyanlarının da bulunabildiği bu bozuklukta, kişi engellendiğinde öfkelenir ve saldırgan tutumları olabilir. Ayrıca hezeyanlarının etkisi ile de suç içeren davranışlarda bulunabilir. Bu suçlar çoğunlukla kavga, tehdit, yaralama, hakaret, devlet büyükleri aleyhine konuşmak, tecavüz, fahişelik gibi suçlardır. Cinayet çok azdır. Ayrıca bunlarda mal bağışında bulunma, malını - mülkünü yok pahasına satma gibi hukuki sorunlar da sıktır.

-Major (ağır) depresyon

Sıkıntı hissi, ilgi ve zevk kaybı, suçluluk, günahkârlık düşünceleri, özsaygıda azalma, kendini işe yaramaz, değersiz ve küçük görme, bazan değersizlik hezeyanları bulunur. Kişinin varlığı ve yaşamı giderek anlamsız hale gelir ve İntihar düşünceleri gelişir. Ayrıca anlamsız bulduğu yaşamdan kurtarmak için yakınlarına zarar verebilir. Cinayet veya cinayetler ve sonra da intiharlar görülebilmektedir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bipolar affektif bozukluk ceza ehliyeti

bipolar duygulanım bozukluğu akıl hastalığı mıdır

bipolar bozukluk ceza ehliyeti

bipolar bozukluk cezai ehliyet

bipolar cezai ehliyet

https:www.hukuki.netshowthread.php108094-Bipolar-bozukluk-ceza-ehliyeti

bipolar bozukluğun cezai ehliyeti

cezai ehliyet

bipolar bozuklukta cezai ehliyet

cezai ehliyeti yoktur raporu

bipolar bozukluk ve cezai ehliyet

bipolar bozukluk cezai ehliyeti

bipolar bozukluk askerlikbipolar bozukluk mahkemebipolar haklaribipolartck 32 sizofrenibipolar tecavuzbipolar bozukluk ve cezai ehliyetibipolar bozukluk hukuki ehliyettck 322psikotik bozukluk ceza ehliyetihttp:www.hukuki.netshowthread.php108094-Bipolar-bozukluk-ceza-ehliyetibipolar bozukluk fiil ehliyeti140 akil hastalarinin cezai ehliyeti
Forum