+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşten çıkarıldım savcılığa verildim hırsızlık ile suçlanıyorum

konuya hakim arkadaslardan yardım beklemekdeyim. iş yerinin depo sorumlusuyum. şirkete ait olan bir malı şirket müdürlerine haber vermeden satışını gerçekleştirip (prim almak için ) parasını muhasebeye teslim ettim. fakat iş verenim beni ürünleri çalıp sattıgımı ifade ederek parayıda yakalanma korkusundan getirdigimi iddaa ederek hırsızlıkdan savcılıga verip işden çıkardı. şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim. çarşamba günü savcıya ifade vericem. iş verene ne tür dava acabilirim ? dava açmak için avukata basvurmam sartmı kendi basıma halledebilirmiyim ? 2 senedir bu işyerinde çalışmakdayım parayı muhasebeciye verdigimin kanıtı var yani oyuna getirildim. yardım istiyorum.ayrıca iş verenimde 30,000 tl lik senetim var teminat adı altında imzalattı tüm çalışanlara. şimdi o seneti geri vermiyor icraya verecegini söylüyor. onun içinde dava açmak istiyorum. yardım beklemekteyim.

Hukuki NET Güncel Haber

İşten çıkarıldım savcılığa verildim hırsızlık ile suçlanıyorum konulu yargıtay kararı ara
    İşten çıkarıldım savcılığa verildim hırsızlık ile suçlanıyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşten çıkarıldım savcılığa verildim hırsızlık ile suçlanıyorum

Öncelikle bildiğim kadarıyla senedin üzerinde sadece "teminattır" ibaresi yazılı olup, neyin teminatı olduğu yazılı değil veyahut neyin teminatı olduğuna dair ekinde bir sözleşme yok ise bu senet kambiyo senedi vasfını taşımaz diye biliyorum. Eğer mevzuata uygun bir kambiyo senedi olsa bile, teminata uyulup uyulmaması konusu ancak bir dava neticesinde belli olur, ve bunun üzerine o senet tahsil edilir ya da edilmez. Aşağıdaki yargıtay kararı örnektir

Hırsızlık yapmadığınızı savcıya anlatarak, mal bedeli kadar paranın muhasebe hesabına geçirildiğini kanıtlayabilirseniz paçayı yırtarsınız diye düşünüyorum.

İş akdi çerçevesinde işvereninizle olan ihtilafa gelince; müdürünüzden izin almadan mal satışı yaptığınızı söylüyorsunuz, sırf bu sebeple işveren sözleşme şartlarına uyulmadığı gerekçesiyle sözleşmenizi ihbar sürelerine uyarak feshedebilir ve yargılama sonucunda eğer sözleşme şartlarını ihlal ettiğinize karar verilirse teminatınıza uymadığınız gerekçesiyle senedin tahsil edilmesine karar verilebilir.

Bence siz öncelikle hırsızlık suçundan bi kurtulun, daha sonra haklı olduğunuza inanıyorsanız işveren aleyhine işe iade davası açabilirsiniz.

Davanız sadece iş davası olması dışında ortada senet ve hırsızlık iddiası var. Bence baştan sona avukatla ilerlemeniz yararınıza olur.

T.C.
    YARGITAY
    12. HUKUK DAİRESİ
    E. 2005/113
    K. 2005/3409
    T. 22.2.2005
    • TEMİNAT SENEDİNE DAYANILARAK AÇILAN KAMBİYO TAKİBİ ( Takibin İptali Talebinin Kabulü Gereği )
    • TAKİBİN İPTALİ GEREĞİ ( Teminat Senedine Dayanılarak Açılan Kambiyo Takibi )
    • KAMBİYO SENETLERİNE ÖZGÜ HACİZ YOLUYLA YAPILAN TAKİBİN İPTALİ TALEBİ ( Teminat Senedi İddiasıyla )
    2004/m.170/a
    ÖZET : Takibe konu edilen senedin, taraflar arasındaki sözleşmenin teminatı olarak, alacaklı tarafından borçludan alındığının ve bunun da kayıtsız şartsız borç ikrarını içermediğinin kabulü gerekir. O halde, alacağın tahsilinin gerekip gerekmediği yargılama yapılmasını zorunlu kıldığından Mahkemece itirazın kabulü ile İİK.nun 170/a maddesi uyarınca takibin iptaline karar verilmesi gerekir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Taraflar arasındaki bayilik bölgesi satış noktası sözleşmesinin 12. maddesinde teminat olarak senedin satıcı tarafından verileceğini, 14. maddesinde de satıcının sözleşmeye aykırılık halinde cezai şart olarak 5000 Amerikan Dolarını ödeyeceği, aynı maddenin devamında da bu cezai şartın teminatı olarak yeniden borçlu satıcı tarafından alacaklı B.'ye verilecek senedin, vade ve tutarının açık olarak verilmesinin kararlaştırıldığı görülmektedir. Sözleşmede belirtilen cezai şart alacağı ile takip konusu alacağın tutarı aynı olup, 5000 Amerikan Dolarıdır.

Bu durum karşısında takibe konu edilen senedin yukarıda belirtilen sözleşmenin teminatı olarak alacaklı tarafından borçludan alındığının ve bunun da kayıtsız şartsız borç ikrarını içermediğinin kabulü gerekir.

O halde, alacağın tahsilinin gerekip gerekmediği yargılama yapılmasını zorunlu kıldığından Mahkemece itirazın kabulü ile İİK.nun 170/a maddesi uyarınca takibin iptaline karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile reddi yolunda eksik inceleme ile hüküm kurulması isabetsizdir.

SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366. ve HUMK. 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 22.02.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cvp için tşk ler
    parayı muhasebeciye verdim fakat daha sonra geri getirdi bana ilk önce aldı sonra patron geri vermesini söylemiş (aklı sıra parayı almamış olacak hırsız durumuna düşürmek için) fakat ben olayın ardından muhasebeciyle cepden kısa mesajla konustugumda parayı benden aldıgını ve patronun zoruyla geri getirdigini söyledi (bu kanıt olurmu benim için ? ) birde senedin üzerinde teminattır falan yazmıyor bildigimiz normal kırtasiye senedi. son olarakda herhangi bir sözleşmemiz yok.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kısa mesaj delil niteliği taşıyabilir, bunu savcılık değerlendirir zaten. Teminat adı altında imzalattı deyince teminattır ibaresinin yazılı olduğunu düşündüm. Madem öyle, senet normal kambiyo senedi muamelesi görebilir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşin hukuki boyutunu bilmem ama yazılı olmayan işyeri kuralları olarak sen zaten yanlış yapmışsın.

Deposu olan bir işyerinde çalışıyorsan zaten orası kolay kolay faturasız, irsaliyesiz satış yapmaz. Yapıyorsa zaten Vergi Kanunlarına aykırıdır.

Senin elinde fatura yok , irsaliye yok sen nasıl satış yapıyorsun ki ?

Böyle işyerlerinde genel kural seninde bildiğin gibi ;

Örnek : müşteri gelir 20 tane felanca ürün alıcam der , direk sana gelse bile senin demen gereken
    -Beyfendi lütfen muhasebe bölümüne gidiniz siparişinizi verin , faturanızı , irsaliyenizi veya irsaliyeli faturanızı kessinler , ödemenizide yapın makbunuzunuda alın bana gelin.

Sende bu faturayı görürsün , makbuzuda görürsün , kafana yatmayan bir durum varsa hatta muhasebeyi arayıp - felanca beyfendiye şu malları veriyorum ve gönderiyorum dersiniz teyitini alırsınız adama mallarını verirsiniz ve gödnerirsiniz.

Yok arada bir faturasız satış yapılıyorsa gene sana bir kağıda yazılı fiş gelmiş olması lazım o fişte firmanızın hazırladığı fiş olması lazım ona göre malı verirsin. Genede muhasebeye teyit ettirirsin.

Haftada bir sayımlar yapılır , ona göre vadeli veya nakit ödemeler takip edilir , giriş çıkışlar uygunmu en tepedeki sorumlu müdür kimse kontrollerini yapar o da firma sahiplerine bilgi verir işyeri o şekilde devam eder gider.

Sen kendi başına satış yapamazsın o senin işin değil ?

Prim kazanmak istiyorsan gene yukarıda anlattığımı yapmak zorundasın ki , prim kurallarıda farklıdır öyle firmaların , pazarlamacıya prim verirler , sen bu adamı dışarıdan tanıyıp firmandan mal almaya ikna etti isen ilk önce muhasebeciye söylemen lazım gene yukarıda anlatılan kuralları yerine getirmen lazım. Ona göre muhasebecide sorumlu müdüre söyler sana bir müşteri getirdiğin için satış üzerinden prim verebilirler.
    Artık prim usulüde nasılsa o firmanın ona göre davranırlar. Her firmanın farklıdır prim verme şartları.

Sen üstüne vazife olmayan işe kalkışmışsın.

Bir çok firma zaten bu yüzden batıyor. Ne ürettiklerinin sayısını biliyorlar , ne depodan çıkanı düzgün biliyorlar , ne alacaklarını tam biliyorlar arada kontrolsüzlükler olunca firmada batıyor gidiyor.

Senin müdür büyük ihtimal daha önce bu konularda tecrübesi olan birisi , sistemini mecbur kurmak ve firmanın menfaati için korumak zorunda , bunu yapacak ki iş yapabilsinler para kazanabilsinler , zarar etmesinlerki sizlerede emeğinizin karşılığı olan parayı ödeyebilsinler.

Çalışanlar işyerinin menfaatini kollamalı , işyerinin menfaatini kollamazsa o işyeri batar , o işyerinde çalışanlarda işsiz kalırlar , parasız kalırlar.

Sen bence adamdan özür dile firmanın kurallarını , işleyiş sistemini tam bilmiyordum , prim olaylarının nasıl olduğunuda bilmiyorum , yanlış oldu kabul ediyorum de.

Sadece kafama takılan konu senet konusu oldu. Senet imzalatıp işe alması bana ilginç geldi. Bu iş sonuçta güven meselesidir. Ben işverene 30 bin liralık senet imzalasam bile , sorumlu müdürün olmadığı gün bir arkadaşımı çağırır orada 500 bin liralık mal varsa bir gecede hepsini kaldırır götürürüm.

Ne yapıcak beni bulupta senet karşılığı 30 bin lirayı alıp tamam geçti gittimi diyecek

İşe girerken senet imzalama olayına bence hiç gerek yok.

Olay sadece güven ve işe giren kişinin dürüstlüğü meselesi.

Onun parasını alırmı dersen iş sözleşmeside yok diyorsun, ssk lı durumun ne durumda onuda bilmiyoruz , karşılığında mal olarak bir şey vermediği veya borç para vermediği bir senedi zor alır gibi geliyor.
    Senet işi çok karışık , şartlara göre değişkenlik gösterir.

İşi mahkemeye dökmeden güzelce anlaşın derim , senedide al başka işyerinde çalış derim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bir sorum daha olacak arkadaslar. şimdi patronumla uzlaşmaya gidebilirim. eger uzlaşmaya gidersem şikayetini geri çekse kamu davasına dönüşürmü ? çarşamba günü savcılıga ifade vericem (nitelikli hırsızlık suçundan ) şikayeti geri çekerse olay kapanır mı ?birde şikayetini geri çektikden sonra tekrar aynı olaydan beni savcılıga verme durumu olabilirmi ?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sguctas rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    konuya hakim arkadaslardan yardım beklemekdeyim. iş yerinin depo sorumlusuyum. şirkete ait olan bir malı şirket müdürlerine haber vermeden satışını gerçekleştirip (prim almak için ) parasını muhasebeye teslim ettim. fakat iş verenim beni ürünleri çalıp sattıgımı ifade ederek parayıda yakalanma korkusundan getirdigimi iddaa ederek hırsızlıkdan savcılıga verip işden çıkardı. şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim. çarşamba günü savcıya ifade vericem. iş verene ne tür dava acabilirim ? dava açmak için avukata basvurmam sartmı kendi basıma halledebilirmiyim ? 2 senedir bu işyerinde çalışmakdayım parayı muhasebeciye verdigimin kanıtı var yani oyuna getirildim. yardım istiyorum.ayrıca iş verenimde 30,000 tl lik senetim var teminat adı altında imzalattı tüm çalışanlara. şimdi o seneti geri vermiyor icraya verecegini söylüyor. onun içinde dava açmak istiyorum. yardım beklemekteyim.
    Ne zaman oldu bu amirlerinizin bilgisi dışında satış olayı, durumun tesbit edilmesi ve işinize son verme durumu?
    Aklınızdan geçen nasıl bir dava açmak işvereninize?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arefe günü oldu sonra araya bayram girdi, bayramdan sonraki gün ben bilgi verip parasını verdim muhasebeye patronlar olayı bayramda tespit etmişler. hiç bana sormadan savcılıga verildim. ayrıca savcılıga verildigim halde beni çalıştırmaya devam ettiler. adalet bakanlıgından mesaj gelince ben durumun farkına varınca çıktım yanlarına ayın 16 sında ve o zaman işime son verdiler. öncelikle savcılık olayında aklanmak istiyorum. sonrasında şirkette senetim var 30,000 tl senetim var (teminat için herkezden alınıyor fakat normal kırtasiye seneti ) öncelikjle bu senet için dava açmak istiyorum sonrasında içerde alamadıgım 2 maaşım ve verilmeyen diger bir takım haklarım için dava açmak istiyorum

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hırsızlık suçundan işten çıkarılma

işyerinde hirsizlik sucu

hırsızlıkla suçlanıyorum ne yapmalıyım

http:www.hukuki.netshowthread.php101410-isten-cikarildim-savciliga-verildim-hirsizlik-ile-suclaniyorum

işyerinde hırsızlıkla suçlanıyorum

hirsizlik sucundan isten cikarilma

işyerinde hırsızlık suçu

hirsizlikla suclaniyorum kanıt yok

hirsizliktan savciliga verildim

hirsizlik ile suclanip isten cikarildim

Guveni kotuye kullanma hirsizlikla suclanma

hukukta bir muhasebeci suclanirsa

hirsizlikla isten cikarildim

hirsizliktan isten cikartilma

hirsizliktan isten cikartmak

hirsizliktan isten ckarma