Bir kaç hafta önce 51000 km’ de 2006 model Opel Corsa 1.2 Twinport Silverline model bir araba aldım. Arabayı almadan önce tramer ve sigorta kayırlarından önce kendim daha sonra da tanıdığım bir sigortacı aracılığıyla inceledim. Aracın kayıtlı hiçbir hasarı yoktu. Daha sonra aracı görmeye gittim ve ilk etapta incelenmesi gerektiği gibi (motor yağı, antifiriz, şase no, motor no, akünün durumu, kaput altındaki diğer aksam veya parçaların eksiksizliği ve simetrisi, araç içi, göstergeler, boyanın durumu, dış parçaların simetrisi vs.) inceledim. Birkaç önemsiz çizik dışında hiçbir kusur yoktu. En son olarak da aracı kendim kullanarak servise götürdüm. Aracın motorunda ve yürüyen aksamında hiçbir gürültü, istenmeyen sarsıntı, tekleme vs. yoktu. Servisteki motor performans ölçümünde de motorun performansı %90 çıktı ki bu 2006 model bir araba için çok iyidir. Sadece aracın boya ölçümünde bazı kısımların boyaları normalin üzerinde çıktı ki buradan bu parçaların değiştiği sonucuna varmıştım. Aracın sahibi de zaten aracın komple boyalı olduğunu söylemişti.

Araç, aracı aldığım sahibinden daha önce boyanmış. Bizimde daha önce Hyundai marka bir otomobilimiz vardı ve dağınık yerlerdeki küçük çizikleri tek tek gidermek yerine uygun fiyata bir boyacı bulunca komple boyatmıştık. Bu nedenle bu durum benim için o derecede önemli değildi.

Servise de gösterdikten sonra aracı satın aldım. Birkaç haftadır kullanıyorum ve araçta hiçbir sorun yok; ancak trafik sigortasının 10 günlük izni dolup da sigortacılara başvurduğumda bazı sigorta şirketlerinden aracın sigortalamayacağı cevabını aldık. Bu bazı sigorta şirketlerinden birkaçı direkt pert kaydı var karşılığı verdi. Sigorta şirketlerinin geri kalanı ise hiçbir sorun vermedi. Bu durum ise beni rahatsız ettiği için üzerine gittim ve daha başka tanıdık sigorta şirketlerini de araya katarak değişik kayıt parametrelerinden (motor no, şase no, ruhsat no, farklı zamanlardaki farklı plakaları vs.) her birini değişik kombinasyonlarda denettiğimde, arabanın kasko şirketlerinden birisinden tam pert kaydı olduğunu öğrendim. Aracın nasıl pert olduğunu, kim zamanında pert olduğunu, pert olduktan sonra hangi hurdacıya satıldığını ve pert olduğundaki şasi numarasını da rapor olarak çıkarttırdım. Araç 2008 de pert olmuş ve pert olduktan sonra şasi numarası değiştirilmiş. W0L0 diye devam etmesi gereken şase numarası için ruhsata ve diğer kayıtlara WOLO şeklinde yazılmış. Aracın üzerindeki şasi numarasında ise oynama yapılmamasına rağmen, hem araç bu sene ve daha önce defalarca TÜV muayenesinden geçtiği için, hem de 0’ lar O’lara çok benzediğinden bir şey fark edememiştim.

Aracın pert olduğundaki motor numarası ile şimdiki motor numarası arasında hiçbir fark olmamasına rağmen, motor numarası kayıtları ile tramer sorgulattırdığınızda hiçbir kayıt göremiyorsunuz. Ayrıca aracın pert olmadan önceki trafik sigortası kayıtları yok.

Aracı aldığım fiyat pert araçların satıldığı rakamın çok üzerinde ki; pert aracı 1000 liraya da verseler almayacak biriyim. Aracın geçmişe dönük olarak 5 veya daha fazla sahibi olmuş (tramer kayıtları artık benim için güvenilmez olduğu için varsayım olarak veriyorum).

Yazım biraz ayrıntılı oldu, çünkü sorunumu açıkça anlatmak istedim. Bu nedenle kusura bakmayın.

Şimdi bu durumda, elimde arabanın pert kaydı olduğuna dair belge varken ve aracın ruhsattaki şase numarası ile oynanmışken, nasıl bir hukuki prosedür izlemem yerinde olur.

Değerli ilginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.