Selamlar,

Geçtiğimiz yıl Türkçe bilmeyen bir arkadaşımla bir eve çıktık, kontrat onun adına düzenlendi fakat ben kefil olarak imza attım. O zamandan beri birlikte yaşıyoruz. Bu işi emlakçıda yaptık fakat kiralayan isminde mal sahibinin ismi var ve emlakçı mal sahibinin imzasını taklit etti. Bu ay aramızda kontratta TEFE/ÜFE ortalamsı (eh, tefe diye bir şey 2006 yılından beri yok) yüzünden bir sürtüşme çıktı. Ben 1 Temmuz 2012 Borçlar Kanunundaki maddeye göre sadece ÜFE'yi ekledim, tartışma üzerine tamam o fiyattan otur diyerek tehditkâr biçimde konuştu. Kontratta ise kiracı, kiralananı devredemez, ciro edemez diyor. Lâkin yabancı arkadaşımla gayrimenkûlu kiralarken ses kaydı aldım, (sonradan her şeyi ona çevirebilmek için) ve emlakçı da beraber kalacağımızdan haberdardı. İkinci olarak da yeminli tercüman değilim, kendisi yazılanları Türkçe okudum anladım onaylıyorum diye imza attı fakat bunun geçerliliği nedir. Yabancı arkadaşım şu an tatilde ve kendisi öğretmen olduğu için Eylül başında gelecek. Sorularım ise şöyle arkadaşlar:

1- 6101 sayılı (sanıyorum) kanuna göre bana tahliye davası açabilir mi? Açabilirse gayrimenkûlun akde uygun hâle gelmesi için verilmesi gereken süre, tahliye davası vesayre ile toplam süre nedir?
2- Ben bir seneyi aşkın süredir ilk başından beridir burada oturduğumu, muhtelif fatura ödemeleri ve çevre eşhasıyla sohbetimle kanıtlayabilir ve 'bu zamana kadar aklın neydi' şeklinde kontra çıkış yapabilir miyim?
3- Kirayı, emlakçıya değil ev sahibinin banka hesabına yatırıyoruz. Yeni kira döneminden önceki son ay ve yeni kirayı ben şahsen yatırdım, önceden arkadaşımın hesabından yatırıyorduk ve onun ismi çıkıyordu. 'Kiracı kiralananı devredemez' maddesinin zımni fesh edildiğini kabul edebilir miyiz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.