+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
    Nerede
    Zonguldak
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Yanlış Beyanda Bulunmak Ürünü Ayıplı Yaparmı ?

Değerli Site yöneticileri ve kullanıcıları , öncelikle bu denli güzel bir platform için emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Soruma gelecek olursak. Aldığımız arabanın tanıtım broşürlerinde deri döşeme yazdığını ve bu aracı aldıktan 1.5 sene sonra (koltuk yırtıldıktan sonra anlaşıldı) koltukların deri değil Vinleks (Suni Deri) olduğunu anladık.

Şimdi;
    1- Bu bir kandırmacamıdır?
    2- Ayıplı Mal olarak geçer mi?
    3- Yasal olarak hak iddia edip kandırıldığımızdan ötürü arabayı geri verebilirmiyiz?

Şimdiden herkese teşekkürlerimi sunarım.

Hukuki NET Güncel Haber

Yanlış Beyanda Bulunmak Ürünü Ayıplı Yaparmı ? konulu yargıtay kararı ara
    Yanlış Beyanda Bulunmak Ürünü Ayıplı Yaparmı ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yanlış Beyanda Bulunmak Ürünü Ayıplı Yaparmı ?

Açıkçası hiç bir aracın tanıtım broşüründe halis muhlis saf deridir yazmaz. Sizin bu deri değil suni deri iddianıza karşılık zaten bizde saf deri demedik cevabı gelebilir. Ne derisi olduğunun açıkça yazılması burada önem taşıyor yani. Bunun bir kandırmaca olabileceğini zannetmiyorum zira bu tarz firmalar çok uluslu firmalar olabileceği ve yüksek katma değerli lüks araçlar üretildiği için hata kaldırmaz bir sektör. Tabi mahkemeler bu konuda ne düşünür bilemem fakat bana normal bir uygulamaymış gibi geliyor. Firma ile konuyu tartıştınız mı? Savunmaları ne olacak bu da önemli.

Nerede
    Zonguldak
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Yanlış Beyanda Bulunmak Ürünü Ayıplı Yaparmı ?

cagjackal hocam yanıt için teşekkür ederim.

Şimdi açıklamaları ve arabanın internet sitesindeki özellikleri ve açıklamalarını aşağıya ekliyorum.

------------------------------------
    DERİ NEDİR?
    Deri veya cilt, insanlar ve hayvanların vücutlarını kaplayan en üst katman olup, altında barındırdığı kas ve organları koruyan ve doku tabakalarından oluşan bir örtü sistemi organıdır.

-------------------------------------
    Polivinilklorit (PVC) Kaplama Suni Deri
    Suni deri sanayiinin ilk dönemlerinde sadece PVC kaplama yapılmıştır. Oldukça geniş kullanım ve uygulama alanı bulunan PVC kaplama ürünler diğer suni derilere göre daha ucuzdur. PVC kaplama suni deriler; oto döşeme, ev ve ofis döşeme, çanta, terlik, ayakkabı, yağmurluk, kaban, mont vb dış giyim, saraciye ve aksesuar alanlarında kullanılmaktadır.

------------------------------------
    Poliüretan (PÜ) Kaplama Suni Deri
    Hammadde ve üretim teknolojisinde sağlanan gelişmeler sonucu, son 10 yılda suni deri imalatında PÜ kullanılmaya başlanmıştır. PÜ ürünler PVC ürünlere oranla pahalı olmakla beraber, daha sıhhi ve ekolojik olmaları, nefes alabilirlilik, yumuşaklık, teknik değerler ve görünüm yönlerinden doğal deriye çok yakın özellikler taşımaları nedeniyle tercih edilmektedir. PÜ kaplama suni deri ürünleri; ev ve ofis döşeme, mont, kaban, fantezi giyim, pantolon, gömlek vb giyim ve ayakkabı alanlarında tercih edilmektedir.

----------------------------

Yukarıdakiler Deri ile Suni deri 'nin açıklamaları aralarında organiklik açısından , hava geçirgenliği açısından , fiyat açısından belirgin farklar var. Ve zaten bir yere Deri yazmak onun gerçekten kelime anlamı olan DERİ olmasını gerektirir. Madem suni deri yapacaklar o zaman Suni Deri veya Deri görünümlü yazsınlar. Bu nedemek Suni deriye kesinlikle Deri denemez bu sadece o maddenin açıklama ismidir. Çünkü Suni deriler farklı kimyasal ve kumaşların birleşiminden oluşan bir maddedir.

Ek olarak eklediğim resime dikkat edin lütfen Deri Döşeme denmiş , Sonra Deri Görünümlü Ön Konsol ve Kapı içi Döşemesi denmiş, Sonra Deri Kaplama Direksiyon Simidi denmiş. Şimdi bunlardan hangisi doğru birinde DERİ GÖRÜNÜMLÜ denmiş diğerlerinde direk olarak DERİ denmiş.

Bence bu iş bir ayakkabı mağazasının deri diye size satılan Ayakkabının Suni Deri çıkması ile aynı şey. Yoksa yanlışmı düşünüyorum?

Yorumlarınızı bekliyorum . Tekrar herkese şimdiden teşekkür ederim.

ARACIN ÖZELLİK LİSTESİ

ozellik.jpg

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın cagjackal'ın hakkı var.Bu tarz firmalar böyle bir hataya düşse aynı sene batarlar ki marka bilmemekle beraber çok uluslu bir firma olduğu(sektör gereği) ortada.Sizin bulduğunuz deri nedir yazısı araç sektöründeki tanımından çok bir biyoloji kitabında ki tanımı şeklinde.Koltukta ki malzemenin %falanca değeri deri intiva ediyor ise ona bu sektörde deri denir bu belli bir yüzdenin altında ise suni deri veya deri görünümlü denmektedir.Çok az aracın(çok lüks) koltukları gerçek deridir ve gene çok lüks araçlarda bile extra bir seçenektir(deri döşemeli bazı model araçlarda gerçek deri bir opsiyondur).Öncelikle yasal olarak deri yazılması için malzemenin ne kadar deri intiva etmesi gerektiğini ve sizin aracınızdaki malzemenin buna uyup uymadığını araştırmak lazım.Ancak çok bir şey çıkacağını beklemek(hele hele bir buçuk yıl kullandığınız aracı geri verip parayı almak gibi) çok gerçekçi olmaz.Ama bir kusur var ise garanti kapsamında düzeltilmesini, koltukların kaplamalarının yenilenmesini talep edebilirsiniz.Kolay gelsin.

Nerede
    Zonguldak
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Bill187 hocam öncelikle yorumunuz için sizede çok teşekkür ederim.

Şöyle ki;

Deri demek bir canlının dış kaplaması demekdir. Sözlük anlamıda diğer bütün anlamlarıda budur başka bir anlamı yokdur. Deri ya insandan ya hayvandan yada bitkiden olur. Yani başka açıklaması yok.

Suni deri ise hiçbir şekilde hayvansal veya insandan elde edilen veya bitkisel deri ihtiva etmez , tamamen kumaş, pvc (plastik) veya poli üretan dediğimiz plastiğimsi kimyasal maddeden yapılır.

Sizin dediğinize göre büyük şirket diye insanları kandırmak veya insanları salak yerine koyup yalancı deriyi kelime oyunlarıyla (ki bu kelime oyunuda değil direk olarak DERİ denmiş) deri diye yutturmaya hakkı var???

Ki sizin dediğinize göre yasayla yine çelişiliyor. Yasa Gizli Ayıpsa 2 yıl zaman aşımı veriyor. Eğer bir ürün Ayıplıysada bunun değiştirilmesi gerekir diyor. İster kullanılmış olsun ister olmasın Sonuçda Ayıplı satmışmı bana satmış. Bu ürününde yırtılmadan Deri olup olmadığını anlamanız mümkün değil Zaten bizde yırtıldı da deri olmadığını anladık.

Bunların hepsi satışı artırmak kaliteli göstermek amacı ile yapılan hileler ve devletimizde bunlara göz yumuyor. Veya kimse sesini çıkarmadığı için bilinmiyor ve devletimizde birşey yapamıyor.

Lütfen yazdıklarımı üzerinize almayın genel olarak yazıyorum ve yine yorumlarınızı bekliyorum. Özellikle bilirkişi olarak Avukat arkadaşlarımızdan . Teşekkürler...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı aykut_saka rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Bill187 hocam öncelikle yorumunuz için sizede çok teşekkür ederim.

Şöyle ki;

Deri demek bir canlının dış kaplaması demekdir. Sözlük anlamıda diğer bütün anlamlarıda budur başka bir anlamı yokdur. Deri ya insandan ya hayvandan yada bitkiden olur. Yani başka açıklaması yok.

Suni deri ise hiçbir şekilde hayvansal veya insandan elde edilen veya bitkisel deri ihtiva etmez , tamamen kumaş, pvc (plastik) veya poli üretan dediğimiz plastiğimsi kimyasal maddeden yapılır.

Sizin dediğinize göre büyük şirket diye insanları kandırmak veya insanları salak yerine koyup yalancı deriyi kelime oyunlarıyla (ki bu kelime oyunuda değil direk olarak DERİ denmiş) deri diye yutturmaya hakkı var???

Ki sizin dediğinize göre yasayla yine çelişiliyor. Yasa Gizli Ayıpsa 2 yıl zaman aşımı veriyor. Eğer bir ürün Ayıplıysada bunun değiştirilmesi gerekir diyor. İster kullanılmış olsun ister olmasın Sonuçda Ayıplı satmışmı bana satmış. Bu ürününde yırtılmadan Deri olup olmadığını anlamanız mümkün değil Zaten bizde yırtıldı da deri olmadığını anladık.

Bunların hepsi satışı artırmak kaliteli göstermek amacı ile yapılan hileler ve devletimizde bunlara göz yumuyor. Veya kimse sesini çıkarmadığı için bilinmiyor ve devletimizde birşey yapamıyor.

Lütfen yazdıklarımı üzerinize almayın genel olarak yazıyorum ve yine yorumlarınızı bekliyorum. Özellikle bilirkişi olarak Avukat arkadaşlarımızdan . Teşekkürler...
    Zannımca siz zaten meseleyi çözüp hükmünüzü vermişsiniz. Malın ayıplı olduğuna da karar verdiğinize göre mahkemeye ne hacet?

Keşke hukuk sizin söylediğiniz gibi kolay işlese de herkes bir şeyleri bu ayıplı deyip değiştirse ya da maddi manevi tazminat davası açıp geçimini bundan sağlasa.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konuda ben Sayın üye Bill187 ve Sayın üye cagjakal ile aynı görüşte değilim.
    Reklamda "Deri koltuk" denmiş.
    Koltuk kelimesinin ne olduğu konusunda ihtilaf yok.
    Deri koltuk ifadesinden de koltuğun deriden mamul olduğunu değil, deri ile kaplı olduğunu anlamamız gerektiği muhakkak.
    Sorun "Deri" nin ne olduğunda saklı.
    Vinileks deri midir?
    Buna karar vermenin yolu açık bana göre.
    Türk Dil Kurumu "deri" denilince ne anlamamız gerektiğini anlatmış:,
    1. isim İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan tüy, kıl veya pulla kaplı tabaka, cilt, ten
    "Bütün kemikleri, ince bir deri altında birer birer sayılıyordu." - P. Safa
    2. sıfat Bu tabakadan yapılmış
    "Üstünde yine o siyah deri pardösüsü, kolunda siyah deri çantası." - N. Cumalı
    3. İşlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan postu

Reklamda deri kelimesinin sıfat olarak kullanıldığı ve bundan bir canlının vücudunu kaplayan tabakayı anlamamız gerektiği görülüyor.
    Ancak hangi hayvanın derisini anlayacağımızı bilmiyoruz. Çünkü bu belirtilmemiş.
    Eğer koltuklar gerçekte balina derisi olsa ve Sayın üye aykut_saka "bu neden inek derisi değil" dese, üretici haklı olacak.
    Ancak suni deriyi "deri" olarak nitelemenin imkanı yoktur.
    Eğer suni deri ise, o reklamda "suni deri" diye yazması gerekliydi.

Sıradan bir insan, bir derinin gerçek mi yoksa suni deri mi olduğunu anlayamaz. Bu yüzden ilk bakışta bunu anlamasını bekleyemeyiz. Kusur, ancak koltuğun yırtılıp "foya" sının ortaya çıkması işe zahir olmuş. Bu yüzden yine tüketici hakları ile ilgili mevzuattaki gizli ayıp statüsünde değerlendirilmelidir.

Eğer bu durumda ben olsam, bu konuyu ciddiye alan bir avukatla anlaşıp dava açardım. Kendi başıma dava açıp karşının işinin ehli avukatları karşısında usül ya da esas hatalarına düşmeyi göze almazdım.

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

90 lı yıllarda bir mağazadan deri ceket almıştım çok çok iyi para ödedim sonuçta kibar kullandım buna rağmen kaplaması 4 yıl sonra atmaya başlayınca ne olduğu çıktı.
    Hukuk buna ne der bilemem büyük ihtimalle emniyeti suistimal diyebilir ben dolandırıldım diyorum. Bir bardakta soğuk su içtim.
    Geçmiş oldumu olmadı olsaydı bu gün hala hatırımda kalmazdı otomobil hususunda bu denli belirgin bir aldatmaca olmasa da adam gibi ne olduğunu söylesinler.

Nerede
    Zonguldak
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Senoleker ve ismail32 yorumlarınız için teşekkür ederim.

buradanda anlaşılıyorki fikir fikirden üstündür ve farklı fikirler sonunda bizlere doğru yolu bulmada ışık olacaktır. Yavaş yavaş anlatmak istediğim anlaşılmaya başlamış.

Sayın cagJackal ben hüküm vermiş değilim. Sadece çok şükür Üniversite bitirmiş dünyada sadece 7 adet örneği olan yazılımın türkiyedeki tek yapımcısıyım bunu neden söyledim birincisi kendimle grur duyuyorum (Helal olsun bana ) ikincisi biraz olsun kafam çalışır. (Biraz böbürlendim bunun için özür dilerim.) Sonuçda mantığımı ve aklımı kullanmaya çalışıyorum ve aklım bana diyorki sen ve bu aracı alanlar kandırıldı. Hukuğunda çok alengirli olayları olduğu için siz değerli arkadaşlardan yardım almaya çalışıyorum. Bunu yaparkende karşılıklı güzel bir tartışma - fikir alışverişi - beyin fırtınası olarak yapmaya çalışıyorumki daha doğru bir sonuca ulaşalım.

Mesela şimdi Deri konusunda çok yetkili bir ağızdan birşey okudum aşağıya aynen dediği şeyi yazıyorum...

-----------------------------------------------------
    Konu Başlığı : Gerede Deri Sanayi Odası Başkanı Uyardı

Açıklamanın bir kısmı : Gerede Deri OSB Başkanı Ersin Kaşka, 'suni deri' denilince akıllarda normal deri gibi algılanmaya başlandığını, oysa ki suni derinin, deri ile alakasının olmadığını söyledi.

Şimdi buna ne denir Suni Derinin DERİ ile alakası bile yokmuş. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben araç üretimi ve satışı yapan, bütçeleri milyon hatta kimi zaman milyar dolarlar olan, bu broşürleri hazırlarken bu işin uzmanı bir hukuk ordusunun desteğini alan tüm yönetmeliklere ve işleyişlere hakim firmaların kelime açıklarıyla zarara uğratılabileceğinin(deri, suni deri, deri içeren malzeme, hakiki deri vs.) uzak bir ihtimal olduğunu yazayım da siz gene isterseniz zaman ve para harcayarak istediğiniz davalara girişin.Böyle davalar açmak bir anlık kararlar ile yanlış yerden tutulursa para, emek ve zaman kaybının yanı sıra ciddi asap bozukluğuna yol açabilir.Bunu da bu cevabı forum mantığıyla sadece size değil aynı durumda olan ve yarın arama yaparak bu sayfaya ulaşacak herkese verdiğimiz için yazmak durumundayız.Araçlarla alakadar ve son yıllarda epey araç alıp satmış biri olarak biliyorum ki, lüks markalar dahil olmak üzere tüm broşürlerde ya deri ya da hakiki deri yazar.O zaman sizin pencerenizden görmekteyiz ki deri yazarak satış yapan tüm firmalar müşterilerine ayıplı ürün satmaktadır.Ben pek ihtimal vermesem de, eğer başarılı olursanız Ülkemizde yıllardır deri döşeme diye sayısız firma tarafından satılan tüm araçların firmalar tarafından para iadesiyle geri alındığı ve sizin gazetenin ilk veya ikinci sayfasında haber olduğunuz anlar yaşamamız mümkün.Yolunuz açık olsun.Kolaylıklar.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

deri kaplama urunler

tuketiciye yanlış beyanda bulunarak abonelik yapmanın cezası

yanlis beyanda bulunup araba satmak

arabayi satarken beyanda bulunmak

gercek deri canta mi yoksa suni derimi

araç sahibi yanlış beyanda bulundu

satilan araçta yanlis beyanda

Forum