Merhaba,
Mayıs 2013 tarihinde açtığımı mağazam için mal sahibi ile 1 yıllık kira sözleşmesi imzaladım. Fakat 6. ayım itibari ile sürekli zararda olmam ve borçlarımın artması sebeplerinden mağazayı kapatacağım. Mal sahibi mağazayı ne zaman kapattığımın önemli olmadığını ve masyı 2014'e kadar ki tüm kiraları alacağını (ödemem gerektiğini ) belirtti.

Sözleşmedeki ilgili maddeler şöyle :

1 ) kira sözleşmesinin süresi bir yıldır. sözleşme 01 mayıs 2013 'de başlayıp 30 nisan 2014 tarihinde sona ere. Kiracının mecurda hükümlülüklerini yerine getirmesi halinde kiracılığı devam eder.
2) kiracı kontrat bitim tarihinden 1 ay önce yazılı olarak mal sahiplerine bir bildirimde bulunmadığı taktirde kontrat 1 yıl için kendiliğinden uzar.

Yeni borçlar kanununa ve muacceliyet ve cezai şartlara göre erken fesih yaparsam kalan kiraları ödememek gibi bir durum gerçekleşebilir mi? örneğin bugün 1 ay sonrası için çıkacağımı haber veren bir ihbar çeksem. 1 ay sonrasında çıktığımda sonraki aylar için kira ödemek zorunda kalır mıyım? ilk defa bir işyeri açtığım için böyle bir yükümlülük olduğunu ne yazık ki bilmiyordum ( mal sahibi bile 4-5 ay denersin diyordu şimdiyse sonuna kadar paramı isterim diyor)
konu ile ilgili ne yapılabilir?

şimdiden teşekkürler