Selamlar,
Öncelikle 3 senedir özel bir şirkette teknisyen olarak çalışmaktayım ve sürekli sahada çalışıyoruz. (Şehir içi ve Şehir dışı)
Kasım ay'ı içerisinde bilgim dışında bir gün arayla bir çıktı girdi işlemi yapıldı, sgk gün dökümü kayıtlarından fark ettim bunu işverenime bildirdim, Sgk müdürlüğünün (şirket sgk kodu değişmiş) değiştirildiğini herhangi bir hak kaybına uğramadığımı beyan etti yalnız ben 170 i aradığımda çıkışım 03 kodu ile yapıldığından ötürü herhangi bir hakkımın kalmadığını tüm haklarımın yandığını söylediler bana. Yalnız ben herhangi bir kağıda bu konuyla ilgili imza atmadım.
İşverenimle tekrar konuştuğum da kıdem tazminatımı vermeyi kabul etti yalnız benim maaşım net 2500 tl yemek 250 tl yol 180 tl şeklinde tazminatımı sgk mı yatırdığı ücret olan asgari ücretten hesaplanacağını söyledi. Daha sonra biraz konuşma neticesinde tazminatımı 2500 tl. net maaşım üzerinden yapmayı kabul etti. Fakat forumda okuduğum kadarıyla geriye dönük mesailerimizide alabileceğimizi öğrendim bu haklarımıda talep ettim yalnız bunu vermiyor işverenim benim çalışma saatlerim normal şartlarda hafta içi 08:30 - 18:30 cumartesi 08:30 - 14:00 şeklinde 3 senedir bu saatler arası çalışmam toplasan 30 gün etmez hergün min. 2 saat max. 5 saat fazla mesai yaptım. Şirket içerisinde bir çalışan olmadığım için sürekli saha da olduğum için bu fazla çalışma sürelerini nasıl kanıtlayabilirim ? Şahit yeterli oluyorsa birlikte çalıştığım çalışma arkadaşlarım arasında 3 kişi var şahit olabilecek. Bir de çalışmış olduğumuz kurumsal bazı firmaların kartlı geçiş yaptığımız o firmadan çıkış saatlerimiz belli hangi şirketten hangi iş için geldiğim saat kaçta gelip kaçta çıktığım gibi bilgilerim firma giriş çıkış defterleri ve bilgisayar kayıtlarında mevcut yalnız tamamını nasıl kanıtlayabilirim ?
Maaşımın asgari ücret olan kısmı banka hesabıma yatıyor. Geri kalanını ve yemek yol ücretimi elden alıyorum.
Tazminatımı aldığım da fesih sözleşmesi imzalatacaklar bu fesih sözleşmesini imzalamam neticesinde tüm haklarımdan feragat etmiş olurmuyum ? Yoksa imzalasam dahi geriye dönük fazla çalışma sürem ile ilgili bir hak talep edebilir miyim ?
3 Senelik çalışma sürem boyunca hiç bir kez bordro almadım imzalamadım.
Geçen ay belirsiz süreli iş sözleşmesi yapıldı. (İşe girdiğim de böyle bir sözleşme yapılmamıştı) Orada belirtilen süre haftalık 45 saat çalışma süresi olduğu aştığı sürelerde mesailerin verilmesi gerektiği açıkca belirtilmiş vaziyette. (Maaş satırını boş bırakmam söylendi o şekilde imzaladım bu herhangi bir sorun teşkil eder mi)
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.