Öncelikle herkese merhabalar..
Merak ettiğim bir konuda yardımcı olacağınızı umuyorum.
Aktarmaya çalışayım;
Mayıs 2000 - Mart 2008 tarihleri arasında çalıştığım bir işyerinden, 3 mart 2008 tarihinde "işyerinin kapanacağı" söylenerek ayrılmam gerektiği söylendi.
Herhangi bir ücret almadan, o gün ayrıldım. Ortalama 20-25 kişinin çalıştığı bir koll. şirketi idi, fakat o dönem 16 kişi civarı çalıştığı için " 1-2 haftalık iş kaldı, sonra onlar da ayrılacak" denmişti.
Sonradan öğrendiğime göre işyeri kapanmadığı gibi, farklı bir ilçede de 3-4 katlı yeni bir yer yaptırmış.
8 yıl boyunca c.tesi - pazar dahil, sadece asgari ücrete çalıştığıma mı yanayım yoksa bu kadar saf olduğuma mı? Bu kadar yıl çalıştığım kişilerin böyle bir yalan söyleyebileceklerini düşünmemiştim.
Üstelik ne iş güvenliğine ne işçi sağlığına önem verilmeyen, ecza dolabının bile olmadığı, lavabo ve mutfağın kötü durumda olduğu, kışın ortada bir soba bile olmadığı, sabah 5 dk. geç kalsanız yarım gününüzü kesen, rapor aldığınızda bile ödeme yapmayan, sigorta günlerinizi eksik yatıran, hem sekreter - hem üretim elemanı- hem temizlikçi - hem mutfak elemanı olarak berbat bir yerde geçen 8 yıl..!!
İK'cı olarak çalışan bazı arkadaşlarım, dava açma ve tazminat talep etme hakkım olduğunu söylemişlerdi. Önceleri uğraşmak istemediğim için, buna yanaşmamıştım.
Çünkü, herşeyden önce maddi gücüm yok ve daha önce 1 yıl sigortasız çalıştırdığı için dava eden birine; hem 2 avukatla birlikte hem de 'sürekli patronu öven ve onun sözünden çıkmayan' 3 şahit!! ile birlikte gitmişti, işyeri sahibi.. Neyse ki o şahit!lerden biri savcının yanında ağzından birşeyler kaçırmış da; kız hem 1 yıllık sigorta ücretini hem de tazminatını almıştı.
Bu şirkete, halâ dava açma hakkım var mı? Kazanma ihtimalim nedir?(orada çalışanlarla görüşmediğim için, şahit bulabilmem imkansız)
Mahkemenin avukat tayin edebileceğini okumuştum bir yerde.. Bundan yararlanabilir miyim? Ve tabii, ortalama mahkeme ücreti ne olabilir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.