+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 34 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Şahsi bir e-posta'nın tazminatsız feshe konu olması

Sayın Üstadlar;

Öncelikle tüm paylaşımlarınız ve bilgileriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Yaklaşık 6 ay önce madde 25/2 den iş akdim tazminatsız fesih edildi. Gerekçe olarak da çalıştığım firmanın bana tahsis ettiği e-posta hesabından bir arkadaşıma attığım e-posta iletisi gösterildi.

Olayın gelişimi şu şekilde:

Çalıştığım firma kurumsal ve binlerce çalışanı olan bir kuruluş. Her çalışanın bir e-posta hesabı mevcut ve takdir edersiniz iş stresi içerisinde arkadaşlarımızla özel paylaşımlarda bulunabiliyoruz. Benim gönderdiğim e-posta ise kişisel bir alacağımı geri istemek üzere yazdığım fake bir yazıydı. Daha net olarak söylemem gerekirse, "... arkadaşım, bana İK'dan aşırı borçlanmam dolayısıyla bir yazı geldi, ödemelerimi yapmam gerekiyor. Bana olan borcunu ödeyebilir misin" anlamını taşıyan bir e-posta gönderdim. Gerçekçi olması için de yazının altına sanki bana bir yazı gelmiş gibi bir ihtar metnini internetten örnek bir matbu yazı olarak kopyalayıp yapıştırdım. Rastgele isim vs koydum.

Aradan birkaç ay geçti. Yöneticim ile çeşitli özel sebeplerden dolayı aramız bozuldu. Kendisi hiçbir sebep yokken bana bir uyarı yazısı verdi. Aşırı borçlanmanızdan dolayı görevimi ifa etmeyi aksattığım ve buna benzer ifadeler, hatta bulunduğum konum itibariyle suistimale açık bir durum olduğu da uyarı yazının içeriğinde ima edilen konulardı. Elbette sağlam bir savunma yazdım ve kanıtlanmasını istedim. Kanıtlanamayacağını anlayınca bu konu kapandı. Çünkü ne aşırı borçlanmam vardı ne de görevimi aksattığım.

Aradan yine bir ay kadar geçti. Ve İK tarafından savunmam istenerek idari izne çıkarıldım birden. Sebep olarak da en başta bahsettiğim e-postayı karşıma çıkardılar. Ben inkar etmedim, "Ben yazdım ama amacım buydu. Çalıştığım kurumu alenen kullanarak bir eylemde bulunmadım. Yazdığım e-posta da sadece arkadaşıma gönderdiğim bir yazıdır. Kendisi de bunu isterseniz her alanda beyan edebilir. Bu e-postanın nasıl sizin elinize geçtiğini bilmiyorum" gibi bir savunma verdim. Ve emin olduğum bir konu da, yöneticimin bu e-postayı uygunsuz bir şekilde (kurum içi hatrını kullanarak) kurum sistemi üzerinden elde etmiş olması. Bunun netleştirilmesini istedim tahkikatı yürüten yetkilerden, ancak bir sonuç alamadım.

Bu sürecte yaptığım tüm görüşmelerde benim hakkımda savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı ve istifa edersem bundan vazgeçileceği defalarca söylendi. Ama ben vazgeçmedim, istifa etmedim. Çünkü kötü birşey yapmadım.

İki haftalık idari izin sonucunda görüşmeye çağrıldım. İK adına yazdığım bu e-posta sebebiyle Madde 25/2 (hangi bend olduğu yazılmamış) den iş akdimin feshedildiğine dair bir yazı verilerek 5 yıllık emeğim çöpe atıldı.

Kanuni süre içerisinde davamı açtım elbette. Tazminatımı alamadım, işsizlik maaşı alamadım. Görüşmeye gittiğim firmalar 25/2 yi duyduğunda biz sizi ararız cevabını veriyorlar. Bir kişinin kaprisi yüzünden bu durumlara düşmek sıkıcı bir durum. -ki bu başıma geldiğinde 1 yıllık evliydim. Neyse ki tek avuntum bu insanlara boynumu eğip onurumdan ödün vermedim.

Biraz detaya girdim farkındayım. Avukatım ile bu konuları elbette istişare ediyoruz. Ancak farklı kişilerden de akıl almak iyidir diye düşünmekteyim.

Sormak istediğim soru; İşverenin gösterdiği sebep haklı ya da geçerli sebeplerden sayılabilir mi? Bir de herşey yolunda iken sırf bir kişi istemedi diye işten atıldım, bu kişiye karşı herhangi bir maddi tazminat davası açabilir miyim?

Yardım ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla

- - - Updated - - -

ekleme;
    Ayrıca nihai verdiğim savunmada, yazdığım bu e-postanın doğru bir davranış olmadığını kabul ettiğimi, ancak niyetimin kötü olmadığını özellikle belirttim.

Hukuki NET Güncel Haber

Şahsi bir e-posta'nın tazminatsız feshe konu olması konulu yargıtay kararı ara
    Şahsi bir e-posta'nın tazminatsız feshe konu olması konulu hukuk haber
    Konu maydos17 tarafından (15-04-2013 Saat 11:19:48 ) de değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şahsi bir e-posta'nın tazminatsız feshe konu olması

Burada suçunuz olsa olsa işverene ait bilgisayarı internet bağlantısını ve zamanı bu e-postayı yazmak için harcamış olmak olabilir. Bu da 25/2 ile açıklanamayacak bir şey.
    Ancak işverenin işyerine ait posta adresinden gelip giden postaları incelemesi olayı biraz karışık. Yanılmıyorsam bunu yapma hakkı var.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın senoleker,
    Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi İşverenin buna yetkisi var, ancak bu yetki her işveren vekiline ait değil. Sadece Denetleme yapmaya yetkili bölümlere veriliyor.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1 tanemi birden fazlamı e- mail var.?

1-Ortada size ait e posta var sizden izinsiz size ait bilgiler elde edilmiş. Hukuka aykırı delil olarak düşünmekteyim.
    2-Çalışanın neden işten çıkarıldığını bilmesi bir kuraldır. 25/2 madde diye belirtmek yeterli değildir. 25/2 nin hangi maddesinden olduğu belirtilmeliydi. Açık açık işten çıkarmadaki geçerli sebebin yazılması gerekirdi.
    Bence bu yazılmadığına göre işveren size geçerli bir neden sunmamış olmaktadır.

3-Sizi şahıslar değil şirket işten çıkardı. O yüzden şahsa tazminat davası açmanın bir faydası olacağınıda düşünmüyorum.

Bahsettiğiniz nedenlerle bile olsa tazminatınızı ödemeleri gerekirdi. eğer geçerli nedeni yok ise boşta geçen sürelere ait ücretinizide ödemeliler.

Şahsi fikrim bu şekilde açılacak davanın hem tazminat talebi hemde işe iade davası olması gerekir. Yani işten çıkarmanın geçerli nedenlere dayandırılmaması hemde haksız olması iddia edilmesi gerekir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın ceceli341,
    Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
    Ortada sadece 1 tane e-posta var. Ancak Sn. senoleker'in dediği gibi, İşverenin bunları habersiz denetleme yetkisi var.

Dayandırıldığı madde 25/2 denmiş fakat hangi bendi olduğu belirtilmemiş. Bu tümü/ya da herhangi biri anlamını taşır benim mantığımda. Ama hukuk sizin gibi söylüyorsa bu durum benim lehime gibi gözüküyor. Çünkü fesh ihbarındaki metinde bu e-posta sebebiyle madde 25/2 den fesh ibaresi yazıyor.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı e mail den birden fazla savunma istemek 2 ayrı eylem anlamına gelmez. Birden fazla eylemin her eylem için savunmanın olması ve size yapılan eylemi yapmamanız konusunda uyarı yapılması gerekir ve sizinde bunu tekrar etmeniz gerekir.

Sizin olayınızda savunma istenen sebeple çıkarılma sebebi birbirine uymuyor.

Birde tabi borçlanma sebebi var borçlanmanızın sizin iş performansınızı etkilemesi işyerinde ve çalışanlarla huzursuzluğa yol açması gibi olumsuz durumlara yok açması gerekir.

Yoksa ev yada araç kredisi alacaksınız buda borçlanmadır.
    Konu ceceli341 tarafından (15-04-2013 Saat 12:26:09 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Durum aslında şöyle;
    2 defa savunma istendi.
    1.si kendi yöneticilerimin yazdığı uyarı yazısı (aşırı borçlandın, görevine odaklanamıyorsun) burada bu e-postadan hiç bahsedilmiyor.
    2.si e-posta yazmışsın İK adına. bu bir suç ve buna savunma yaz.

Yani iki farklı konu ve iki farklı savunma.
    Mahkemede sanırım 1. olarak verilen uyarı ve savunma söz konusu olmayacak. Çünkü Fesh yazısında bundan bahsedilmiyor.

- - - Updated - - -

Durum aslında şöyle;
    2 defa savunma istendi.
    1.si kendi yöneticilerimin yazdığı uyarı yazısı (aşırı borçlandın, görevine odaklanamıyorsun) burada bu e-postadan hiç bahsedilmiyor.

Mahkemede sanırım 1. olarak verilen uyarı ve savunma söz konusu olmayacak. Çünkü Fesh yazısında bundan bahsedilmiyor.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı maydos17 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Durum aslında şöyle;
    2 defa savunma istendi.

- - - Updated - - -

Durum aslında şöyle;
    2 defa savunma istendi.

İşveren sizin borçlandığınızı öğrenmiş ama bunu suç görmemiş ama bunu attığınız e mailden öğrenmiş sonra aklına gelmiş
    bunu öğrendiği e maili suç görmüş ama bunun tekrarı yok uyarı yok tekerrürü yok.

Ayrıca suç görmediği eylemi e-mail ile yaptığınzıda biliyor bence e mail çekme ile ilgilide savunmanızıda vermiş oluyorsunuz. Bence daha önce bunuda suç saymamış.

Ama burada işveren sizi işten çıkarmaya kafaya koymuş ve sebep aramış. Püf noktada burada.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kesinlikle doğru tespit.
    kaba tabirle demem gerekirse;
    Beni sevmeyen yönetici, bir gün oturup diyorki ben bu kişiyi işten attıracağım.
    Bir şekilde bilgisayarıma girip işine yarayacak bir e-postayı alıyor.
    Önce bir deniyor "aa bunun borcu var burdan bir vuralım"
    Baktı olmuyor.
    Sonra diyor ki o zaman ben bu e-postayı şikayet edeyim. Nüfuzunu da dilekçesine ekleyerek beni şikayet ediyor.
    Ve karıncayı çalıştırıp şirketleşen Aslan hikayesi vardı bilirsiniz belki. Onun gibi düşünüp taşınıp karıncayı işten çıkarma kararı alıyor.

İşin esprisi tabi, olan bizim geleceğimize ve hayatımıza oluyor.

Umuyorum ki önümüzdeki ay gerçekleşecek duruşmada davam lehime sonuçlanır. Bunu da buradan ilan etmek nasip olur.

- - - Updated - - -

Kesinlikle doğru tespit.
    kaba tabirle demem gerekirse;
    Beni sevmeyen yönetici, bir gün oturup diyorki ben bu kişiyi işten attıracağım.
    Bir şekilde bilgisayarıma girip işine yarayacak bir e-postayı alıyor.
    Önce bir deniyor "aa bunun borcu var burdan bir vuralım"
    Baktı olmuyor.
    Sonra diyor ki o zaman ben bu e-postayı şikayet edeyim. Nüfuzunu da dilekçesine ekleyerek beni şikayet ediyor.
    Ve karıncayı çalıştırıp şirketleşen Aslan hikayesi vardı bilirsiniz belki. Onun gibi düşünüp taşınıp karıncayı işten çıkarma kararı alıyor.

İşin esprisi tabi, olan bizim geleceğimize ve hayatımıza oluyor.

Umuyorum ki önümüzdeki ay gerçekleşecek duruşmada davam lehime sonuçlanır. Bunu da buradan ilan etmek nasip olur.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın üye işveren sizi 4857 sayılı iş kanununun 25 / 2 maddesinden dolayı işten çıkartmış yasa metni aşağıdadır..

"II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

a) İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.

b) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.

c) İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.

d) İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.

e) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.

f) İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.

g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.

h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması."

İş akdiniz fesh edileli 6 ay olmuş. muhtemelen İşe iade davası açtınız.

İş yeri tarafından verilmiş olsa bile mail hesabı kişisel hesaptır. İş yeri sahibi dahi olsa girip kontrol edemez, yazışmalarınızı alamaz, elde ettiği yazışmalar illegal elde edilmiş yazışmalardır. Yapılan eylem suçtur.

İşe iade davanızda avukatınız var mı bilmiyorum. İş akdinizin feshi için işverenin, yazdığınız o maili kullandığını, karara geçirtecek olursanız, işe iade kararı kesinleştikten sonra işveren ve işveren temsilcisi olan ünite Müdürünüz hakkında Borçlar Kanunu 41/2 maddesi gereğince haksız fiil nedeni ile tazminat davası açabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki maddeleri gerekçe göstererek savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

İş ve çalışma hürriyetinin ihlali (5237 S. TCK M.117/3)
    İşkence (5237 S. TCK M.94/1)
    Eziyet (5237 S. TCK M.96/1)
    Kişilerin huzur ve sükununu bozma (5237 S. TCK M.123)
    Kişisel verilerin kaydedilmesi (5237 S. TCK M.135/2)
    Kişisel verilerin elde edilmesi suçunun nitelikli olması (5237 S. TCK M.137)

Bunların dışında bu kişiler Anayasanın Temel Haklar ve Ödevler başlıklı ikinci kısmında belirtilen Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığı (MADDE 17.– Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.) Özel hayatın gizliliği ve korunması (MADDE 20.– Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.) ilkelerine de aykırı davranılarak ayrıca Anayasayıda ihlal etmişlerdir.

Geçmiş olsun...
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: