" Mağdur Şenol Köse, Bakırköy Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak gerek Yalvaçlar şirketinin, gerekse de ALPET firmasının zararını ödenmesini talep etti. Davacı dilekçesinde sigorta tarafından yapılan ödeme düşüldükten sonra 31 bin lira parça ve işçilik hasar bedeli, 15 bin lira değer kaybı tazminatı ve 2 bin 500 lira da aracın kullanılmaması sebebiyle oluşan zararı söz konusu olduğunu söyledi.

Mahkeme, dosya üzerinde yaptığı incelemede Yalvaçlar isimli bayiinin sorumluluğuna kanaat getirse de ALPET şirketinin sorumlu olmadığına karar verdi. Bunun üzerine Şenol Köse kararı temyiz etti. Dosyayı görüşen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, benzin istasyonunun ALPET bayisi olduğunu, verilen ayıplı hizmetten Tüketiciyi Koruma Kanunu gereği müteselsilen ALPET firmasının da sorumlu olduğu gerekçesiyle yerel mahkeme kararını bozdu. Dosyayı yeniden görüşen yerel mahkeme önceki kararında direndi.

ALPET firmasının, doğan zarardan, sorumluluklarının bulunmadığı fikrinde direnmesi üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na geldi. 47 üyesi bulunan kurul dosya üzerinde yaptığı değerlendirmede akaryakıt istasyonlarında yaşanan kaosa son verecek içtihat niteliğinde bir karara imza attı. Şenol Köse’nin ayıplı hizmet aldığına hükmeden genel kurul, sağlayıcı ALPET firması ve Yalvaçlar şirketinin Tüketiciyi Koruma Kanunu gereği ayıplı hizmetten ve ayıplı hizmetin neden olduğu her türlü zarardan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumlu olduğuna hükmetti. Genel kurul, kararda sunulan hizmetin ayıplı olduğunun bilinmemesinin sorumluluğu ortadan kaldırmayacağına da karar verdi. "

Bir benzin istasyonunda aynı olay başıma geldi. Sigorta policelerini limiti yeterli gelmedi ve farkı ödemiyorlar. Tüketici mahkemesinde dava açmayı planlıyorum. İnternette araştırırken yukarıda ki haberi buldum. Ama örnek göstere bilmem için karar no esas no gibi bilgilerine ihtiyacım var. Uyap sistemlerini vatandaş olarak girince detaylı sorgulama yapılamıyor. Konuhakkında yardımcı olabilecek, uyap avukat girişi yapabilen arkadaşlardan veya yetkililerden yardım istiyorum.

http://www.son.tv/gundem/araba-sahip...i/haber-167673

Teşekkürler.