Hukukçu arkadaşlar vardır. Onlardan yardım alma talebiyle değil, yalnızca adalette takibi nasıl yapabileceğimizi merak ediyorum. Kısaca olayı nakletmek istiyorum. 2007 yılında eşimden ayrıldım. Fakat eşim mahkemeye gelmediği için gıyabında bir boşanma olmuştu. Tebligat usulsüzlüğü nedeniyle 2011 yılında boşanmamız iptal oldu. Çünkü eşim olacak şahıs boşanmadan haberdar olmadığını belirterek yargıtaya başvurmuş. Amaç bana verilen tazminat ve birikmiş nafakadan kurtulmaktı. Hepsini sineye çektik. Bizim dava yeniden başladı. 2012 yılında tekrar boşandık. Bu defa yargıtay sürecine takıldık. Tekrar yargıtaya gönderdiler dosyayı. Neyseki bu defa yargıtay dosyayı onamış ve boşanma kesinleşti. Bu arada 2007 yılından beri biriken nafakalar var. Bunlar için icra cezaya dava açtım. İcra ceza 3 ay hapis verdi. Karşı taraf davayı üst mahkemede bozdu. Çünkü güya boşanma davası sürüyormuş. Tekrar icra cezaya dava açtım. Bu defa tedbir nafakası istemiyle ve ödememesiyle ilgili olrak ... 3 ay hapis kararı çıktı. itiraz ettiler ama lehime geri döndü hapis kararlaştı. Kendisine tebliğ edildi. Buna rağmen halen şahıs yakalanmadı ve ben nafakayı alamadım. Ya da bu konuyla ilgili tarafıma herhangi bir bilgi ulaşmadı. İki tane avukatım vardı. Davalar 8 yıl sürünce mecbur artık avukatları devreden çıkardım. Madden altından kalkamıyordum. Çünkü boşanma davası açınca şehir değiştirmiştim. Avukatlarımı o şehre davaya göndermek masraflı oluyordu. Sonunda kendim bir sonuç alamadığım için sadece duruşmalara girip çıkmaya başlamıştım. Yani avukatım yok artık. Karşı taraf üzerine hiçbir mal varlığı göstermediği gibi ailesinin üzerine olanları da geçirdi yıllar önce... Çocuğumun nafakası 8 yıldır birikiyor. Manen çocuğuyla iletişime geçmediyse madden bunun bedelini ödesin diye mahkemelerde adalet arıyorum. Tutuklanması için ne yapmalıyım? Nereden bilgi almam gerekiyor? Ayrıca anayasa mahkemesine bireysel dava açabiliyor muyuz? 8 yıllık bir kayıp var hayatımda... Bunun sorumlusu tebligat usulsüzlüğü denilerek yaşamım elimden alındı. Tebligat kanununun değişmesini fırsat bilerek yasal boşluklardan yararlanmak adil midir? Ya da 5 yıldır ayrı yaşayan bir adamın sözüne kanarak boşanmadan haberdar değilim demesi ne kadar masumca... Bu bir gerekçe kabul edilerek nasıl iki insan mağdur edilebiliyor? Sormazlar mı boşanmadan haberdar değilsin çocuğunla ilgilenmedin mi diye? Ya da ilgilenmediyse bunun hesabının sorulması gerekmez mi? Sorular uzun ve çok... Maalesef 8 yıldır ben adalette yazılı evraklarını geçerli olduğunu öğrendim. Sonunda mahkeme işlerim bitti ve kurtuldum. İcra dışında adalet sarayının kapısından girmeyeceğim için mutluyum. Sorularıma cevap verebilecek ya da yasalarda bunların cevabını sunabilecek bir arkadaştan yorum gelirse sevineceğim.