+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: İşten ayrılma bildirim süresi?

İşten ayrılma bildirim süresi?
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jun 2005
  Nerede
  İstanbul, Turkey.
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İşten ayrılma bildirim süresi?

  Herkese merhaba. Çalışmakta olduğum şirketten ayrılmak istiyorum. Yalnız sanıyorum işverenlerin başka bir çalışan bulabilmesi için , ayrılmadan belirli bir süre önce haber verilmesi gerekiyor. Bu süre kaç gündür?

  Teşekkürler.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  İşten ayrılma bildirim süresi? konulu yargıtay kararı ara
  İşten ayrılma bildirim süresi? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2005
  Nerede
  İzmir, Turkey.
  İletiler
  93
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Merhaba,

  Madde 17 - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

  İş sözleşmeleri;

  a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

  b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

  c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

  d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

  Feshedilmiş sayılır.

  Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

  Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

  İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

  Yukarıdaki maddede belirtilen sürelere uyarak iş sözleşmenizi fesh edebilirsiniz(işinizin süresine uygun bildirim sürelerine uyarak).Örneğin;1 yıldır çalışmaktaysanız 4 hafta önceden işten ayrılacağınızı bildirmeniz gerekecektir aksi takdirde tazminat ödemek durumunda kalabilirsiniz.Selamlar.. 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Feb 2004
  Nerede
  Tekirdag, Türkiye.
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  10 aydır çalışıyorsam ve işten istifa ile ayrılacaksam 1 ay önce bildirmem gerekiyor sanırım.Peki ben tazminat ödemeyi kabul edip ertesi gün gelmemek istiyorsam işverene ne kadar tazminat ödemem gerekir?


 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Oct 2005
  Nerede
  İzmir, Turkey.
  İletiler
  93
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Merhaba,
  Evet 10 aydır çalışıyorsanız 1 aylık bildirim süreniz olacak ve bu bir aylık ücretiniz tutarında tazminat ödemeniz gerekecektir.Selamlar..

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Feb 2014
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İşten ayrılma bildirim süresi?

  Merhaba
  Calismakta oldugum is yerinden ayrilmak istiyorum is kanunlarinda yanlis yazdiysam düzeltiniz isten ayrildan 4 hafta once bildirmemiz gerekiyo ve 10 saat calisiyosamda bunun istifa ettikten sonra 10 saatin 5 saati calisip kalan 5saatindede is bulmak icin erken cikma hakkimin oldugunu ogrendim bu konuyla alakali asil olan nedir bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Mar 2013
  Nerede
  ........
  İletiler
  4.959
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İşten ayrılma bildirim süresi?

  Alıntı Songul Karabulut rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Merhaba
  Calismakta oldugum is yerinden ayrilmak istiyorum is kanunlarinda yanlis yazdiysam düzeltiniz isten ayrildan 4 hafta once bildirmemiz gerekiyo ve 10 saat calisiyosamda bunun istifa ettikten sonra 10 saatin 5 saati calisip kalan 5saatindede is bulmak icin erken cikma hakkimin oldugunu ogrendim bu konuyla alakali asil olan nedir bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.
  İşten ayrılmak için ihbar öneli işyerinizde çalışma sürenize göre belirlenir.( Bu süreler aşağıda vardır) İş arama izni Günlük en az 2 saattir. Günlük 2 saat ihbar öneli içinde birleştirilerekte kullanılabilir.
  Daha detaylı bilgi;


  3. Yeni İş Arama İzninin Süresi

  4857 sayılı İş Kanununun “Yeni İş Arama İzni” başlıklı 27. maddesinde; Kanunun 17. maddesinde yer alan ihbar önel süreleri içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur, iş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir, ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır, işveren yeni iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücret işçiye ödenir, işveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder denmiştir. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 421. maddesi 2. fıkrasında ise; “işveren, belirsiz süreli hizmet sözleşmesinin feshi halinde, bildirim süresi içinde işçiye ücretinde bir kesinti olmaksızın, günde iki saat iş arama izni vermekle yükümlüdür” denmiştir.

  “En az” sözcükleri, süreyi belirleyen hükmün nispi emredici olduğu göstermekte; sözleşmeler ile iki saatlik sürenin artırılması, örneğin günde 3 veya 4 saat gibi belirlenmesi, bunların birleştirilmesiyle bulunacak toplu iş arama izin süresinin işçi yararına değiştirilmesi mümkün bulunmaktadır (Yargıtay 9. H.D. 23.12.2008, 42707/34977; Yargıtay 9. H.D. 03.06.2008, 21628/13864). (4) Ancak sözleşmeler ile bu sürenin işçi aleyhine azaltılması mümkün değildir. (5)

  4857 sayılı İş Kanununun “Süreli Fesih” başlıklı 17. maddesinde; belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa belirli bir süre önce bildirilmesi gerektiği ifade edilmiş, bu belirli süreler ise işçinin o işyerindeki kıdem süresine paralel ve asgari süreler olarak:

  a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için; bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta,

  b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için; bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta,

  c) İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için; bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta,

  d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için; bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta,

  olarak belirlenmiş ve bu sürelerin sözleşmeler ile artırılabileceği hüküm altına alınmıştır.

  Yeni iş arama izni bildirim süresi içindeki iş günlerinde kullandırılacağı için, sadece günlük iş arama süresinin artırılması değil, sözleşmeler ile bildirim sürelerinin uzatılması da işçinin yararlanacağı iş arama izin süresinin arttırılmasında etkili olacaktır. Yargıtayca belirtildiği üzere bildirim süresi sözleşme ile arttırıldığında, “iş arama izni artırılmış ihbar önellerine göre kullandırılmalıdır (Yargıtay 9. H.D. 23.12.2008, E. 2008/42707, K. 2008/34977).” (6)

  4. Yeni İş Arama İzninin Kullanılması ve Toplu Şekilde Kullanım İsteğinin Süresinde İşverene Bildirilmesi

  Yeni iş arama izni, İş Kanunu md. 27/1’de belirtildiği üzere, iki şekilde kullanılabilir:

  1. Bildirim süresinin işlemeye başladığı günden son güne kadar her iş günü, günde en az iki saat olarak (Günlük Kullanım),

  2. Her iş gününe ait izin süreleri birleştirilerek toplu şekilde.

  Bu iki kullanma şeklinden birini tercih etmek, kanunun işçiye tanıdığı bir olanaktır. Nitekim madde hükmüne göre, “… işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu şekilde kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu şekilde kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır” (İş Kanunu md. 27/1). Toplu izin kullanma isteğinin, işveren tarafından fesih bildirimi yapıldıktan sonra, fakat herhalde aynı gün bildirilmesi gerekir. Şartlara göre aynı gün yapılamayan bildirimin ertesi günü işverene ulaştırılabileceğinin kabulü iyi niyet kurallarının gereğidir. Aynı durum işçi tarafından yapılabilecek fesih halinde de ortaya çıkabilir. İşçi iş sözleşmesini feshetmekte ve yeni iş arama iznini toplu olarak kullanmaya istekli ise, bu isteğini de fesih bildirimi ile birlikte işverene bildirmesi beklenir. Ancak fesih bildiriminin yapıldığı gün toplu izin kullanma isteğinin işverene bildirilmesi olanağı yoksa ertesi günü de bu istekte bulunabileceğinin kabulü iyi niyet kurallarına uygun düşer. İşçi, toplu izin kullanma isteğini zamanında işverene bildiremediği takdirde, işveren iş arama iznini her iş günü kullandırmak üzere yükümlülüğünü yerine getirmek olanağını elde eder. (7)

  İşçi, toplu izin kullanma isteğini zamanında bildirmezse (fesih bildirimini işverene bildirdiği ya da işverenden öğrendiği gün ya da en geç ertesi gün) toplu izin kullanma hakkını yitirir. (8) İş arama iznini topluca kullanma hakkı işçiye tanınmış olup, işveren izin hakkının topluca kullanılmasını talep edemez. (9) İşçi, toplu izin kullanma isteğini sözlü veya yazılı olarak bildirebilir. Ancak uyuşmazlık halinde, böyle bir bildirimde bulunduğunu işçi ispatlamak zorunda olduğu için yazılı yapması ispat açısından kolaylık sağlar. (10)

  5. İznin Günlük Kullanılmasında İzin Saatlerinin Belirlenmesi

  İşçinin yeni iş arama iznini bildirim süresinde ve gün içinde kullanması söz konusu olduğunda, bunun zamanının belirlenmesi taraflar yönünden önemlidir. Kanun madde 27/1’de iki saatten az olmamak üzere “iş saatleri içinde” yeni iş arama izni verileceği öngörülmüş, fakat iznin iş saatlerinde hangi zamana rastlatılacağı açıkça gösterilmemiştir. İşçinin çalıştırıldığı günlerde iznin hangi zamana rastlatılacağı konusunda, asıl olan işverenin bunu belirlemesidir. Kanun işvereni sözü edilen şekilde izin vermekle yükümlü tutarken iznin kullanılma zamanının da onun tarafından yönetim hakkına dayanarak belirleyeceği kabul edilmiştir. Bu açıdan işçi, iş saatleri içinde iznini kullanacağı zaman yönünden istekte bulunabilir. İşverenle anlaşmak suretiyle iznin, işe başlamadan, ara dinlenmesinden sonra veya işin bitiminden önceki zamana rastlatılması mümkündür. İşveren işçinin isteğini dikkate almaz veya almamakta direnirse, işin yürütülmesi yönünden hiçbir sakınca olmadığı halde iş bulma olanaklarını gözetmeksizin kendi belirlediği zamanda kullanılmasında ısrar ederse, işçi bu nedenle hizmet akdini derhal feshedebilir (İş Kanunu md. 24/II-f). İşçi, iznini kullanma zamanı için bir istekte bulunmadığında, işverenin yükümlülüğünün ortadan kalktığı sonucu çıkarılamayacağı gibi, kullanma zamanını belirleme yönünden işverenin tamamen serbest kalacağı da ileri sürülemez. Böyle bir durumda işveren, işçinin özel isteği dışında yine onun kolayca iş bulma olanaklarını göz önünde tutacaktır. Görüldüğü üzere işçi yeni iş arama iznini her iş gününde kullanacaksa, bunun zamanını kendisi tayin edemez. İşverene haber vermeden veya izne ayrılacak zaman belirlenmeden, kendiliğinden İş Kanunu md. 27/1’de öngörülen en az iki saatlik süreyi kullanmak yoluna gidemez; aksi halde, belirtilen şekilde izin kullanarak işe gelmeme İş Kanunu md. 25/II-g kapsamına giren bir devamsızlık oluşturur ve sözleşmenin işveren tarafından derhal feshi için haklı bir sebep sayılır. (11)

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. İhbar Süresi ve İşten Ayrılma
  Yazan: simurg_ Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 01-01-2015, 15:50:48
 2. İşten ayrılma ihbar süresi
  Yazan: burcinece Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 25-12-2007, 23:06:11
 3. Bildirim süresi hakkında
  Yazan: sertanb Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-07-2006, 22:11:16
 4. İşten Ayrılma ve İhbar Süresi
  Yazan: mstyldz Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 09-03-2006, 18:12:36
 5. İşten ayrılma süresi
  Yazan: newsensitive Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 08-08-2005, 17:20:43

Bu sayfada bulunan kavramlar:

işten çıkmadan kaç gün önce haber verilir

isten ayrilmadan kac gun once haber vermek gerekiyor

isten ayrilmadan kac gun once haber vermek gerekir

http:www.hukuki.netshowthread.php10488-isten-ayrilma-bildirim-suresi

işten çıkarken kaç gün önceden haber verilmeli

işten çıkmadan 15 gün önce haber vermek

işçi işten ayrılmadan kaç gün önce haber vermelidir

işten ayrılmadan kaç gün önce bildirmek gerekirişten ayrılırken kaç gün önceden haber verilmeliişten ayrılmak için kaç gün önceden haber verilmeliişten çıkmak için kaç gün önceden haber verilmeliişyerinden ayrılmadan kaç gün önceişten ayrılma kaç gün önceden bildirilmeliişi bırakmadan kaç gün önce haber verilmeliişten ayrılmadan ne kadar önce haber verilmeliişten ayrılma ne zaman bildirilirişyerinden ayrılırken kaç gün önce haber verilmeliişten ayrılma dilekçesi ne zaman verilirişten ayrılmadan kaç gün önce haber verilmeliişten ayrılmadan önce haber verme süresiişten çıkarken haber verme süresiisten ayrilmadan once.15 gunişten ayrılma işverene bildirmeistifa dilekçesi kaç gün önceden verilmeli7 senelik isci cikis kac gun once haber vermeli
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.