+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Devlet memurunun odası çiftlik mi?

Devlet memurunun odası çiftlik mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Devlet memurunun odası çiftlik mi?

Bir üniversitenin 2 yıllık önlisans programında öğrenci işleri biriminde devlet memuru olarak görev yapmaktayım, geçen sene bir tarihte okul müdürü bana ve oda arkadaşıma gönderdiği bir tebliğ yazısı ile çalışmakta olduğumuz birime mesai saati sonrası girip inceleme yaptığını bildirmiştir.Oda arkadaşım ile birlikte bu durumu aynı gün üniversite rektörlüğüne ve bir gün sonra c,savcılığına suç duyurusunda bulunmak suretiyle bildirdik.Ayrıca mesai arkadaşımın özel günlüğü kayıptır. C.Savcılığı dosyayı görevsizlik kararı vererek YÖK e ve oradan da ilgili üniversite rektörlüğüne göndermiştir,lakin üniversite yönetimi bu kişilere soruşturma açmamış ve dosyayı kapatmıştır, burada sizlere sormak istediğim soru şudur; bir memurun odasına mesai saatleri sonrası girilerek inceleme yapmak haklarında tutanak düzenlemek yasal mıdır? bu durum TCK 120 maddesine girmez mi? her elini kolunu sallayan ben amirim diye her istediği saatte bir devlet memurunun odasına girip çekmecelerini karıştırıp hakkında soruşturma açabilir mi?Yani burada idari bir soruşturma açmak için adli bir işlem gerçekleştirilmiyor mu?
    Başımıza gelen bu olay çok karmaşık ve kapsamlı bir konu olmasına karşın olayı en önemli boyutundan yani "Haksız Arama "bakımından değerlendirmenizi rica ediyorum, ayrıca odada yapılan "Sözde" inceleme neticesinde (ki odanın dağınık olduğundan başka bir suçlama yapılamamıştır,devlet memurlarının odalarına hele ki kendileri olmadan (herhangi bir yönetim kurulu/senato/mahkeme kararı olmaksızın girilebilir mi? Girilebiliyorsa Yanlarında güvenlik personeli ve idari personelin olması gerekmiyor mu? Bununla ilgili herhangi bir mevzuat var mı? Yok ise yapılan işlemin hukuka uygun olup olmadığı konusunda ki görüşleriniz nelerdir? Ayrıca yönetimin bir memurun odasında kendi şahsi makineleriyle fotoğraflama yapma ve bunu memurun aleyhine olarak soruşturma da kullanma yetkisi var mı?

Hukuki NET Güncel Haber

Devlet memurunun odası çiftlik mi? konulu yargıtay kararı ara
    Devlet memurunun odası çiftlik mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    258
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: devlet memurunun odası çiftlik mi?

Alıntı golgexp rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir üniversitenin 2 yıllık önlisans programında öğrenci işleri biriminde devlet memuru olarak görev yapmaktayım, geçen sene bir tarihte okul müdürü bana ve oda arkadaşıma gönderdiği bir tebliğ yazısı ile çalışmakta olduğumuz birime mesai saati sonrası girip inceleme yaptığını bildirmiştir.Oda arkadaşım ile birlikte bu durumu aynı gün üniversite rektörlüğüne ve bir gün sonra c,savcılığına suç duyurusunda bulunmak suretiyle bildirdik.Ayrıca mesai arkadaşımın özel günlüğü kayıptır. C.Savcılığı dosyayı görevsizlik kararı vererek YÖK e ve oradan da ilgili üniversite rektörlüğüne göndermiştir,lakin üniversite yönetimi bu kişilere soruşturma açmamış ve dosyayı kapatmıştır, burada sizlere sormak istediğim soru şudur; bir memurun odasına mesai saatleri sonrası girilerek inceleme yapmak haklarında tutanak düzenlemek yasal mıdır? bu durum TCK 120 maddesine girmez mi? her elini kolunu sallayan ben amirim diye her istediği saatte bir devlet memurunun odasına girip çekmecelerini karıştırıp hakkında soruşturma açabilir mi?Yani burada idari bir soruşturma açmak için adli bir işlem gerçekleştirilmiyor mu?
    Başımıza gelen bu olay çok karmaşık ve kapsamlı bir konu olmasına karşın olayı en önemli boyutundan yani "Haksız Arama "bakımından değerlendirmenizi rica ediyorum, ayrıca odada yapılan "Sözde" inceleme neticesinde (ki odanın dağınık olduğundan başka bir suçlama yapılamamıştır,devlet memurlarının odalarına hele ki kendileri olmadan (herhangi bir yönetim kurulu/senato/mahkeme kararı olmaksızın girilebilir mi? Girilebiliyorsa Yanlarında güvenlik personeli ve idari personelin olması gerekmiyor mu? Bununla ilgili herhangi bir mevzuat var mı? Yok ise yapılan işlemin hukuka uygun olup olmadığı konusunda ki görüşleriniz nelerdir? Ayrıca yönetimin bir memurun odasında kendi şahsi makineleriyle fotoğraflama yapma ve bunu memurun aleyhine olarak soruşturma da kullanma yetkisi var mı?
    Bizdeki yasal düzenlemeyi bilmiyorum. Ama bazı batı ülkelerinde mahkemelik durumları yakından biliyorum. Genel eğilim çalışanın iş yerinde mahremiyet iddia edemiyeceği yönünde. Senin kullandığın her şey neticede işverenin malıdır. İsterse sana haber vermeden epostalarını bile okuyabilir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bahse geçen yer kişilerin mahrem alanı değil.Zaten o sebepledir ki savcılık görevsizlik kararı vermiş.Kişilerin mahrem ve özel eşyaları kendi mahrem ve özel yerlerinde(ev, özel arabaları vs.)durmalıdır.Savcılık hukuken kendini ilgilendiren bir şey görmemiş ve üniversite yönetimi de uygun bulmuşsa(ki mantığa da uygun olmayan bir durum yok) yapılabilecek bir şey yok.Siz sadece orada görevli kişilersiniz.Orada çalışıyor olmanız orayı 24 saat size ait, girilemez özel bir alan yapmaz.Bunu yapan kişiye kızmışsınız ve bir şekilde cezalandırılmasını istiyorsunuz anladığım kadarıyla ama bir şey çıkacak bir durum gibi durmuyor.Gelişmelerde o yönde gözüküyor.Genede farklı fikirleri araştırmakta fayda var.Kolay gelsin.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aslında ben bazı konular da eksik bilgi verdim. Söz konusu oda üniversitelerde kritik öneme sahip olan öğrenci işleri bürosu. Bu olayın gerçekleştiği sırada, okulda bir öğretim görevlisi yüksekokul yönetimini şikayet etmiş, bu şikayet üzerine rektörlükçe açılan ön inceleme devam etmekte idi. Büroda öğrencilerin özlük dosyalarının yanı sıra staj dosyaları, bütün akademik personelin yazışmaları, sınav evrakları vs. bulunmakta idi. Daha sonraki dönemde rektörlük idari bir soruşturma açmamışsa da, yönetimin yazılı olarak uyarılmasına karar verdi. Ayrıca mesai arkadaşımın tuttuğu kendi özel günlüğü halen kayıp. Kendi özel eşyalarımızın özel yerlerde durması gerektiği doğru olabilir; ancak kaybolması hangi mantığa sığıyor.
    Not: Örneğin işe giderken giydiğimiz ceket, mont, pardösü vs kıyafetlerde bizim kendi özel eşyamız????

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İş yerlerimize çıplak gidecek değiliz mutlaka ama günlük veya kişinin özel dosya veya resimlerinin(şahsi yazışmalar, kişinin özel fotoğrafları, tuttuğu özel yazılar vs.) çalışma ortamında bulunmazı bir zaruret gibi düşünülemez ve bunlar bacağımıza giydiğimiz pantolonla elbette bir değilidir.Bu ayrımın bu kadar zor olmadığı açıktır.Özel günlüğünün kayıp olması kendine ait bir problemdir.Bundan birini sorumlu tutuyor(birinin almış yani çalmış olma durumu sanırım kastınız) ise bunu ispatlamak zorundadır.Aksi halde bu suçlamayla ortaya çıkılırsa ve ispat edilemezse iftira ve tazminat davalarıyla karşılaşabileceği gibi ayrıca üniversite yönetiminin kendisi hakkında göstereceği tutuma katlanmak zorunda kalacaktır.Bahsi geçen kişinin oraya girmesi üniversite yönetimi ne kadar sorun ediyorsa o kadar sorun olur.Yaşadıklarınız üzere sizin için sorun olup olmaması bir şey değiştirmemektedir.Madem orası bir çok kişinin gireceği ve size ait bir yer değil, orada olmaması gereken şeyleri mesai bitiminde orada bırakmamak ve özel/mahrem şeyleri kendi eviniz/odanızda tutmak mantıklı bir seçenek olacaktır.Zaten savcılık görevsizlik vermiş ve üniversite yönetimi de uyarıda bulunmuş.Bunlarla tatmin olmadıysanız bizim yazdıklarımızla nasıl olacaksınız bilmiyorum ama biz buradan herkese cevap ve fikir olsun diye yazdığımız için ve bu cevap benzer durumda olan insanlara fikir vermek içinde ulaşacağı için tekrardan yanıtlamış olalım.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aslında seçtiğiniz başlık oldukça batıcı,
    ilk görüp okuduğumda aklıma gelen ilk soru: çiftlik mi ? Çiftlik olmasaydı arkadaşınız kendine özel günlüğünü oraya getirirmiydi, gün içinde orada tutulduğuna göre , çiftlik olmasaydı iş saatleri içinde iş yerinde günlük tutabilirmiydi idi.!!

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    348
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aslında seçtiğiniz başlık oldukça batıcı,
    ilk görüp okuduğumda aklıma gelen ilk soru: çiftlik mi ? Çiftlik olmasaydı arkadaşınız kendine özel günlüğünü oraya getirirmiydi, gün içinde orada tutulduğuna göre , çiftlik olmasaydı iş saatleri içinde iş yerinde günlük tutabilirmiydi idi.!!
    ERDOĞAN Üstad ilişkilendirme ve sonuç mükemmel.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın golgexp; öncelikle ben de seçtiğiniz başlığın oldukça “BATICI” olduğunu söylemek durumundayım, bunun açılımını ilerleyen zamanlarda yapmamın daha uygun olacağını düşünüyorum, Zira bu başlık ile ilgili algılamaların çok çeşitlilik göstereceği kanaatindeyim..Hem kendimden bir şeyler katarken hem de değerli arkadaşların yorumlarını değerlendirip harmanlayarak kendimce bir pencere açmak arzusundayım. (batı ülkelerindeki mahkemelik durumların işyerinin mahreme alanı olmadığı) Mahrem ve mahremiyet konusu bırakın batı/doğu- güney/kuzey ülkelerini, aynı ülkeye ait bir şehrin köyündeki duvar (yakın) komşuların bile farklı inanışlar doğrultusundaki düşüncelerinden oluşabilir, şöyle ki; sizin için mahrem olmayan vücudunuzun bir parçası yada eşyalarınızdan birisi diğer kişi veya kişilerce mahrem olabilir, dolayısıyla mahremi hele ki örf, adet ve ananesiyle çok değişik ve köklü olan soyumuzun batı ülkelerinin mahremiyetiyle öyle bir iki satırda geçiştirmek oldukça kolaya kaçmak diye düşünüyorum bir de ülkemizdeki yasal düzenlemelerden bilgisi olmadığını belirttiği halde. Şimdi gelelim odaya girilmesine..Olayın vuku bulduğu yer bir işyeri, yalnız şunu da belirtmek isterim ki mahrem alanı sabit bir alan ya da yer değildir, insanın kendisi, vücudu, üzerindeki giysileri ve ceplerinin içerisindekiler de mahrem alanıdır ki “mahremiyet kavramı” insanın “onurla müşterek ahlak ile ırk ve zümre ayırımı yapmadan her insanın eşitlik ilkelerince hayatını idame ettirme “ gayretlerinden doğmuştur, lakin kimilerinin “insanlık Onuru “ sizinki ile örtüşmeyebilir, işlerine de gelmeyebilir, çünkü bu kişiler de sizin odanızı karıştıran ve zulmetmeyi kendisine hak gören zümreye mensup da olabilir. Burada bizlere düşen görev karşıt görüşlere saygı duymanın ötesinde inadına bunu göstermek ve hayata geçirmektir, bunun insan olmanın zaruriyetlerinden olduğunu düşünüyorum dolayısıyla “karşıtlar” ın düşünceleri sizinkiler ile örtüşmek zorunda da değildir, siz kendi onur mücadelenizi yapın, yapın ki bir daha konumu/ünvanı/görevi ne olursa olsun bir “İNSAN” ın çekmeceleri karıştırılmasın. Şöyle ki; bu mücadelenizi kazanmanız sadece size karşı bir koruma sağlamayacak öncelikle kamu personeliyle başlamak suretiyle tüm çalışma alanlarında etkisini mutlaka gösterecektir…Burada mesai saatleri dışında sizin odanıza girip çekmecelerinizi istediği şekilde karıştıran zihniyet ne yazik ki sizin üzerinizi de arama hakkını kendilerinde görebilir, bu konuda umarım bir sendikadan hukuki yardım da alıyorsunuzdur, yine tekrar etmek zorundayım ki bir yerin mahrem alanı olması için sabit/ taşınmaz olması gerekmez, sizin orada görevli olmanız yeterlidir kanısındayım. Çünkü mahrem insan ve insanın kullandığı yer ve alanlar ile insanın kullandığı eşya ve her türlü malzemedir..Bu konuda size yol gösterecek bir örnek vermek isterim. Güvenlikli bir yolculuğu ele alalım, kısa bir süre sonra boşaltacak olduğunuz uçağın koltuğunda oturur iken kabin amiri sizin yanınıza gelip çantanıza bakmak istediğini söyler ise nasıl bir cevap verirsiniz? Burada bırakın kabin amirini o şirketin sahibinin bile sizin çantanıza bakmaya yetkisi yoktur, eğer bu konuda zor kullanırlar ya da size yapıldığı gibi hile ile çantanızı karıştırırlar ise her türlü kanuni hakkınızın olduğunu düşünüyorum, şöyle ki sizin çantanıza bakıp kontrol etmek uçak görevlilerinin değil güvenlik görevlilerinin yetkisi dahilindedir Kaldı ki böyle bir şeyi yapabilmeleri için çok kuvvetli bir şüphe duymaları ya da ellerinde delil olması gerekir, bir de yetkilerin normlar hiyerarşisinin en tepesindeki anayasaya uygun olan yasa, tüzük, yönerge veya yönetmelik doğrultusunda kullanılması gerekir. Öyle ben buranın iş vereniyim deyip odanızdaki çekmecelere kadar karıştırabiliyorsa bu yetkiyi hangi kanunun hangi maddesinden aldığını merak ediyorum doğrusu.. İlkokula başladığım ilk gün öğretmenimin bize ilk öğrettiği konu arkadaşlarımızın kalemliklerini ve çantalarını karıştırmamamız gerektiği idi ve o öğretmen olduğu halde hiçbir zaman böyle bir şey yapmadı. Küçük bir anektot daha vereyim size, lisede de sınıflarda arama yapılır ki kuvvetle muhtemel siz de bu olayı yaşamışsınızdır, size değer veren ve “insanlık Onuru” yla yetişen öğretmenler asla elini çantanıza ve cebinize sokmaz sizden rica eder. İsterseniz şimdi gelelim şu “MAL” meselesine
    Yorumda bulunan saygıdeğer kişi “senin kullandığın her şey sonuçta işverenin malı” demiş, bence çok uygun olmamış o kelime orda, kimin neyi ne zaman kullanacağı hiç belli olmayabilir çünkü… şunu unutmayın orada bulunan eşyaların iş verenin malı olduğu kısmen kabül edilse bile sizin (onur ve haysiyetinizin) iş verenin malı olmadığınızı rahatlıkla söyleyebilirim, siz 657 sayılı D.M.K hükümlerine tabisiniz, burası özel bir şirket değil, öyle ki özel bir şirkette dahi çalışan ofisinde yok iken odasına girip çekmecelerini karıştırmak ne kadar mümkün olur bilemiyorum. Bir şirket sahibi arkadaşım var, ona bir soracağım bu konuyu ve çalışanlarının fikirleriyle ilgili size tekrar dönüş yapacağım. Madem ki burada bulunan eşyalar “işverenin malı” öyle ise neden orada çalışan kamu görevlisine ofisteki malzemeler imza karşılığı zimmet yapılıyor???? Orada ki kamuya ait malzemelere bir zarar ziyan geldiğinde zimmet alan personele hesabı soruluyor ise burada bulunan her şeyin işverene ait olduğunu kabül etmek mümkün görünmüyor. Kişisel e-postaların okunabilmesi konusunda ise bunun kişisel hak ve özgürlüklere saldırı olarak değerlendiriyorum, bu nasıl mümkün olur bunu da anlamak da zorluk çekiyorum gerçekten şöyle ki internet kullanıcılarının hesaplarına kendileri dahi şifre girmeden ulaşamıyorlar şimdi kamu alanlarının dışarısında suç olan bir olayın kamu alanlarına girildiğinde serbest veya bir hak olarak görülmesi çok komik bir olay bence, bunun örnekleri var ise mutlaka öğrenmek isterim ya da bununla ilgili bir mahkeme kararı.. Bence orada görevli olmanız size bir çok konuda “mahremi özgürlükler” sağlamaktadır, en azından sağlamalıdır ve sizin mücadeleniz bu yönde olmalıdır, Ayrıca kişilerin mahrem eşyalarının ev ve arabalarında durması gerektiği konusunda yukarıda yazan yorumlara katılmadığımı belirtmek isterim, şöyle ki “ mahrem eşya” konusu kişiden kişiye değişir, size göre mahrem olmayan bir “ŞEY” diğer bir insana göre “ÇOK ŞEY" ifade edebilir, mahrem olan “ŞEYLER” ile ilgili bir liste varsa literatürde bilemem. Bu gün binlerce kamu çalışanının ailelerinin resimlerinin masalarının üzerinde olduğunu unutmayalım lütfen sayın kıdemli üyeler, çekmecelerinizi karıştırsa bile odanıza gelen “İŞVEREN” e ikram edeceğiniz çayın “BARDAĞI”, bir iki paket bisküvi, peki ya cep tlf ?? Bunların hepsini her gün mesai bitiminde eve mi götüreceğiz, burada konu “mahrem eşyanın” nerede duracağı değil durduğu yerde “saygı gösterilmesi” dir, saygı olmayan bir toplumda eşitliği sağlamak için her zaman ilgili kanunlara göre hareket etmek kesinlikle mümkün değildir... görüşmek üzere

Nerede
    istanbul
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

10 numara yazı bravo efendim...

Nerede
    Ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili barış, günlerdir kafamda düşündüğüm ama yazıya dökemediğim düşüncelerimi sen yazmışsın teşekkür ederim. Ama kafama takılan bir soru var? Mesai saatleri sonrası yapılan bu olaydan sonra, güvenlik görevlileri odada arama yaptırdık ve mesai arkadaşımın "özel günlüğünün olmadığını fark ettik." Tutulan tutanakta da yazıyor. Ancak bu durumda yönetimin ya da güvenlik görevlilerinin kolluk kuvvetlerini(polis) çağırması gerekmiyor mu? Senin de dediğin gibi o günlük başkaları için bir şey ifade etmeyebilir ama o kişi için çok şey ifade ediyor?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

memurun amire hakareti www.hukuki.net

ciftlik mi memurluk mu

memurun cekmecesinin acilmasi

ciflikmi orasi

Forum