+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 25 ileti bulundu.

Konu: KlonlanmiŞ İmeİ numarasi

KlonlanmiŞ İmeİ numarasi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy KlonlanmiŞ İmeİ numarasi

Merhaba,

10.08.2011 tarihinde 1700 TL. bedelle cep telefonu aldık. İki yıl sorunsuz bir şekilde kullanırken 27.08.2013 tarihinde Telekomünikasyondan gelen Yasal uyarıda; imei numarasının klonlanmış olduğundan 30 gün içinde görüşmeye kapatılacağı mesajı geldi. Faturası ve garanti belgesi ile birlikte ürünü satın aldığımız firmaya gittiğimizde kendileri ile ilgili bir durum olmadığını ithalatçı firmaya müracaat etmemiz gerektiğini söyledi.
    İthalatçı firmada bulunan görevli ise birşey yapılamayacağını söyleyerek bize geçmiş olsun dileğinde bulunduktan sonra, şu an kullandığı numara ile eşleştirme yapılırsa görüşmeye açılır dedi. Sadece telefon başka hatla çalışmayacak buna karşılık hatta başka telefonda kullanılamayacakmış. Ama yinede hat değişikliği istenirse BTK'ya haber vermeden değiştirilemeyecek aksi halde yasal sorumluluğu bize ait olacakmış. Bunun için bu söylenenleri taahhüt ettiğimize dair bir form imzalamamız gerekiyormuş.
    Oğlumun çok istediği bu telefonu 2011 yılında üniversiteyi kazanma hediyesi olarak almıştık. Şimdi ise elimizde kullanamadığımız bir telefon var.
    İthalatçı firmadaki görevliye ne zaman konuşmaya açılır diye sorduğumuzda “Ben formları merkeze iletiyorum. Ne zaman işleme koyarlar kaç ayda telefonunuz konuşmaya açılır bilemem” diye bize pek de umut vermeyen bir yanıt verdi.

Öğrenmek istediğim;
    1- Oğlum İstanbul’da okuyor ve yakında gidecek. Biz İzmir’de oturuyoruz. Dava açmaya karar verirsek vekaletle biz açabilir miyiz?
    2- Tüketici Mahkemesi masrafları diğerleriyle farklılık gösterir mi?
    3- Avukat tutmamız zorunlu mu?
    4- Bizim şartlarımızda daha önce açılmış olan davalarda tüketici lehine alınmış olan karar örnekleri var mı?
    İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla…

Hukuki NET Güncel Haber

KlonlanmiŞ İmeİ numarasi konulu yargıtay kararı ara
    KlonlanmiŞ İmeİ numarasi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Van
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: KlonlanmiŞ İmeİ numarasi

Çok olmuş buraya bunu yazalı ama cevap alınamamış...
    Benim de başıma aynı şey geldi. Aynen anlattığınız gibi. Adamlara gidip sorduğumuzda bu tüketiciden kaynaklanan birşey diyor. Niyeymiş diye sorduğumda, orda burda internete falan girmişsinizdir, İMEİ'nizi çaldırmışsınızdır. Diyor. Ben telefonu hat üzerinden taksitle aldım. Tabi o dönemde hat üzerinden aldım nasılsa, garanti belgesini şunu bunu incelemedim. Bugün lazım oldu ya! Bi baktım garanti belgesinde ve hiçbir belgede İMEİ numarası yok. Allahtan faturam var. Pazartesi günü gidip faturamı alacağım ve kesinlikle dava açacağım. Bu her ne kadar tüketici nedeniyle olmuşsa bile, o halde üretici firma bunun önlemini almalı. Garanti kavramının anlamı budur. Ne farkı var şimdi benim bu 1200 liraya aldığım garantili ve hala taksitleri devam eden kvk telefonla yarı fiyatına aynı markada piyasada 500 liraya satılan telefonla? Siz birşey yapabildiniz mi?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüketici hakem heyetine gidin, "bedel iadesi" talep eden dilekçe verin. İthalatçı, telefonun parasını iade etmek zorunda. "tek bir numara ile kullanın" gibi teklifleri kabul etmeyin. Aksi halde telefonunuzu satamazsınız, eskidiğinde başkasına hediye edemezsiniz.

Nerede
    Van
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginize teşekkür ederim. Dün Telefon firmasına mail attım bilgi almak için. Bugün mail atmışlar. Sorunun KVK veya ağ operatörüyle bir ilgisinin olmadığını, Bilgi Teknolojileri Kurumuyla görüşmem gerektiğini yazmışlar. telefon adres falan yazmışlar. Yarın da oraya mail ya da posta göndereceğim. Gelen cevapların tümünü dilekçe ekime ekleyip sizin de yazdığınız gibi "bedel talep dilekçesi" ile tüketici hakem heyetine başvuracağım.
    Sürece ilişkin gelişmeleri de yazacağım.
    İyi çalışmalar.

- - - Updated - - -

Merhaba AYTAÇ..........

Müşteri Teknik Destek Merkezinden ..... ben.
    Bizimle irtibata geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Size en kaliteli hizmeti sağlamak, her türlü soru ve isteğinize cevap vermek için çalışıyoruz.
    Aytaç bey, belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak bizlerin kvk yada herhangi bir ağ oparatörüyle bağlantımız yoktur. Bizlere belirtmiş olduğunuz imei numarasını kontrol ettiğimizde ......................(imei) sorunsuz Türkiye için üretilmiş beyaz bir HTC One SV C520e görmekteyim, cihazınız spot gözükmemektedir. Bu durumda imei klonlanması ile ilgilii bilgi teknolojileri kurumuna başvurmanızı rica ederim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yeşilırmak Sokak No:16 Demirtepe 06430 ANKARA
    Santral
    (312) 294 72 00
    Bilgi ve İhbar Merkezi
    (312) 294 94 94
    Faks
    (312) 294 71 45

Çözüme ulaştıysanız anketimizi doldurarak benim hakkımda puan veya yorum yapmanızı rica ederim.
    Eğer yukarıdaki adımlar çözüm neticesine ulaşmazsa lütfen tekrar benimle iletişime geçiniz
    Yada;
    Size daha fazla yardımcı olmaya çalışacağımı bilmenizi isterim.Müşteri hizmetleri Numaralarımız : + 90-212-7055698; Ücretli olarak, hem sabit hatlardan hemde Mobil telefonlardan arayabilirsiniz.
    00800-142-051-118; Ücretsiz olarak sadece sabit telefonlardan arayabilirsiniz. (Telefon sağlayıcınızdan ücretsiz numara aranabilirliğinizi kontrol ediniz)
    İlginiz için teşekkür ederiz.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konuda ilginç bir "kanun" sistemine sahibiz ülke olarak ne yazık ki.
    Evet, "birisi" sizin telefonunuzun IMEI numarasını kendi telefonuna yazmış, bu yüzden sizin telefonunuz klon'a düşmüş.
    Yani gerçekten size satan silsilenin hiç bir kabahati yok.
    Ama kanunu yönetmeliği işletenler, şöyle yapıyor:
    Klonlu IMEI'lerin ikisini de kapatıyor.
    Sizin IMEI'nizin kopyalayan adam için hiç bir sorun yok. Çünkü hemen başka bir IMEI bulup onu kendi telefonuna yazıveriyor. Çünkü onun telefonuna menüden girip IMEI yazılabiliyor.
    Aslında BTK nın elinde ikinizin de tüm bilgileri var.
    İstese ikinizi de çağırır ve "göster telefonunu" der, telefonun arkasındaki etikette bulunan IMEI ile telefonun IMEI'si aynı olan gerçek telefondur, ona "pardon, rahatsız ettik kusura bakma" der, diğerinin telefonunu alır imha eder, IMEI kopyaladığı için kallavi bir ceza verir, ardından sizin de işgücü kaybı vs. için tazminat talebi hakkınız olur...
    Böyle bir uyglamada hiç kimse IMEI kopyalamaya cesaret edemez.
    Eğer sizin elinizde fatura olmazsa yapacak hiç bir şeyiniz kalmıyor. Telefonunuzu çöpe atacaksınız!
    Allahtan telefonunuz var. Eğer BTK'ya giderseniz, size teklif edilecek olan şudur:
    "Hangi numara ile kullanacaksanız bize bildirin, sizin IMEI'nizi o numaraya kilitleyelim"
    Bunu kabul ederseniz ne olacak?
    Telefonunuzu çöpe atana kadar siz kullanmak zorundasınız.
    Telefonunuzu başkasına satamazsınız, hediye edemezsiniz.

Ben olsam BTK'ya falan gitmem.
    Telefonu SERVİSE götürürüm.
    Tamir edilmezse, raporu alırım. Yani illa ki "BTK bık bık bık" yazan bir belge edinirim.
    Sonra bu belge ile tüketici hakem heyetine giderim.
    "Bunlar benim telefonumu tamir edemiyorlar, o zaman paramı versinler" derim.
    Tabi bunu talep edebilmek için *#06# yaptığınızda çıkan IMEI'nin telefonun etiketinde ve faturanızda da aynı olması gerek.

Nerede
    Van
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İMEİ kontrolü yaptığımda mesaj olarak gönderilen İMEİ numarası ile tuşlama ile yapılan ve hatta faturada belirtilen İMEİ numarası ile aynı. Muhtemelen sizin söylediğiniz gibi bir servis tamiri isteyeceğim. Fakat bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum açıkçası. Bi şekilde öğreniriz ama. Telefonumun markası HTC ve Van'Da bunun servisi olduğunu zannetmiyorum. Garanti kapsamında HTC Servisine gönderip tamir ettireyim. (öyleymiş gibi yapayım) 3 kez gitmesi gerekiyor ama galiba. Biraz uzun sürecek ama. 1200,00 TL fena bir fiyat değil. Hem oğlum da ekranı bayağı bi çizmiş. Sıfır telefon için değer yani :9

Nerede
    izmir
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

Ben son gelişmeleri size bildirmeyi görev saydım. Çünkü aynı dertle uğraşıyoruz.
    Tüketici hakem heyetinden ücretin iadesi diye lehimize karar çıktı. Bu kararı ve telefonu samsung firmasına iade ettik ancak söz konusu kararın uygulanmayacağını bildirerek telefonu aynen iade ettiler. Bu defa Tüketici mahkemesine müracaat ettik. Sanırım Şubat ayıydı. İki hafta önce bilgi ve belgeleri mahkemeye sunmamız yolunda bir yazı aldık. Tekrar dilekçe ekinde istenen belgeleri sunduk. Şimdi duruşma gününü bekliyoruz. Bu arada telefonu BTK marifetiyle tek numaradan kullanıyoruz. Mahkeme sonucundan tekrar haber vereceğim. Allah size de bize de kolaylıklar ve sabır versin. Selamlar...

Nerede
    bursa
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

konu hakkında gelişme var mı acaba bende aynı sorunla uğraşmaktayım şu an?

Nerede
    izmir
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkadaşlar,
    Klonlanmış telefon davamız nihayet sonuçlandı. Önce size konuyu kısaca özetleyeyim. Konuya ilişkin Hakem Heyetinin verdiği lehimize kararı davalı şirket tanımadı. Sonra Tüketici mahkemesinde dava açtık. 1 yıl sonra dava şu günlerde lehimize sonuçlandı. Gerekçeli kararı sizinle paylaşmak istedim. Belki başkanlarına da yol gösterici olur. Dava dahilinde cihazın incelenmesi ile "Bu IMEİ numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir." doğrultusunda düzenlenen bilirkişi raporunda;
    Cep telefonu üreticilerinin seri üretim sonunda üretilen her cep telefonuna ayrık ve eşsiz bir IMEİ numarası System-on-chip (50C) Digital Signal Processing Chips (DSP) ya da diğer mikro işlemci ünitelerine değil Flash tabanlı depolama ortamlarında saklandıklarını, ön programlanmış cihazlara sonradan satılacak bölgeye göre IMEİ numarası belirlendiğini, cihaz üzerinde bulunan mikro işlemci yazılımlarında çalışma alanlarında bu harici/dahili hafıza bölgelerine mikro işlemciymiş gibi davranıp yeni IMEİ numaraları yazan ya da değişmiş IMEİ numarasını doğruymuş gibi mikro işlemci ünitesine aktaran yasa dışı işlemlerin gerçekleştiğini, bu şekilde ele geçirilen ya da üretilen IMEİ numaralarının yasa dışı yöntemlerle cihaza yüklenerek klonlandıklarını, dava konusu cihazın da satın alındıktan sonra başka cihazlara kopyalandığının tespit edildiğini, mevcut imkanlar dahilinde bu işlemin kim tarafından, ne zaman kaç defa klonlandığının tespitinin mümkün olmadığını,
    Tüketici GSM operatörünü değiştirmek istediğinde bunun mümkün olmayacağını, diğer numaralarda kullanım imkanının bulunmadığını, tüketicinin tek hat kullanılmaya zorlandığını,
    Oysa ki ileri teknoloji ile üretilen ve ETSI"nün standardında;
    "IMEİ numarası cihazın son üretim işleminden sonra değişmemelidir. Fiziksel, elektriksel yollarla veya yazılım kullanımıyla değiştirilmeye karşı dirençli olmalıdır." ifadesinin yer almasına karşılık üretim aşamasında gereken güvenlik tedbirleri alınmadığı için dava konusu telefonun klonlanmasının önüne geçilemediğini, bu hali ile kullanılmasının mümkün olmadığını, sonradan kullanım ile ortaya çıkan ve ithalatçının üretim kaynaklı güvenlik sistemi yetersizliğinden dolayı cep telefonun gizli ayıplı olarak değerlendirilmesi gerektiği yönünde kanaatini bildirmiştir.
    6502 sayılı Yasa'nın 8.(1) maddesinde;
    Ayıplı mal, tüketiciye teslim anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.
    (2)"Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma klavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen ve teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilir." denmiştir.
    Bunun sonucunda dava lehimize sonuçlanmış ama davalı şirket gereken ödemeyi yapmamakta ısrarcı olduğundan icra takibine başlanacaktır. Bu kadara da şükür. Yine sonuçtan haber vereceğim. Bu konuda herkese allah kolaylıklar versin.

Nerede
    .
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İmei sorununa ait süreci paylaştığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
    emsal olması açısından kişisel bilgilerinizin olduğu kısımları kapatarak mahkeme kararının tam halini forumda paylaşabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler....

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

imei ler

klonlanmış telefon nasıl açılır

yasal takip imei

imei klonlama

imei klonlama yasal uyarı

yasal takip imei numarası klonlanmıştır

telefonum klonlanmış ne yapmalıyım

telefonum klonlandı ne yapmalıyım

imei klonlanmış mesajı geldi ne yapmalıyım

imei numarası klonlanmıştır çözüm

garantili telefon imei klonlama

yasal uyarı imei numarası klonlanmıştır ne demek

imeiler

imei klonlama sorunu

telefonda klonlama nedir

imei kopyalanmışklonlanmış telefona imei atmayasal uyarı imei numarası klonlanmıştırimei numarası kopyalanmış ne yapmalıyımklonlanan telefon nasıl açılırimei başka telefona kopyalanmışimei klonlama tüketici haklarıimei numarası başka cihaza kopyalanmış ne yapmalıyımhttp:www.hukuki.netshowthread.php107123-Klonlanmis-imei-numarasitelefonumun imei numarası kopyalanmış ne yapmalıyım
Forum