Merhabalar,

Oncelikle hepinize iyi gunler diliyorum...
Benim bir sorum olacak. Cok karmasik oldugu icin biraz uzun anlatacagim. Cevaplandirabilirseniz sevinirim...

Benim bundan yillar once kuzeninim kizi ile birbirimizi sevmistik. Ben o zamanlar universiteye yeni baslamistim. Kuzeninim kizinin yasi benden 5 yas kucuk. Tabi bu durum ortaya cikinca aile top yekun karsi cikti. Ne dediysek olmaz dediler. Zamana bile birakalim demediler. Ailelerimizde bu tarz akraba evliligi olmaz dediler. Biz de o zamanlar bir delilik yaptik. Kuzeninim kizinin resit olmamasi nedeni ile cok uzun sure direnemedik. Iste o zamandan bir kizim dunyaya geldi. Cok zor sartlarda bir sure kizimi gorebilsem de bu fazla surmedi. Kuzeninim kizini zorla da olsa biri ile evlendirdiler ve Almanya'ya gonderdiler. Kizimi da evlendigi adamin kizi gibi kaydettirmisler. Tabi ki kizim beni biliyor. Ama onun da elinden birsey gelmiyordur. Ne yapsin. Aradan yillar gecti. Ben de evlendim hatta bu evligimden de bir kizim oldu. Ama ben evliligimi fazla surduremedim. Bundan 2 yil oncesi de kuzeninim kizinin da esinden bosandigini ogrendim. Bu zamandan sonra da kuzeninim kizi ile tekrar gorusmeye basladik. Bu arada kuzenimin kizinin bu evliliginden 2 tane de cocugu olmus. Zaman degisse de araya mesafe girse de bazi seyler degismiyormus demekki. Kuzeninim kizinin ayrildigi esi kizimin kendisinden olmadigini bildigi icin kizimi nufusundan cikarmak istedigini soyluyormus. Ben de artik 40'ima merdiven dayadim. Artik aile falan dinleyecek durumda da degilim.

Bu arada kendimden de bahsetmem gerekirse. Ben de Almanya dogumluyum. Ailemle daha cocukken kesin donus yaptik. Meslegim Bilgi Teknolojileri Uzmaniyim. Evligimden olan kucuk kizima daha once oturdugum evin tapusunu mahkeme karari ile miras biraktim. Kucuk kizimin velayeti annesinde ve kucuk kizimla duzenli gorusuyorum.

Oncelikle 16 yasina gelmis kizimi yasal olarak nufusuma almak ve diger kizimla ayni haklardan yararlanmasini istiyorum. Bunu nasil yapabilirim? Annesi de bu duruma karsi degil.

Ayrica kizimla uzun uzun konustuk. Onun universite icin Turkiye'ye gelmesini ve burada elimizden geldigince aradaki yillari unutturmaya calisabilecegimizi soylesem de, annesini yalniz birakmak istemiyor ve benim oraya gelmemi yeniden aile olmayi denememizi soyleyip duruyor. Bunu kendisine annesinin de benim de borclu oldugumuzu soyluyor. Annesi de buna sicak bakiyor. Bunca zamanin ve talihsizligin sonucunda aci bir mahcubiyetten baska soyleyecek bir soz bulamiyorum tabiki...
(Kizim Almanya'da Real Schulede ve bu sene sanirim Gymnasiuma gececek. Turk vatandasi.)

Ne yapmaliyim, nasil yapmaliyim, bu isleri nasil yoluna koymaliyim bilemedim. Ben de en azindan kanun budur dersiniz ve belki de bu gibi durumlarda ne yapilmali insani acidan bir yorumda bulunursunuz diye size yazmayi dusundum....

Biraz uzun oldu. Ama belki icinizden "Sen ne yaptin be adam" dersiniz, egri yada dogru hakkimda yanlis bilgiye sahip olursunuz diye detaylari ile anlattim.
Zamaniniz ve yorumda bulunursaniz emeginiz aldigim icin simdiden tesekkur ederim.

Saygilar....