+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 56 ileti bulundu.

Konu: Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır?

Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Malatya, Türkiye.
    İletiler
    134
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır?

Geçen şahit olduğum bir davada akrabalarının düğününda kurusıkı tabancası ile havaya ateş eden şahıs hakkında TCK 264/7 gereğince korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde silahla ateş etmek isnadıyla kamu davası açıldığını gördam. Maddede 2 seneden aşağı olmamak üzere hapis cezası öngörülüyor. Yargılama halen devam ediyor. Bu durum bana çok tuhaf geldi.Ancak söz konusu maddenin uygulanabilmesi için öncelikle ortada bir silah bulunmalıdır. Kurusıkı tabanca bu anlamda silah mıdır? (Bence değildir ve bu şahıs hakkında TCK 264/7 uygulanamaz) sanık hakkında TCK 264/7 uygulanabilir mi? Görüş ve değerlendirmelerinizi bekliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır? konulu yargıtay kararı ara
    Kurusıkı tabanca silah'tan mıdır? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Av.Fatih Karaca Misafir

Tanımlı

Konu ile alakalı Yargıtay Kararı var. Benzer bir davada, bidayet mahkemesinin mahkumiyet kararı, C.Savcısının temyizi üzerine, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nce verilen 20.3.2002 tarih ve E.2001/10823-K.2002/3462 sayılı kararda, Sanığın, silah niteliğinde olmayan kuru sıkı tabanca ile meskun yerde havaya ateş etmekten ibaret eyleminin, TCK.nun 264/7. madde ve fıkrasında tanımı yapılan ve silah öğesi içeren suç tipine uygun bulunmadığı gözetilmeden mahkumiyetine karar verilmesi hatalı görülerek mahkumiyet kararı bozulmuşdur.

DeFacto

İletiler
    1.053
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

TCK m. 264/7:
    Her kim korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde her ne amaç ve nedenle olursa olsun, meskün bir yerde veya çevresinde veya özel veya resmi veya genel yapılara ya da her türlü taşıt araçlarına ya da halkın toplu olarak bulundukları diğer yerlere silahla ateş ederse, eylem başka bir suçu oluştursa bile ayrıca iki yıldan aşağı olmamak üzere hapis ve beşbin liradan az olmamak üzere ağır para cezasıyla cezalandırılır.

Fıkradan her nekadar kuru sıkı tabancayla ilgili açık bir düzenleme yoksada, bence "silah" tabirini genişletici yoruma tabi tuttuğumuzda ve de fıkranın ratio legisine yani kanun koyucunun amacına baktığımızda kuru sıkı tabancayıda bu fıkra kapsamda değerlendirmemiz gerekir.Burda fıkranın konulmasındaki asıl amaç -"...korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde her ne amaç ve nedenle olursa olsun, meskün bir yerde veya çevresinde veya özel veya resmi veya genel yapılara ya da her türlü taşıt araçlarına ya da halkın toplu olarak bulundukları diğer yerlere..." denilmek suretiyle- halkın toplu olarak bulunduğu yerde korku,kaygı ve panik yaratılmasının önlenmesi ve buna aykırı davrananların cezalandırılması, öyleyse bu korku kaygı ve paniki yaratabilecek silahlar (ateş edebilme özelliğine sahip olmalı) ve bu halde kuru sıkı tabancada bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Yargıtayın bu konudaki kararını pekte yerinde bulamadığımı belirtmek isterim. Bu hususta kamu davası açılması gayet yerindedir.

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Olayı 264/7 maddesine sokmak neredeyse silahla adam yaralamanın cezası ile aynı cezanın tayin edilmesi anlamına gelecektir ki bu durumdaki dengesizliğin farkına varabiliyorsunuzdur.
    264 maddede bence suçtan korunan yarar kamu güvenliğidir.
    Suçun maddi unsuru : Silah ..
    Manevi unsuru: Korkutma ... dır.

Khan bey konuyu kuru sıkı tabancanın silah olup olmadığı yönünde derinleştirmiştir. Kanımca kuru sıkı tabanca TCK 264/7 kapsamında silah değildir.

Konuya ışık tutabilmesi için ve 264 md.nin amacı için
    https://www.hukuki.net/ictihat/901-70_cgk.asp linkini okuyabilirsiniz.

https://www.hukuki.net

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ben sayın khan ın yorumuna aynen katılıyorum. Fiilen Moda /ist ter şahit olduğum bir olay var. İki arkadaş oldukça alkol almış ve giriş katında oturuyorlar yani pencereleri caddeye bakıyor gelip geçenin kafasını okşayabilirsiniz yani. Arkadaşlardan biri saat 2300 sıralarında alkolun etkisiyle olsa gerek pencereyi açıyor ve kurusıkı tabanca ile (bilmeyenler için not bu kurusıkıların sesi gerçek tabanca sesinden beter ) ateş açıyor. Dikkat etmediği husus ise tam o ara penceresinin altından yaşlı bir teyze biri hamile olmak üzere iki bayan geçiyor. Gürültüye bende koştum geldim .(bende hemen orada bir arkadaştaydım.) Kurusıkı tabancanın gecenin o saatinde çıkardığı gürültü hemde tam başları üzerinde olunca üç kadınıda yere mafetmiş. Biz aşağı indiğimiz de yaşlı teyze yerde hareketsiz yatıyor , hamile kadın karnını tutarak çığlık atıyor obur kadın da çökmüş ağlıyordu. Neticede ambulans polis o bu derken yaşlı teyze kalp krizi geçirip vefat etti, öbür hamile kadın allahtan çocuk 7 ayında imiş erken doğum yaptı sanırım öbürüde olayın şokunu üzerinden atamadı.
    Şimdi bu serseri içip içip sapıtmasa ve kurusıkı ateş etmese bunların olması sözkonusu olamazdı hukukçu değilim ama bence kurusıkı silahlar meskun mahalde uygunsuz bir biçimde kullanıldığında normal silah muamelesi görmelidir. 267/7 kesinlikle uygulanmalıdır. Yargıtay bu kararları bozmadan önce bu olaylardan zarar görenlerin zararını telafi edecek kararlar alsaydı daha iyi olurdu. Ölenleri geri getiremez ama böyle dangalakça ölümlerin önüne geçecek yıldırıcı cezaları verebilir.

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

İletiler
    1.053
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın commodore1tr'nin yazmış olduğu olay durumu çok iyi izah ediyor sanırım.
    Sayın avukat62'nin bahsetmiş olduğu kararı (Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nce verilen 20.3.2002 tarih ve E.2001/10823-K.2002/3462 sayılı karar) inceledim.Gerçekten Daire kurusıkı tabancayı silahtan kabul etmemiş bu kararında.Velakin bu kararı mantıklı bir şekilde gerekçelendirememiş ve uygun bir zemine oturtamamış.
    Yinelemek gerekirse burada herşeyden önce tartışılması gereken ve tartıştığımız kurusıkı tabancanın silahtan sayılıp sayılmaması hususu.Ki burada fıkraya baktığımızda fıkranın asıl amacı "korku, kaygı veya panik yaratılmasının" önlenmesi."Korku, kaygı veya panik" nasıl yaratılacak?SİLAHLA ATEŞ etmek suretiyle.Hiçbir şekilde kurusıkı tabancanın silahtan sayılamayacağı sonucunu [u]çıkaramadığımız</u> bu fıkrada aksine "silah" kavramını "ateş etme" özelliğine sahip her türlü nesneyi de silah kapsamında yorumlamalıyız.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kullanılan araç gerçek bir silah değil, olsa olsa bir kopyasıdır. Bu nedenle bizim kendimize göre yorum yapıp sahte bir tabancayı silah olarak yorumlamamız doğru olmaz kanaatindeyim.
    Yasalarda kurusıkı tabanca ile ilgili bir düzenleme olmadığına göre -her ne kadar sakıncalı durumlar oluşturabilse dahi- doğru kararın bu konuda bir ceza uygulanmaması olduğunu savunuyorum.

Nerede
    ist, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sımdı bır sey sormak ıstıyorum sızlere.Sımdı ben savunma nıyetıyle bır kuru sıkı tabanca almayı dusunuyorum,bu konu hakkında cok arastırma yaptım sanırım bellı bır kanun hukmune baglı degıller ancak gercek sılah nıyetıyle kullanılırsa ornegın korkutma tehdıt meskun mahallde havaya ates etmek gıbı ateslı sılahlar kanuna tabi oluyormus ancak tasınması sadece alınan fatura tabii imiş simdi beni size sorularım var:

1-sımdı bu faturayı aldıgım zaman sadece faturadakı ıl adresındemı bulundurabılecegım yoksa devamlı yanımdamı olacak
    2-okudugum forumlarda gennellikle teshır edılmesının suc oldugu yanı belınıze takmanızın suc oldugu soylenmıs bu ne kadar dogru,cunku ben bunu caydırıcı olsun dıye almak ıstıyorum belımde tasıyamıyacaksam nasıl bır caydırıcı savunma aracı olabılır?
    3-bu konu hakkında kaynak edınebılecegım kesın bır mahkeme kararı,ıctıhat kararı varmı
    4-ayrıca illerin valilerine gerekli gorduklerı hallerde bu sılahları yasaklama yetkısı verılmıs sanırım bu dogrumu.mesela soyle bır olay oldu bu sılahı serbest olan bır sehırde mesela ıstanbul da aldınız ve bursaya gıdeceksınız ve ızmıtte bır cevırmeye gırdınız ve bu kuru sıkı tabancaların bu ıl dahılınde yasak oldugu soylendı ne yapacagım

ayrıca bırde onerınıze ıhtıyacım var,devamlı bir potansıyel hedefseniz sizce en kolay savunma aracı nedır,ben bu elektro şok makınalarının,spraylerın etkılı olacagını sanmıyorum cunku bunlar dısarıdan bır caydırıcı etkısı yok ancak saldırıya ugradıktan sonra becerebilirseniz kendınızı savunmak ıcın olabilicegını dusunuyorum.Devamlı bır korumayla gezecek kadar bır butcenız yoksa bu kuru sıkı tabancalar ıyı bır savunma mıdır yoksa daha etkılı bır onerınız varmı?
    tesekkurler

Nerede
    zonguldak, Turks and Caicos Islnd.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

kuru-sıkı tabancanın silah sayılması yada sayılmaması bence örf ve adete geleneklere göre belirlenmelidir. Doğu da özellikle düğün ve kutlamalarda bu tür tabancaların kullanımı çok yaygın dolayısıyla burda bu çeşit bir tabanca korkuya sebep olmayacaktır,zira bu bölgelerde çocuklar bile bu tabancaları çok sık kullanırlar.Ancak aynı tabanca hiç tabanca görmemiş kullanmamış insanların arasında sıkılırsa çok doğaldır ki bir korkuya sebep olacaktır.Burada önemli olan maddenin korumaya çalıştığı menfaattir,bu menfaatte herkesin güven içinde olmasıdır.Bu da ortamdan ortama değişir.Kişinin bir an için bile olsa güvenliğinden şüphe etmesi bence bu maddenin uygulanması için yeterlidir.Kuru sıkı dahi olsa tabanca niteliği itibariyle tehlikelidir ve kişiler içinde korkuya sebep olması kaçınılmazdır.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

burada yasada bir eksikliğin olduğu kanısındayım. Kuru sıkı tabancanın 6136 sayılı yasaya göre silah olaja kabul edilemeyeceği bir gerçek. Normal slahlar bile, atışa salih olup olmadığı konusunda inceleniyor. Ama bu aletle bir eylem yapıldığında ne olur. Bence ateş edilirse, meskun mahalde ateş etme suçu oluşur. Zira aynı sesi çıkaran ve aynı tepkiyi doğuracak bir eylem gerçekleşmiştir. Keza kurusıkı sıkı tabanca tehdidi ile adam kaçırılırsa,(179 Şartları uygulanacak diyelim) 179/1 mi yoksa 2 mi uygulanacak. Kaçırılan adamın, silahın cinsini araştırma şansı yok ki!. Ama bulundurmada, 6136 nın uygulanması da huku mantığına pek uymuyor

+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php1041-Kurusiki-tabanca-silah-tan-midirpage4

kurusıkı ne işe yarar

kurusıkı ne kadar etkili

kayıp kurusıkı işlem

kuru sıkı tabanca ne işe yarar

kurusıkı tabanca fiyatları malatya

yiv ve set 6136

zorlu kurusiki tabanca fiyatlari

malatya kuru sıkı tabanca