İyi geceler,
Öncelikle gecenin bu saatinde elimden geldiğince bu konuyla alakalı araştırma yapıp bilgi almak istediğim konu hakkında başlık bulamadım, eğer gözümden kaçtıysa anlayışınıza sığınarak bu başlığı açıyorum.
Benim sorum; emlakçılık mesleğiyle uğraşmaktayım. yaklaşık 20 gün önce bir müşterimin talebi doğrultusunda kendilerine uzun uğraşlar sonucu istedikleri bir daire buldum. kendilerine daireyi gezdirdim, ilk başta beğenmediler, ertesi gün arayıp tekrar bakmak istediklerini söyleyip baktılar. bu sefer beğenip almak istediler, alıcı yaşlı bir teyze ve kızıyla satıcının yanına gittik pazarlık yaptık, anlaştılar ve sözleşme imzaladılar. sözleşmede yazılı olan maddeler gayet yüzeysel ve tamamen teferruatsız hazırlandı ve imzalandı. sözleşmede özellikle alıcı ve satıcı aracı olan emlakçıya %2 oranında ayrı ayrı komisyon ödemeyi kabul etmiştir notunu yazdırdım. daire inşaat aşamasında ve 3 ay sonra teslim edilecek, ücretide teslim tarihinde ödenecekti. bu arada imzayı atan kişinin yaşı 76. bunun sorun oluşturabileceğini düşünerek yanında bulunan kızınada sözleşmeyi imzalattırdım. alıcı satıcıya 2,500 tl kapora ödedi ve sözleşmeye yazıldı. ve birkaç saat sonra alıcıyla görüşerek komisyonu ödemesini rica ettim, kendiside öderim fakat %1,5 oranında olursa diyerek teklifte bulundu, kendisine acil ödemelerim olduğunu ve bunu kabul ettiğimi, fakat satıcının komisyonun da 3 te birini ödemesini talep ettim, satıcıya ödeyeceği bedelden düşüleceğini söyleyip satıcıdanda onay alarak ücreti alıcından tahsil ettim. kendisiyle gerçekleşen bu ödeme alıcın evinde olduğundan kendisine küçük bir kağıda bu ödeme bilgilerini yazarak imzalayarak kağıdı teslim ettim. bugün yani sözleşme tarihinden 20 gün sonra alıcı ailevi sebeplerden ve sağlık sorunlarından ötürü daireyi almaktan vazğeçtiğini verdiği kapora ve komisyonu almak istediğini bildirdi. bende alıcıya bunun mümkün olmadığını, satıcıdan yada aldıkları daireden kaynaklanan bir sorun olmadığı sürece bu ödemelerin geri verilemeyeceği ilettim. satıcının inşaatçı olması ve bu daireden gelecek ödemeyle 3-4 arsa sahibiyle anlaşarak bir inşaat çalışmasına başlamak üzere olduğunu, benim ise zaten acil ödemelerimden dolayı almam gereken ücretten hem daha az aldığım hemde satıcıdan alacağım ücretin kalan 3 de 2 sini alamayacağım için mağdur olduğumu belirttim. fakat sağlık sorunları olduğundan ötürü, almam gereken toplam komisyondan kalan kısmı talep etmeyeceğimi bildirerek iyi niyetimi göstermek istedim. hatta dahada ileri giderek, satıcıyla gayrimenkul satılık yetki sözleşmemi yapmamı sağlarsa ve de ben bu daireyi satarsam, oradan alacağım ücretle kendilerine verdikleri ücreti ödeyebileceğimi söyledim. buna rağmen alıcı ısrarla durumu hukuka taşıyacağını söyleyip tekliflerimi reddetti. bu durumda benim ve satıcı açısından yapmamız gereken nedir? bir emlakçı olarak alıcıyla satıcıyı anlaştırıp sözleşme imzalamak dışında emlakçının hukuksal olarak yapması gereken başka birşey varmıdır? açıkcası tabiki hukukun üstünlüğü önemli ama benim vicdanım açısından ben görevimi yapmış ve tamamlamışımdır. eğerki düşüncelerinizi ve değerli bilğilerinizi paylaşırsanız vicdanımla birlikte hukuksal olarakta rahatlıyacağım. lütfen bukadar uzattığım için beni affedin. iyi çalışmalar. teşekkürler.