İyi Günler

2004 yılında mütehaıtten inşaat halindeyken zemin kat 85 m2 2+1 daire satın aldım. İlk başta satın aldığım yer projede daha kücük ve is yeri olarak görünüyordu. Başvurum üzerine kat malıklerın onayı alınarak meskene çevrildi. Tadılat projesi cizildi. Banka kredisi ile satın aldım. 2005 yılında iskan izni alındı ve kat mülkiyetine geçildi. Ben de iskan izni alındığı için sorunun halledildiğini düşündüm.

2013 yılı içersinde dairemi satmak istedigimde; banka expertizin tapuda yapmış olduğu araştırmada dairemin 2+1 yerine 1+1,85 m2 yerine 45 m2 olduğunu binanın giriş kapısı yanındaki boşlugun daireme katıldığını öğrendim.Fakat bu sonradan yapılma bir değişiklik değil apartman zaten şimdi olduğu şekilde inşaa edilmişti. Sonradan bir değişiklik yapılmadığıda açıkca belli. Bana gösterilen proje ile tapudaki proje farklı sonradan öğrendiğime göre bana gösterilen tadilat projesi onaylanmamış daha sonra 45 m2 lik yeni proje çizilmis.
Şimdi nasıl bir yol izleyebilirim

1.Kredi aldığım banka bana nasıl kredi verdi expertiz bunu tapuda neden görmedi? Bankanın sorumluluğu var mı?

2.Yapı Denetim Firması neden projeye aykırı bir yapıya izin verdi? Bir sorumluluğu var mı?

3.Belediye projeye aykır bir yapıya neden kat mülkiyeti izni verdi? Bu konuda sorumluluğu ne olur?

4.Bu konuda iş işten geçti bütün hata bana mı ait? Bankaya Yapı denetim Firmasına Belediye güvenmekle hata mı ettim? bu kurumlara güvenmesek kime güveneceğiz?

5.Dairemi bu şekilde satarsam sorumluluğum ne olur?

6.Belediye daha önce iskan izni verdiği ve başvuruma istinaden eve gelerek evin 85 m2 olduğunu tastik ettiği halde ( Yoklama tutanakları ve karar elimde mevcut) projeye
uygun hale getirilmesini isteyebilir mi?

7.Herhangi bir zamanaşımı söz konusu mu?

6.Ne şekilde hareket etmemi tavsiye edersiniz?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.